Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Demir Kubbe'nin Çöküşü

Mithat IŞIK
27 Kasım 2018 14:23
A-
A+

İsrail yine Gazze’ye bomba yağdırdı. Ancak işler bu defa İsrail’in beklediği şekilde bitmedi. İsrail’in bombaları, İsrail’de bomba etkisi yarattı ve İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman’ın istifasına sebep oldu.

Hamas’ın askeri kolu beklenmedik bir karşılık verdi. Hamas askerleri roketleri ile İsrail’in sürekli övündüğü Hava Savunma Sistemi Demir Kubbenin (İrondome) zafiyetini tespit ederek başarısızlığa uğrattı. Hamas’ın attığı 400 füzenin sadece 100’ünü önleyebilen Demir Kubbe Kağıt’tan Kubbe çıktı. Demir Kubbe’nin önleme özelliği % 30’a düştü. İsrailli yetkililer Demir Kubbenin başarı oranının % 90 olarak gösteriyordu. Bu durum İsrail halkı üzerinde psikolojik bir etki yarattı.

İsrail halkı içerisinde azımsanmayacak büyüklükte bir kısım, biz ne zamana kadar savaş halinde yaşamaya devam edeceğiz demeye başladı.

Kassam Tugayları, İsrail’in savunma sistemine karşı aktif bir başarı sağladı. 27 Eylül’deki saldırılarda Demir Kubbenin önleme oranı % 60 civarındaydı. Bu olay Kassam Tugaylarının başarısıdır. Atılan her roket hedefi vurdu. Bu demek oluyor ki, atılan hiç bir roket boş araziye düşmedi. İsrail’in Demir Kubbe sisteminde özel bir durum var. Bu sistem boş araziye düşen füzeleri tespit ediyor, onlara karşı harekete geçmiyor. Kassam Tugayları iyi eğitimleri sayesinde ellerindeki kaynağı çok doğru kullandılar. Bu bir eğitim başarısıdır.

İptidai şartlarla yaptıkları roketlerle bunu başardılar. Demir Kubbenin en önemli özelliği kısa menzilli füzelere karşı koruma sağlamasıydı. Ancak bu özelliğinde istenilen seviyede olmadı. Ancak burada Kassam Tugaylarının eğitim başarısını da unutmamak gerekir.

Görevinden istifa eden Lİberman, ateşkesi teslimiyet olarak görüyordu. Liberman, topraklarını savunan Filistin halkını hala terörist olarak görüyor ve teröre teslim olduk diyebiliyor.

Ancak hedef gözetmeksizin Filistin halkının üzerine uçaklarla toplarla bomba yağdırırken kendi yaptığının meşru koruma hakkı olduğunu söyleyebiliyor. Liberman Gazze’den atılan roketlere çok sert bir karşılık verilmesini savunuyor ve ateşkesi bir nevi teslimat olarak görüyor.

Liberman’ın liderliğini yaptığı İsrail Evimiz Partisinin mecliste 5 sandalyesi var ve koalisyondan çekildiğini söylüyor. İsrail Savunma Bakanı Liberman istifa edeceğine neden fazla sandalye kazanmadığı düşünülmelidir. Aşırı sağcıların haricinde İsrail halkının büyük çoğunluğu savaştan bıkmış durumda ve çoğunun da çift pasaportu var. İsrail Meclisinde 120 sandalye var ve hükümetin güven oyu alması için 61 oya ihtiyacı var. Ufukta İsrail’de erken seçim görünüyor. Liberman’ın istifası ile boşalan Savunma Bakanlığını, Netenyahu kendisinin yürüteceğini açıkladı. İsrail’de normal şartlarda seçimler Kasım 2019’da yapılması planlanıyordu. İsrail’de füze savunma sisteminin zafiyetlerinin devamı İsraillilerin ülkesinden çıkışını hızlandıracaktır. İsrail halkının azımsanmayacak bir kısmı ne zamana kadar savaşacağız demeye başladı.

27.11.2018