Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Fırat'ın Doğusu Neden Önemlidir?

Mithat IŞIK
30 Ekim 2018 11:51
A-
A+

Büyük su kaynaklarına ve barajlara sahip olan bölge, aynı zamanda zengin petrol ve doğalgaz yataklarına da sahiptir.

Bölge aynı zamanda verimli tarım alanları nedeni ile ekonominin kalbidir.

ABD, Fırat’ın doğusunda PKK / PYD / YPK varlığını kullanarak yerleşik bir düzen kurmak ve bölgede devletimsi bir terörist yapı oluşturmak istiyor. Bölgede Rusya, Türkiye ve İran, ABD’nin bu planına karşı birlikte hareket ediyor.

Ancak uzun vadede bu birliktelik nasıl devam edecek bekleyip göreceğiz. Her üç ülkede Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, artık Mümbiç’te oyalanmak yerine dikkatimizi Fırat’ın doğusuna çevirmekte kararlıyız. Türkiye buradan tehdit ediliyor. Biz kimseyi tehdit etmiyoruz, dedi.

TSK, 28 Ekim 2018’de Fırat’ın doğusunda Aynel Arap (Kobani) bölgesinde bulunan ve Türkiye sınırına hakim yüksekliklere sahip ZOR MAĞARA tepesindeki terör mevzileri top ve obüs atışları ile vurdu. ABD’nin PKK / PYD’yi silahlandırma hareketinin temelinde Fırat’ın doğusunda da Irak’ın kuzeyinde oluşturduğu yapıya benzer devletimsi bir yapı oluşturmak istiyor. Fırat’ın doğusu denen bölge İran sınırına kadar uzanan bölgeyi kapsamaktadır.

Akdeniz İran hattında oluşturulacak harita; Türkiye’yi kuşatmak, aynı zamanda İran’ı da vurma planının bir parçasıdır.

Yüz yıl önce bölge haritasını çizenler bu gün de bölgeyi parçalamak istiyorlar.

Fırat’ın doğusuna müdahalenin amacı başta ABD olmak üzere emperyalistlerin planını bozmaktır. Bu mücadele ABD’nin terör koridor planına karşı Türkiye’nin savunma hattı oluşturmak stratejisidir. Bu savunma hattını oluşturmadığımız takdirde uzun vadede savaş, Türkiye içerisine taşınacaktır.

ABD bölgede teröre karşı mücadele etmiyor. Mücadele eder gibi görünerek PKK / PYD ve DEAŞ’la ortak çalışmaktadır.

ABD’nin Türkiye’ye bütün teklifleri ve ziyaretleri, Türkiye’yi oyalama amaçlıdır. Türkiye, Fırat’ın batısında çok uluslu güçlerin planını Fırat kalkanı ve Afrin harekatı ile bozmuştur. Fırat’ın doğusunda da başarıda direnmeliyiz ve burada oynanmak istenen oyunu da bozmalıyız. Türkiye Ortadoğu’da terör örgütleri ile değil ABD emperyalizmi ile mücadele ediyor.

 

30.10.2018