Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Sri Lanka’da Terör Saldırısı

Mithat IŞIK
01 Haziran 2019 11:51
A-
A+

Sri Lanka uzun yıllar İngiliz egemenliğinde kalmış, 1948 yılında İngiliz yönetimine karşı bağımsızlığını kazanmıştır.  Sri Lanka Güney Asya’da Hindistan’ın 91 km güneyinde bir ada ülkesidir. 1972 yılından önce Seylan olarak biliniyordu. Sri Lanka’nın nüfusu 21 milyon yüzölçümü 65 km2dir. Sri Lanka etnik ve dini yapı bakımından çeşitlilik arzeden bir ülkedir.

Sri Lanka’daki dinler: %70 Budist, %13 Hindu, %10 Müslüman, %7 Hristiyan’dır.

Etnik yapı: %70 Sinhala, %13 Sri Lanka tamilleri, %6 Hindu tamilleri, %10 moor Müslüman toplum, %0,2 Burgher (Portekiz, Hollandalı) Sri Lanka karışımı melezlerdir.

Sri Lanka uzun süre Tamil kaplanlarının eylemlerine maruz kalmış çıkan çatışmalarda binlerce kişi hayatını kaybetmiştir. Söz konusu örgüt uzun süre yürüttüğü mücadeleyi orduya karşı kaybetmiştir. Ancak bu mücadele sürecinde binlerce kişi hayatını kaybettiği gibi birçok yerleşim yeri de tahrip edilmiş, ülke ekonomik olarak da çok fakirleşmiştir.

Sri Lanka’da 1 Nisan’da yapılan Paskalya Töreni sırasında aynı anda 3 Kilise ve 4 Otel’de terör saldırısı gerçekleştirilmiş, bu saldırılarda 290 kişi hayatını kaybetmiş ve 490 kişide yaralanmıştır. Ölenler arasında iki Türk mühendisin olduğu anlaşılmıştır.

Gerçekleştirilen bu terör saldırısından sonra ülkede İslam karşıtlığı artmıştır. Birçok şehirde İslam karşıtı gösteriler düzenlenmiştir. Kuzeybatı eyaletine bağlı Putalan şehrinde İslam karşıtı bir grup 45 yaşındaki bir Müslümanı bıçaklayarak şehit etmiştir. Olayların artması ihtimaline karşı bölgede sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Hindu partilerinden Tamil İttifakı Müslümanlara karşı yapılan bu haksız saldırıları kınamış, bölgede şiddet ve huzuru bozan eylemlerin durdurulması çağrısı yapmıştır. Saldırılardan sonra Kalıjtara kentinde Müslümanlara ait birçok işyeri kundaklanmış, Patolum kentinde bir Camiye Molotof atılarak kundaklanmak istenmiştir. Ülkede geçekleştirilen terör saldırılarından sonra kadınlara burka giyme yasağı getirilmiştir. Müslümanlar üzerindeki baskı artmıştır.

Bütün bu olaylardan sonra Sri Lanka hükümetinden bir bakan saldırıların Yeni Zelanda’daki Camilere yapılan saldırılara bir misilleme olarak yapıldığını iddia etti.

Saldırılardan sonra emniyet güçlerinin gözaltına şüphelilerden tamamının Sri Lanka vatandaşı olduğu görülmüştür. Sri Lanka’daki terör saldırılarını DEAŞ üstlenmiştir.

Saldırıları DEAŞ terör örgütünün üstlenmesinin amacı şunlar olabilir.

- Müslüman dünyasında yeniden sempati kazanıp destek bulmak

- Suriye’de ve Irak’ta kaybettikten sonra ben hala varım ve güçlüyüm mesajı vermek

- Yeni Zelanda’daki saldırılara misilleme yapmak

- Dinler arası çatışma çıkarmak

Sri Lanka’nın hedef olarak seçilmesinin bir başka amacı da Çin ile Sri Lanka arasında son yıllarda gelişen siyasi ve ekonomik ilişkilerdir. Sri Lanka’nın Çin’in Kuşak-Yol Projesi kapsamında önemli duraklardan biri olması ve stratejik bir konumunun olması. Bu yönüyle değerlendirildiğinde Sri Lanka’nın istikrarsızlaştırılarak Çin’in Kuşak-Yol Projesi’nin sabote edilmesi için bölgede böyle bir terör saldırısı gerçekleştirilmiş olabilir.