Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Sincar'ın Önemi

Mithat IŞIK
04 Mart 2021 15:43
A-
A+

Önümüzdeki günlerde gündeme gelmesi beklenen Sincar, Musul vilayetine bağlı dağlık, ormanlık ve sarp arazi yapısına sahip bir yerleşim birimidir. 2014 yılında DEAŞ işgal etmeden önce nüfusu 400 bin civarında idi. Sincar’ın şu anki nüfusu 80 bin civarındadır. DEAŞ’ın katliamlarından kaçan 200 bin kişi Irak Kürt Bölgesel Yönetimine bağlı Duhok vilayeti sınırlarında oluşturulan çadır kentlerde zor şartlarda yaşamlarını sürdürmektedir. Sincar’ın etnik yapısı karışıktır yüzde 84'ü Yezidi, yüzde 6'sı Kürt, yüzde 10’u da Arap ve Türkmen’dir.

Sincar, Musul vilayetinin 130 kilometre batısında, Telafer’in 55 kilometre güneybatısında, Suriye sınırına ise 40 kilometre mesafededir. Türkiye sınırlarına olan mesafesi ise Nusaybin'e 90 kilometre, Silopi'ye 100 kilometredir. Sincar, Bağdat ve Şam'a giden yolun kavşak noktasıdır. Sincar 2005 yılında yapılan Irak Anayasası'nın 140. maddesine göre statüsü tartışmalı bölgeler içerisinde bulunmaktadır. Irak'ta statüsü tartışmalı olan il ve ilçeler; Musul, Telafer, Sincar, Kerkük, Diyala ve Selahattin’dir. Statüsü belli olmayan bu bölgelerin statülerini belirlemek için üç aşamanın gerçekleşmesi gerekiyor.

 • Normalleşme
 • Nüfus sayımı
 • Referandum

Ancak 140. maddenin süresi 31 Aralık 2007'de sona erdi. 140. madde uygulanamadı. 9 Ekim 2020’de merkezi hükümet ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi arasında bir anlaşma imzalandı.

İmzalanan bu anlaşmaya göre;

 • Yabancı gruplar olarak ifade edilen PKK terör örgütü ve Haşdi Şabi, Sincar'dan çıkarılacak.
 • Bağdat ile Erbil arasında bölgenin idari koordinasyonunu sağlayacak bir komisyon kurulacak.
 • Sincar’da güvenlik Sincar polis güçleri, ulusal güvenlik müsteşarlığı, ulusal istihbarat servisi tarafından Irak Kürt Bölgesel Yönetimi güçleri ile koordinasyon halinde sağlanacak.
 • 2500 kişi Sincar’ın güvenliğinden sorumlu olacak.

Bu anlaşmanın uygulandığını söyleyemeyiz. Bazı PKK terör örgütü unsurları Sincar bölgesi merkezini terk ederek Sincar Dağı'na çekilmiş; bazı PKK'lı teröristler ise kıyafet değiştirerek şehir merkezinde kalmıştır. Aynı şekilde Haşdi Şabi milisleri de hem şehir merkezinde hem de Sincar Dağı'nda faaliyetlerine devam ediyorlar. Kontrol ettikleri bölgelerde sığınak, barınak ve tüneller inşa ediyorlar.

Sincar'da YBŞ adında PKK/YPG’nin yerel halktan oluşturduğu direniş örgütü de mevcuttur. Bölge halkı PKK/YPG ve Haşdi Şabi’nin Sincar’da bulunmasını istemese de terör örgütü halka baskı yapıyor. PKK/YPG gençleri silah almaları için zorluyor, çocukları ailelerinden zorla alarak dağa kaçırıyor.

Sincar Dağı PKK'lı teröristlerin Irak'tan Suriye'ye geçişte kullandıkları önemli bir üs merkezidir. Türkiye Sincar şehir merkezinin ve Sincar Dağı'nın teröristlerden temizlenmesini Irak hükümetinden istedi. Irak Başbakanı  Kazımi’nin Türkiye ziyaretinde görüşüldü. Daha sonra Milli Savunma Bakanı Akar'ın başkanlığında bir heyet, Bağdat ve Erbil'i ziyaret ederek Sincar'ın teröristlerden temizlenmesi için uygulanacak hareket tarzlarını görüşüp değerlendirdi.

ABD örtülü bir şekilde Türkiye'nin Sincar’a operasyon yapmasına karşı çıkıyor merkezi Irak yönetimi ve Erbil yönetimini etkiliyor. ABD, PKK/YPG’ye Suriye'de verdiği silah, teçhizat ve mühimmatı uçaklarla Erbil’e getiriyor. Buradan da karayolunu kullanarak Semelka ve Fish-Habur kapılarından geçirip terör örgütüne veriyor. ABD Sincar'ın Türkiye'nin ve merkezi Irak yönetiminin kontrolünde olmasını istemiyor. Sincar’ın statüsü için verilecek kararın Irak'ta statüsü belli olmayan bölgeler içinde bir örnek olma özelliği var. Sincar, kesinlikle terörden temizlenmelidir. Devamında da aşağıda belirtilen plan uygulanmalıdır.

 • Silopi-Ovaköy’den Irak’a bir kapı açılmalıdır. Bu kapı Bağdat ve Basra’ya bağlanmalıdır.
 • Aynı güzergahtan demiryolu bağlantısı da sağlanmalıdır. Ulaşımı hızlandıracak ve kolaylaştıracak olan bu kapı Türkiye'nin bölge ülkelerine yapacağı ihracatı artıracaktır.
 • Ovaköy sınır kapısının açılması ile Irak'ın kuzeyinden Suriye'deki terör örgütlerine yapılan silah, mühimmat ve teçhizat sevkiyatı da önlenecektir.
 • Ovaköy’den açılacak sınır kapısı İran sınırından başlayıp Irak ve Suriye'nin kuzeyinden geçerek Akdeniz'e ulaştırılmaya çalışılan terör koridorunu önleyecektir.
 • Ovaköy’den açılacak sınır kapısı İran ve Irak kaynaklı enerji hatlarının Türkiye'yi by-pass ederek Akdeniz'e ulaşmasının önlenmesi bakımından stratejik öneme sahiptir.
 • Türkiye'nin stratejik menfaatleri nedeni ile Sincar ve Sincar Dağı kesinlikle terörden temizlenmelidir ve Sincar merkezi Irak yönetiminin kontrolünde kalmalıdır.