Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Neden Deyrizor?

Mithat IŞIK
24 Ekim 2018 15:42
A-
A+

Deyrizor, Suriye’nin kuzeydoğusunda yer alan bir vilayettir. Başkent ŞAM’a 450 Km. mesafededir. Nüfusu 2004 sayımına göre 492.000’dir. Merkez ilçesi ile birlikte yedi ilçesi mevcuttur.

*  Merkez ilçe Deyrizor: 239 bin

*  Kasra: 63 bin

*  Busaya: 40 bin

*  Mahasan: 35 bin

*  El Tıbni: 48 bin

*  Heşam: 30 bin

*  Sour: 36 bin

1915 yılında Anadolu’dan TEHCİR edilen çok sayıda Osmanlı Ermenisi DEYRİZOR’a yerleştirilmiştir. Deyrizor’da bir Ermeni Müzesi ve Ermeni Anıtı mevcuttur. Ancak Ermeni Anıtı DEAŞ tarafından tahrip edilmiştir.

Fırat nehrinin kenarında bulunan kent aynı zamanda bir tarım ve hayvancılık merkezidir. Kent verimli topraklara sahiptir. Kentin nüfusunun çoğunluğunu Sünni ARAPLAR oluşturur. Ayrıca kentte KÜRT, ERMENİ ve SÜRYANİLER’de yaşamaktadır.

DEYRİZOR, ABD’nin Suriye’de oluşturmaya çalıştığı Devletimsi TERÖRİST yapının yaşayabilmesi için çok zengin petrol ve doğalgaz yataklarına sahiptir. Suriye’nin en büyük enerji kaynakları DEYRİZOR vilayetinin hudutları içerisindedir. Bu nedenle ABD destekli PYD / YPG / PKK teröristlerinden oluşan SDG (Suriye Demokratik Güçleri) bölgeye hakim olmaya çalışmaktadır. Aynı şekilde DEAŞ terör örgütü ve Suriye Hükümet güçleri de Rusya’nın desteği ile bölgeyi ele geçirmek için mücadelesini sürdürmektedir. Bölge 23 EKİM 2018’de hiçbir güçün tam kontrolüne geçmemiştir. Her üç güçte bölgenin belirli bölgelerini kontrol altında tutmaktadır. Bölgede PYD / YPG terör örgütü ele geçirdiği kuyulardan ŞAM Hükümetine petrol ve doğalgaz satmaktadır. Bölgede bulunan petrol ve doğalgaz kuyuları her üç güç tarafından paylaşılmış durumdadır.

*  Suriye ile Irak’ı birbirine bağlayan ELKAİM sınır kapısı Deyrizor ilinin sınırları içerisindedir.

*  ABD, Deyrizor’u Suriye Hükümetine bırakmak istemiyor. Suriye’nin Irak’la bağlantısını keserek, İRAN ve SURİYE’nin KARA BAĞLANTISINI KESMEK İSTİYOR. Böylece Şii milis gücü HAŞDİ SABİ’nin karadan gelerek Suriye ordusuna destek vermesini önlemek istiyor.

*  ELKAİM sınır kapısı, Suriye ve Irak PKK’sını birleştirmesi bakımından önemlidir.

*  DEYRİZOR’da günlük petrol üretimi 50 bin varil olup günlük petrol geliri iki milyon dolardır.

*  ABD ve RUSYA bu pastayı kimseye kaptırmamak için her türlü örgütle kolkola girmekten geri kalmıyorlar. Bölgede oynanmak istenen oyun tamamen petrol ve Türkiye’yi güneyden terör örgütleri ile çevrelemek üzerinedir.

* Suriye’de baş rol oyuncuları ABD ve RUSYA iken şimdi FRANSA ve İNGİLTERE’de bu oyuna dahil oldular.

*  Bu güçler IRAK’ta olduğu gibi Suriye’de de aşiretlerden destek alıyorlar ve bu aşiretlere önemli vaatlerde bulunuyorlar.

*  ABD, Deyrizor’un PYD / YPG’nin kontrolünde kalmasını sağlayarak Türkiye’nin güney sınırında oluşturmak istediği devletimsi terörist yapıya hem stratejik derinlik hem de ekonomik bir alan sağlamak istiyor.

*  Türkiye’nin bu bölge ile ilgilenmesini önlemek için MÜMBİÇ’te oyalama taktikleri uyguluyor.

*  Türkiye, ABD’nin bu planını bozmak, sınırlarının dibinde böyle bir terörist yapının oluşmasını önlemek için her türlü tedbiri alarak bu tehdidi önlemek zorundadır.

*  Türkiye; Rusya, İran ve Irak ile işbirliği içerisinde AYNELARAP, KAMIŞLI, RAKKA, DEYRİZOR bölgesinin SURİYE ordusunun kontrolünde geçmesini destekleyerek bölgede ABD’nin oynamak istediği oyunu bozmalıdır.

*  Petrol ve doğalgaz zengini Deyrizor bölgesi PKK / PYD / YPG gibi bir terörist yapının kontrolüne geçerse uzun vadede Türkiye için büyük bir tehdit oluşturur.

 

24.10.2018