Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

PKK/YPG'nin Suriye'ye Yerleşme Çabaları ve ABD'nin Tutumu

Mithat IŞIK
29 Nisan 2021 13:56
A-
A+

Türkiye sınırdan terörist sızmaları önlemek, sınır vilayetlerimizin güvenliğini sağlamak ve göçü önlemek üzere Birleşmiş Milletler sözleşmesinin 51. maddesinde yer alan meşru müdafaa hakkına dayanarak güvenli yer, güvenli bölgeler oluşturmak amacı ile Türk Silahlı Kuvvetleri Suriye Milli Ordusu (SMO) ile birlikte sırası ile aşağıdaki harekatları icra etmiştir.

24 Ağustos 2016 - Fırat Kalkanı Harekatı: Bu harekatla Cerablus ve El Bab terörden temizlenerek kontrol altına alınmıştır.

20 Ocak 2018 - Zeytindalı Harekatı: Bu harekatla Afrin terörden temizlenerek kontrol altına alınmıştır.

9 Ekim 2019 - Barış Pınarı Harekatı: Bu harekatla Resulayn ve Tel Abyad temizlenerek kontrol altına alınmıştır.

Yapılan bu harekatların amaçları bölgenin işgal edilmesi değil; terörden temizlenmesi, göçün önlenmesi, Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması ve Suriye'de istikrarın sağlanmasına katkı sağlamaktır.

Türkiye, Suriye topraklarının üzerindeki terör problemini etkisiz hale getirmek için bulunuyor. Emperyalistler ise toprakların üzerindeki terörü önlemek ve Suriye halkının güven içinde yaşaması için değil; toprağın altındaki zenginliklere (petrol, doğalgaz vs.) sahip olmak için bölgede bulunuyorlar. Türkiye Suriye'nin yeraltı ve yer üstü zenginliklerinin Suriye halkına ait olduğunu en yetkili ağızlardan ifade ediyor.

Başta ABD olmak üzere bazı devletler Suriye'de kadın, çocuk, yaşlı, genç ayırt etmeksizin katliamlar yapan PKK/YPG terör örgütüne destek vererek masum insanların öldürülmesine, vatanlarını terk etmesine seyirci kalıyorlar.

PKK/YPG terör örgütü sivillere yönelik 300'den fazla saldırı yapmış, bu saldırılarda aralarında çocukların da bulunduğu 200 kişi hayatını kaybetmiş, 800 kişi yaralanmıştır. PKK YPG eylemlerinde özellikle Silahsız insanların bulunduğu yerleri hedef olarak seçmiştir. PKK/YPG sivilleri doğrudan hedef seçmesinin amacı uluslararası arenada bölgeyi güvensiz göstermek, kendi öz yönetimini en makul olarak kabul ettirmeye çalışmaktır. Diğer amacı ise TSK’yı yıpratmak ve Türkiye'yi bölgeden çekilmeye zorlamaktır.

ABD ise yapılan bütün bu saldırılarda YPG’yi PKK’dan ayırarak kınama açıklamaları dışında bir şey yapmamaktadır. Amaç YPG terör örgütünün Suriye sahnesinde meşru bir aktör olarak yerini almasını sağlamaktır. Suriye'de olayların başlamasından itibaren ABD'nin değişmeyen politikası bu şekildedir.

ABD'nin PKK/YPG terör örgütüne vereceği destek önümüzdeki dönemde de devam edecektir. ABD PKK/YPG terör örgütünün Suriye'de meşru olmayan yapılanmasına karşı en büyük engel olarak Türkiye'yi görüyor. Bu nedenle Türkiye'nin bölgede yaptığı harekatları engellemeye çalışarak Türkiye'nin direncini kırmaya ve PKK/YPG terör örgütüne moral vermeye çalışıyor. Ancak ABD'de Türkiye'nin terörü bitirmekte kararlı olduğunu bilmeli ve hesabını ona göre yapmalıdır.

Son günlerde PKK/YPG'nin artan saldırılarının temelinde ABD'nin seçilen yeni yönetiminde Brett McGurk ve Lloyd Austin gibi isimlerin yer alması vardır. Bu durum PKK/YPG’yi cesaretlendirici bir rol oynamıştır. YPG terör örgütünün sözde komutanı Mazlum Kobani yeni yönetimden beklentilerinin yüksek olduğu yönünde açıklamalar yapmış, Suriye'de daha etkin olmasını beklediklerini ifade etmiştir. 2008-2017 yılları arasındaki ABD Başkan Yardımcılığını yürüten Joe Biden, Barack Obama yönetiminin yenel müttefiklerini (PKK/YPG) korumak, işbirliğini geliştirmek amacıyla Fırat'ın doğusunda PKK/YPG’yi destekleyen bir tutum benimsemiştir. Bu nedenle Biden, Ocak 2019'da Donald Trump'ın Suriye'den asker çekme kararına sert tepki vermiş, ABD'nin müttefiklerinin yalnız bıraktığını ifade etmiştir.

Biden yönetimi PKK/YPG'yi desteklemeye devam edecektir. Nitekim 8 Şubat'ta askeri mühimmat ve lojistik malzeme taşıyan 59 araçtan oluşan ABD konvoyunun Semelka sınır kapısından Suriye'ye giriş yaptığı, PKK/YPG kontrolündeki Kamışlı kentine gittiği tespit edilmiştir. 2021’ in başından mart sonuna kadar ABD, Suriye'ye 10 konvoyunu göndermiştir.

Türkiye'nin Suriye'de güvenli bölge oluşturma stratejisini PKK/YPG terör örgütüne verdiği destekle önlemeye çalışan ABD, bunda başarılı olamayacaktır. Çünkü desteklediği terör örgütüne karşı bölge halkının her geçen gün artarak devam eden bir tepkisi var. Halk PKK/YPG terör örgütünün haraç toplamasından, baskı ve zulümden, çocuklarının zorla silah altına alınmaya zorlanmasından bıkmış durumda. Türkiye'nin kontrolünde bulunan bölgelerde ise halk huzur ve güven içerisinde yaşamaya devam etmektedir. Bu bölgelerde okullar, hastaneler hizmet vermeye devam ederken bölgenin elektrik, su, ulaşım ve benzeri gibi sorunları da çözülmüştür. Türkiye'nin Suriye'de verdiği haklı ve insancıl mücadeleye başta Birleşmiş Milletler, uluslararası STK’ların somut destek vermesi Suriye'de barış ve istikrarın sağlanmasına katkı yapacaktır. Suriye'de rejim güçleri ile PKK/YPG arasında çatışmalar devam ederken Türkiye de kontrol altında tuttuğu bölgeleri, tehdit eden kritik arazi kesimlerini ele geçirerek güneye, doğuya ve batıya karşı etki ve ilgi sahalarını genişletmeli. Süleyman Şah türbesini toprağımız olan eski yerine taşımalıdır. ABD Afganistan'da kaybettiği gibi Suriye'de de kaybetmeye mahkum olacaktır.