Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Suriye’de Aşiretlerin Onur Mücadelesi

Mithat IŞIK
11 Eylül 2023 12:45
A-
A+

Suriye’de Arap aşiretleri ile PKK/YPG/PYD teröristleri arasında çatışmaların yaşandığı Deyrizor- Haseke-Rakka ve Membiç gibi bölgeler, verimli toprakları ve zengin yeraltı kaynaklarına sahip bölgelerdir. Özellikle Deyrizor’un yeraltı kaynakları ve zenginlikleri terör örgütü PKK/YPG tarafından kullanılıyor. ABD güçlerinin Ömer Petrol sahasında bir askeri üssü bulunuyor. PKK/YPG terör örgütü Fırat Nehri’nin doğusunda Rumeylan ve Deyrizor’daki petrolü çeşitli ülkelerin Petrol şirketlerine ve Esad rejimine satarak büyük gelirler elde ediyor.

PKK/YPG’ye bağlı olan cezire petrol şirketi terör örgütüne gelir sağlamak için Suriye halkına ait petrolü satıyor. Terör örgütünün kontrol altındaki bölgelerde petrol arayan çok sayıda şirket de cezire petrol şirketine bağlı bulunuyor.

  -PKK/YPG terör örgütü ABD’nin de desteğiyle Suriye’de üretilen petrolün %90’ına ipotek koymuş durumda.

  -PKK terör örgütü işgal ettiği bölgelerdeki halka her türlü zulmü yapıyor ve çocuklarını kaçırarak silah altına almaya çalışıyor.

  -Bölgeye adeta bir açık cezaevine çevrilmiş durumda.

  -Rumeylan gibi zengin petrol sahasının bulunduğu Haseke'de yakıt krizi yaşanıyor.

Akrabalık bağlarımızın bulunduğu bu coğrafyada yaşananlara Türkiye’nin sessiz kalması düşünülemez. Bu nedenle Türkiye sınırlarının güvenliğini sağlamak, teröristleri inlerinde yok etmek, bölge halkının yaşadıkları zulümlerden korumak amacıyla bölgede sırasıyla;

  -Fırat Kalkanı

  -Zeytin Dalı

  -Barış Pınarı

Harekatlarını icra ederek bölge yerleşti. Böylece bölgede yaşayan halkı güven altına aldı. Ülkemize olası büyük bir göçü önledi. Sınır boyunca güvenli bölgeler oluşturdu. Şu anda PKK’nın zulmünden kaçarak köylerini şehirlerini terk etmiş ve Türkiye sınırında oluşturulan güvenli bölgeye sığınmış 250.000 Deyrizor’lu bulunuyor. Türkiye zaman içerisinde Suriye’de yaptığı sayısız operasyonları ile PKK/YPG terör örgütünün sözde yöneticilerini etkisiz hale getirdi. PKK/YPG’li teröristleri inlerinden çıkamaz hale geldiler. Haberleşmek istedikleri an etkisiz hale getirildiler. Teröristlerin birbirleriyle olan irtibatı koptu. PKK/YPG'nin etkinliği azaldı, hareket etme kabiliyeti çok kısıtlandı. Yapılan operasyonlar ile PKK/YPG terör örgütünün beyin ölümü gerçekleşti. PKK terör örgütü zaiyat verdikçe etkinliği azaldı. Yollarda kontrol noktaları ve araç devriye faaliyetleri yapamaz duruma geldi. Oluşturmak istediği kontrol noktaları ve araçlı devriyeleri İHA ve SİHA'larla imha edildi. Örgüt zaiyat verdikçe aşiretler cesaretlendi. ABD’nin PKK/YPG’yi koruyamayacağı anlaşıldı. PKK/YPG’nin, arkamızda ABD var diye aşiretler üzerinde oluşturduğu psikolojik baskı ortadan kalktı. ABD ve PKK/YPG’nin bölgeyi insansızlaştırma politikasına halk isyan etti. Kırılmalar başladı. Bunun üzerine Suriye’de terör örgütü PKK/YPG’nin işgali altındaki doğu ve kuzey bölgelerinde Arap aşiretleri terör örgütüne karşı silahlı direnişi başlattı. Başlangıçta Deyrizor’da başlayan çatışmalar kuzey bölgelere de sıçradı.

2011 yılında başlayan ayaklanmalardan sonra şu anda Suriye en hareketli günlerini yaşıyor. Güneyde Seveda ve Dera kentlerinde, Esad rejimine karşı başlayan gösterilerden 2 hafta sonra kuzeyde PKK/YPG terör örgütüne karşı Arap aşiretleri silahlı direniş başlattı. Arap aşiretlerinin Deyrizor’daki başarılı direnişi ve 24 köyü ele geçirmesi diğer Arap aşiretlerinin de silahlı direnişe katılmasını sağladı.

Bölgede Rusya ve ABD terör örgütü PKK ile aşiretler arasındaki çatışmaları durdurmak için arabuluculuk yapmaya çalışsalar da başarılı olamadılar. Bölgede yaşayan Arapların oranı %77, Suriyeli Kürtlerin oranı %19. Deyrizor bölgesinin en güçlü Arap aşiretleri Akidat ve Bekkara. Bunlara ilave olarak Abdid,Kulayin Şammar Zubeyd, Duleym, Cabur, Tayy, Ebu Saraya ve Elrifi aşiretleri bulunuyor.

Terör örgütüne karşı kazanılan başarılar terör örgütünün işgali altında bulunan ve evlerini terk eden aşiretleri de cesaretlendiriyor.  Arap aşiretlerinin giderek daha aktif bir şekilde katıldığı çalışmalar Haseke, Rakka, Membiç kırsalında devam ediyor. Kırılmalar başladı. Örgütün boşalttığı yerlere halk dönüyor. PKK/YPG korkudan besleniyordu şimdi o korku iklimi kırıldı. SDG’nin (Suriye Demokratik Güçleri) yapısının yanlış olduğunu ABD yavaş yavaş anlamaya başladı. Özellikle de ABD Dışişleri Bakanlığı bu durumu anladı. Askeri bürokrasi direniyor.

Türkiye, PKK/YPG’nin kullanım ömrünün dolduğunu ABD’ye göstermek durumunda. Arap aşiretlerinin direnişine Kürt ve Türkmen aşiretler de destek vermeye hazır. Bölgede bulunan Arap, Kürt, Türk aşiretlerinin bu onur mücadelesinde PKK/YPG’ye karşı topluca bir saldırı başlatacağı günler çok yakındır. Bölgedeki çatışmaların sebebi PKK/YPG’nin uyguladığı soyguncu, baskıcı, zorla çocukları kaçırma eylemleri ve acımasızca yaptığı katliamlar ve emperyalistlerin Suriye’nin zenginliklerini talan etme ve sömürgeci zihniyetidir. Cetvelle çizilen sınırların ömrü dolmuştur. Gönüllerle çizilen sınırlara ulaşmak yakındır.