Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Pençe Operasyonları ve Metina Dağı

Mithat IŞIK
22 Eylül 2021 16:34
A-
A+

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 28 Mayıs 2019’da Irak’ın kuzeyinde başlattığı Pençe serisi operasyonları devam ediyor. Bu operasyonların bitiş tarihi belli olmadığı için operasyonlara ucu açık operasyonlar da diyebiliriz.

Daha önce de Irak’ın kuzeyinde değişik isimlerle pek çok operasyon icra edilmişti. Ancak o operasyonların başlangıç ve bitiş tarihleri belli olurdu. Birliklerimiz operasyonlarını tamamladıktan sonra Türkiye’deki üs merkezlerine dönüyorlardı. Bölgede sadece özel kuvvetlerin unsurları ile sınırlı sayıda birliğimiz kalırdı ve irtibat, istihbarat ve sınırlı sayıda nokta operasyonları icra ederlerdi. Pençe serisi operasyonları icra eden birliklerimiz Sidekan-Hakurk- Sinat-Haftanin-Metina Dağı-Bamarni gibi kritik bölgelerde kalıcı üsler teşkil ettiler. Bu üslere yerleştiler ve bölgede kaldılar. Terör örgütünü ve barınma üslerini imha ettiler. Böyle olunca da PKK terör örgütü bölgede barınamaz hale geldi. İmha olmayan teröristler de bölgeyi terk ederek Kandil Dağı ve Suriye sınırına yakın Sincar bölgesine geçtiler. Ancak Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı uçaklar ve SİHA’lar da bu bölgeleri sık sık havadan vurunca PKK terör örgütünün militanları inlerine hapsoldu ve bir kısmı da Suriye’ye geçti. Birliklerimizin bölgede kalması ile;

- Terör örgütü militanları terk ettikleri bölgelere geri dönemedi.

- Birliklerimizin intikal sayısı ve intikal süresi azaldı.

- Bu bölgede bulunan 300 kasaba, köy ve mezrada yaşayan Irak vatandaşlarının güvenliği sağlandı.

 - Bölge halkı PKK terör örgütünün zulmünden ve baskısından kurtuldu.

- Güvenliği sağlanan bölge halkı tarlalarına, bağ ve bahçelerine rahatlıkla gitmeye ve buraları ekip biçmeye başladı.

- TSK’nın operasyonları sayesinde güven altına alınan Sidekan-Hakurk-Diyana-Hacıümran arasındaki yollar güven altına alındı. Bölge insanları güven içerisinde seyahat etmeye başladı. Sidekan’da yaşayanlar rahatlıkla Diyana-Revandüz, Şaklava-Erbil’e emniyetli bir şekilde gidip gelmeye başladılar.

Pençe-Kaplan operasyonu ile Kanimasi-Begova-Batufa-Zaho yol güzergahı güven altına alındı. Bu bölgede yaşayan insanlar da güven içerisinde Zaho-Habur-Duhok’a gitme imkanına kavuştular. Pençe, Şimşek, Yıldırım operasyonları ile Diyana-Barzan-Suli-Şiladiza-Amedya-Duhok arasındaki yol da güven altına alındığı için bu bölgede yaşayan insanlar rahatlıkla Duhok şehir merkezine giderek ihtiyaçlarını karşılama, hastanelerde tedavilerini yaptırma imkanına sahip oldular. Pençe operasyonları sayesinde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içerisinde yaşayan insanlar güven ve huzura kavuştu. Bölgede sağlanan huzur ve güven bölge halkının kazanılmasına neden oldu. Bu durum bölgede insana dayalı istihbarat olanaklarımızı artırdı. Elde edilen anlık istihbarat sayesinde TSK ve MİT başarılı nokta operasyonları icra etmeye başladı.

Pençe operasyonları ile ZAP suyunun doğusunda Sidekan-Hakur bölgesi ile ZAP’ın batısında, ZAP bölgesi- Link Dağı, Metina Bölgesi, Sinat-Haftanin Bölgesi-Gara Dağı Bamarni- Banka-Batmfa Yolu- Suli-Şiladiza-Amediya-Dulltok yolunun kontrol altına alınması sağlandı. Metina Dağı, ZAP’ın batısını tamamen kontrol eden kritik bir dağ bloğudur. Metina Dağı, Gara Dağı’nın kontrol altına alınmasını sağlar. Derola boğazını kontrol eder. Diyana- Suli-Şiladiza-Amedya-Duhok yolunu güneyden, Kanimasi-Begova-Batufa-Zaho-Habur yolunu kuzeyden kontrol eder. Metina Dağı aynı zamanda Çukurca-Üzümlü-Amedya arasındaki bağlantıyı sağlayan yolun güvenliğini sağlar. Metina Dağı- Derola Boğazı’nı kontrol ederek PKK terör örgütünün Gara’ya geçişini önler. Metina Dağı, kuzey-güney istikametinde geçiş sağlayan Şerife-Sulav-Sinci boğazlarını kontrol eder. Gara Dağı’na ve Sincar’a yapılacak operasyonlarda ileri harekat üssü olarak kullanılabilir. Metina Dağı üzerinde doğuya doğru uzanan Çarçele bloğu ile de Amedya-Duhok yolu, Gara Dağı kontrol altına alınır. Aynı şekilde Amedya-Bamarni-Banka-Batufa-Zaho-Habur yol güzergahı da kontrol altına alınır. Bu nedenle Metina Dağı’nda oluşturulacak kalıcı ve güçlü bir askeri üs sayesinde PKK terör örgütü ZAP suyunun batısında barınamaz. Metina’da bulunduğumuz sürece Çukurca-Uludere-Gülyazı-Şenoba-Şırnak-Cizre-Silopi-Habur sınır hattının güvenliğini sağlamış oluyoruz. Sidekan-Hakurk bölgesinde bulunduğumuz zaman Derecik-Şemdinli-Hakkari-Yüksekova bölgesini güven altına alırız. Irak sınırımızın ve Türkiye’nin güvenliği için Irak’ın kuzeyinde bulunmamız doğru bir hareket tarzıdır. Ne zamanki merkezi Irak hükümeti ve Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY) bu bölgeyi kontrol eder ve bu bölgede hiçbir terör örgütünün barınmasına müsaade etmez o zaman bölgeden çekiliriz. Aksi halde bölgede kalmaya deva etmemiz ülkemizin güvenliği için gereklidir.