Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Suriye’de Güçlenen Grup Malhama Tactical

Mithat IŞIK
29 Temmuz 2020 17:01
A-
A+

Modern dünyada artık askeri müdahaleler özel askeri şirketler üzerinden devam ediyor. MALHAMA TACTICAL GROUP Suriye’de muhalifleri modern savaş taktikleri konusunda eğiten şirketin ismidir. Grup Suriye’de son derce etkilidir. ABD’li Black Water şirketinin minimize edilmiş bir şeklidir. Malhama Tactical Grup Orta doğunun ilk cihatçı askeri şirketidir. Batı menşeili bir örgüt değildir. Bu nedenle isminin karşılığını Büyük Savaş ya da Armagedon olarak ifade etmektedir. Örgüt üyelerinin açıklamaları bu şekildedir.

Malhama Tactical 2013 yılında Rus özel kuvvetlerinde görev yapıp ayrılan Özbek asıllı Ebu Refik’in Suriye’ye gitmesiyle kurulmuştur. Örgüt 2016 yılında Kafkas kökenli ve askeri eğitim almış çekirdek bir kadro ile Suriye’de ismini duyurmaya başlamıştır. Daha sonra Çeçen uyruklu kişileri bünyesine katarak güçlenmeye başlamıştır. Malhama Tactical başlangıçta İdlib, Hama, Halep’te gücünü göstermiştir.Ruslara karşı savaşan örgütün kurucusu Ebu Refik 2017 yılında Şubat ayında Rusların düzenlediği hava saldırısında öldürülmüştür. Ebu Refik’in öldürülmesinden sonra yerine Ebu Salman Belerus geçmiştir. 

Malhama Tactical Suriye’deki rejim karşıtı direnişçileri eğitmek, onların savaş becerilerini artırmak için kurulduğunu ifade etmiştir. Örgütün elemanları konularında yetişmiş son derece profesyonel uzman personelden oluşmaktadır. Rejim karşıtı örgütlerden Heyet Tahrir El Şam, Türk İslam partisi Ahrar üs Şam gibi örgütlere eğitim vermenin yanında bu örgütlerle birlikte birçok çatışmaya da girdikleri örgüt lideri tarafından ifade edilmiştir. Belarus’tan sonra örgüt liderliğine Ali Şişani geçmiştir. Ali Şişani de Ebu Refik ve Belarus gibi Çeçen olmakla beraber örgüte katılmadan önce çeşitli gruplarla çatışmaya girmiş bir isimdir. Ali Şişani çocukluğunda Rusların Çeçenistan’da yaptığı katliamı yaşamış bir liderdir. Kendi ifadesiyle Çeçenistan’da Rusların katliamında 12 yaşında olduğunu dağlık bölgede günlerce ailesi ile birlikte gizlenerek hayatta kaldığını anlatmaktadır.

Suriye’deki direnişçilere modern savaş teknikleri, yeni silah eğitimlerine ilave olarak;

Meskûn mahallerde muharebe

  • Şehir gerillası eğitimi
  • Her türlü silahların eğitimi
  • El yapımı patlayıcıların yapımı
  • İlk yardım ve yaralı takviyesi
  • Meskûn mahallerde muharebede haberleşme
  • Meskûn mahallerde gerilla haberleşme teknikleri
  • Baskın, pusu ve pusuya karşı koyma teknikleri
  • Dronlarla saldırı eğitimi, hava savunma eğitimi
  • Bombalı araçla saldırı eğitimlerini etkili bir şekilde vermektedir.

Bilgisayar programcılığı ve ihtiyaç duyulan konuları da eğitim konularına ilave etmektedir. Eğitim programları devamlı geliştirilmektedir.

Malhama Tactical örgütünün en önemli özelliklerinden birisi de örgüte katılmak isteyen herkesin örgüte kabul edilmemesidir. Örgütün bir diğer özelliği de eski askerler ve yetenekli kişilerden oluşmasıdır. Örgüt sosyal medyada özellikle Youtube, Facebook, Twitter ve Instagram üzerinden yürütmüş olduğu faaliyetlerde çok etkilidir.

Ali Şişani örgütün kuruluşundan itibaren farklı devlet dışı aktörlerde faaliyet gösteren 10 bin kişiye eğitim verdiklerini, verdikleri eğitimlerin her geçen gün artarak devam ettiğini ifade etmiştir. Malhama Tactical'ın HTŞ ile yakın ilişkide olduğu verdikleri eğitimle rejime ait bir uçağı düşürdüklerini açıkladı. Bölgedeki muhalif liderler başlangıçta Malhama Tactical'a şüphe ile yaklaşmışlardır. Ancak rejim güçlerine ve IŞİD’e karşı girişilen çatışmalarda elde edilen başarılar hava savunma sistemlerine karşı geliştirmiş oldukları eylemler ve teknolojik altyapı ile ortaya koydukları iletişim ağı neticesinde bu durum tersine dönmüştür.

Örgüt sosyal medyayı etkili bir şekilde kullanmaktadır. Twitter'da örgüte ait propagandalar, Youtube'da ise örgüte ait propaganda videoları, profesyonellikleri kullandıkları silahlar mühimmatlar son derece dikkat çekicidir.

Malhama Tactical finans hareketlerini ya da sempatizanları tarafından gönderilen maddi destekleri kripto paralar üzerinden gerçekleştirmektedir. Ayrıca sosyal medya hesaplarından Bitcoin adreslerini vererek bağış talebinde bulunmaktadır. Örgütün mevcudu kesi. Olarak bilinmemekle birlikte 10-15 bin kişi olduğu tahmin edilmektedir. Rejim ve Rus askerlerine karşı Türkistan savaşçılara da eğitim desteği vermektedir.

Rusya’nın en büyük korkusu burada yetişmiş Kafkas kökenli savaşçıların Kafkaslara dönüp gerilla savaşı başlatmışlardır. Bu nedenle Suriye’de bulunan radikal savaşçıların İdlib’de etkisiz hale getirilmesini istemektedir. Rejime destek vermesinin bir nedeni de bu savaşçılardır. Malhama Tactical grubunun ismini gelecekte daha çok duyacağımızı değerlendiriyorum.