Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Hedef Mahmur

Mithat IŞIK
04 Haziran 2021 14:24
A-
A+

Mahmur Kampı, Musul sınırları içerisinde Erbil'e 65 km mesafede bulunan ve 1998 yılında Birleşmiş Milletler tarafından işletilmeye başlanan bir kamptır.

Türkiye, terör örgütünün Irak sınırına yakın köylere yaptığı baskı ve eylemleri nedeniyle dağlık ve sarp arazi kesimlerinde bulunan bir kısım köy ve mezralarda yaşayan vatandaşlarını daha güvenli bölgelerde oluşturduğu köylere taşımak için bir proje başlattı. Güvenlik nedeniyle köylerini boşaltıp yeni inşa edilen köy ve mezralara taşınmak istemeyen bir kısım PKK sempatizanı, PKK tarafından teşvik edilerek Irak sınırları içerisindeki Zaho ve Duhok arasında bulunan Atruş bölgesine giderek burada derme çatma, çoğu naylondan yapılmış çadırlarda kalmaya başladılar. Bu bölge zaman içerisinde Atruş Kampı olarak anılmaya başladı.

Türkiye Atruş Kampında bulunan ve zor şartlarda yaşam mücadelesi veren vatandaşlarını Türkiye'ye getirmek için 1993 yılında bir proje başlattı. 1995 yılının ortalarına kadar Atruş’ta bulunan birçok aile Türkiye'ye döndü. Türkiye Cumhuriyeti Devleti dönen aileleri nereye yerleşecek ise oraya ücretsiz taşıdı ve yeterli maddi ve manevi destek verdi. Ancak çoğunluğunu PKK sempatizanlarının oluşturduğu aileler PKK terör örgütünün baskısı ve teşvikiyle Erbil'e 65 km mesafedeki Karaçok Dağı eteklerindeki Mahmur’a götürüldüler. İnsanlar, Mahmur Dağı’nda PKK terör örgütünün baskısı ile kalmaya zorlandılar. Fırsat bulan aileler Mahmur’dan kaçarak KDP bölgesine geçti, oradan da Türkiye'ye geldiler. Birçok aile de PKK'nın aldığı tedbirler nedeniyle Mahmur'da kalmaya mecbur edildi. 1998 yılında Irak hükümetinin gözetiminde Birleşmiş Milletler tarafından Mahmur’da bir kamp oluşturuldu. Ancak zaman içerisinde PKK'nın silahlı bir sözde üssü haline geldi.

2011 yılında Mahmur Kampı hem Irak hükümeti hem de Birleşmiş Milletler tarafından resmi kamp olarak tanındı. Yüzlerce PKK'lı terörist Mahmur kampı ve çevresindeki Karaçok Dağı’nın işgal etti. Karaçok Dağı bugün PKK terör örgütünün sözde silahlı üssü durumunda. PKK'lı teröristler, Mahmur Kampı ve Karaçok Dağı'nın çevresinde mevziler yaparak, hendekler kazarak kontrol noktaları oluşturdular. Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği, kampta bulunan elemanlarının çoğunu çekti. Şu anda kampın kontrolü PKK'nın eline geçmiş durumda. Bölgede halen Birleşmiş Milletler unsurları mevcut ancak kamp üzerinde herhangi bir etki ve yetkileri yok. PKK terör örgütü kampın güvenliğini sağlayan asayiş güçlerinin ve Birleşmiş Milletler'in kullandığı binaları da kullanmaya başladı.

Mahmur Kampı’nda 13 bin insan yaşıyor. 12-18 yaşındaki çocuklar ailelerinden silah zoru ile alınarak kamplara götürülüyor ve eğitime tabi tutuluyorlar. Mahmur Kampı, şu anda PKK terör örgütünün eğitim üssü ve insan kaynağı olarak kullanılıyor. Terör örgütü burada militanlarına askeri, siyasi, diplomasi ve teşkilatlanma eğitimi veriyor.

Mahmur Kampı, 60 kişilik PKK'lı bir ekip tarafından yönetiliyor. Karaçok Dağı'nın eteklerinde şu anda 400-500 PKK’lı terörist var. Mahmur Kampı’ndan Duhok-Zaho-Erbil-Musul yol güzergahlarına ve Türkiye istikametine yollar açılıyor. Mahmur Kampı ve Karaçok Dağı'nda bulunan teröristler Türkiye'nin sınır güvenliği için tehdit oluşturuyor. Karaçok Dağı’nda terör örgütünün lojistik depoları mevcut. Türkiye kendisi için tehdit oluşturan Mahmur Kampı’nın boşaltılmasını Birleşmiş Milletler ve Irak hükümetinden talep ediyor ve bu konuda girişimlerde bulunuyor ancak şu ana kadar bu taleplerine olumlu bir cevap almış değil.

Türkiye Sinat-Haftanin bölgesinde icra ettiği Pençe-Kaplan operasyonu sırasında Karaçok Dağı'nda bulunan PKK lojistik depoları ve mevzilerini F-16 uçakları ile 40 dakika süreyle bombalayarak kampın boşaltılması için kararlılığını gösterdi. Aynı zamanda Irak'ın kuzeyinde Sidekan-Hakurk bölgesinde Pençe-1, Sinat-Haftanin bölgesinde Pençe-Kaplan, Zap, Avaşin-Basyan Metina Dağı'nda Pençe-Şimşek, Pençe-Yıldırım operasyonları icra ederek teröristleri ve barınma alanlarını imha etti. Teröristleri hareket edemeyecek duruma getirdi. Türkiye Gara Dağı'nda bulunan terör örgütünün mevzilerine havadan etkili şekilde vurdu ve vurmaya devam ediyor. TSK, Irak’ın kuzeyinde yaptıkları nokta operasyonlar ile örgütün silahlı kanadının sorumlusu ve PKK ile YPG arasında bağlantıyı sağlayan Sofi Nurettin dahil çok sayıda örgüt mensubunu etkisiz hale getirdi. Türkiye PKK terör örgütünün insan kaynağını oluşturan ve eğitim üssü haline gelmiş Mahmur Kampı boşaltılmadığı takdirde operasyon yaparak kampı boşaltacağını en yetkili ağızdan ifade etti. Artık hedef Mahmur ve Sincar’dır.