Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Görünmeyen Ordular -II

Mithat IŞIK
17 Mayıs 2018 10:57
A-
A+

Sizi yazarken sizi tekrar yaşamak ne kadar güzel ve duygusal bir tat anlatamam. Sizler bu satırlarda anlatılmayacak kadar büyüksünüz.

Çünkü sizler bir tarihsiniz. Sizler fedakârlığın tarifisiniz. Sizler birer isimsiz kahramansınız.

Siyahtan Beyaza Geçiş

Gayrı nizami harbin en önemli gizli savaş gücünü oluşturmak üzere seçilerden oluşan siyahlar her daim genç, her zaman dinç ve eğitimlidirler. Arazi ve hava şartlarının doğurduğu müşkülat ve engelleri yenerek hayatta kalmaları üstün bir eğitim almaları ile mümkündür. Siyahlar bu zor şartlarda görev yapabilmeleri için her daim genç ve dinçtir. Eğitimsiz ve yaşlı olanlar gerilla savaşını yürütemezler. Görünmeyen ordularda en ideal yaş 20 – 46 yaş arasıdır. 20 – 25li yaşlar gençlik ve öğrenme, 25 – 46lı yaşlar olgunluk gelişme, yorumlama, fedakârlık ve mutlak itaat yaşı olarak kabul edilmelidir. Siyah liderliğinde en uygun yaş 50 – 65 yaşları olarak kabul edilmelidir. Bu yaşlarda, tecrübe, hoşgörü, adalet ve sevgi ile ideal liderlik oluşur. Görünmeyen ordularda Siyah ’ta liderlik olmazsa olmaz en önemli şarttır. Direnişle birlikte silahlı çatışma başlamış siyahtan gerilla doğmuş ve gerilla savaşını başlatarak açığa çıkmıştır. Siyahtan beyaza bundan sonra geçiş yapılamaz. Ancak arazide gerillanın geri hizmetinde kullanılabilirler. Siyah gerilla savaşında mücadelesini düşmanın silahlı güçleri ile yapar. Düşmanla savaşarak nizami güçlerin harekâtını kolaylaştırır. Savaşın sonunda nizami orduyla birleşir. Gerilla nizami ordu ile birleşince görevini tamamlamış olur. Bundan sonra yaşları müsait olanlar isterlerse nizami orduya katılırlar. Diğerleri ise kendilerine teşekkür edilerek teşekkür belgeleri verilir ve terhis edilirler. Evlerine dönerler. Sivil hayatta normal yaşantılarına devam ederler. Anılarda, hatıralarda geçmişi anarak huzur bulurlar. Bunar daha sonra olası muhtemel bir savaşta yardımcı kuvvet olarak kullanılabilirler. Bunlardan beyaz yapılmamalıdır. Çünkü siyahın yaptığı görev ile beyazın yapacağı görev farklıdır. Beyaz ayrı olarak seçilmeli kendi görevlerine uygun olarak eğitilmelidir. Beyazlar birbirini tanımazlar aralarında kompartmantasyon vardır. Beyaz daha yaşlıdır. Siyahlar bir gerilla teşkilatı içinde birbirlerini tanırlar ve daha gençtirler. Siyah düşmanla savaşırken beyaz gizli faaliyet yürütürek gerillanın başarılı görev yapmasına destek sağlar. Siyah arazide beyaz şehirde meskûn mahalde görev yapar. Siyahtan beyaza geçiş çok ama çok az veya hiç olmamalıdır. Beyazlar daha yanlızdır. Siyah silah tarşırken beyazlar baston da kullanabilirler.
Görünmeyen orduları mı kazanacak yoksa teknolojisi çok gelişmiş olan nizami ordular mı kazanacak bilemem ama görünmeyen ordular insanlık var olduğu sürece hep var olacaktır. Yolunuz açık olsun fedakâr ve yalnız insanlar. Siz anılarda hep var oldunuz ve olacaksınız görünmeyen ordular.

Kaynakça

Max Boit

Mithat Işık, Yarasa Operasyonu

 

16.05.2018