Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Good Bye

Mithat IŞIK
18 Ağustos 2021 10:44
A-
A+

ABD, yüksek teknoloji ve askeri üstünlüğüne rağmen Vietnam Savaşı’nı kaybetti. ABD generalleri Kore Savaşı’nın verdiği deneyime güvenerek Vietnam gerillalarını yeneceklerine inanarak büyük bir hata yaptılar. Diğer bir yanlışları ise Vietnam’da Kore gibi düşünmeleriydi. Karşılarında Kore askerleri gibi üniforma giyen, nizami birlikler halinde hücum eden, geri çekilen birlikler bulacaklarını sandılar. Vietnamlılar da Koreliler gibi komünistti ve çekik gözlülerdi. Ama uyguladıkları savaş gerilla savaşıydı. Her yerde varlardı ama hiçbir yerde yoklardı. Vietnamlılar sadece fiziki olarak Korelilere benziyorlardı. Uyguladıkları savaş şekliyle asla benzemiyorlardı. Vietnamlıların uyguladıkları değişmeyen savaş şekli ve taktiği şu şekilde idi:

-Düşman taarruz ediyorsa kaybol.

-Düşman savunuyorsa rahat verme.

-Düşmanına zayıf anında saldır ve öldür.

ABD generallerinin yanıldığı bir diğer nokta ise Kore Savaşı’nda yanlarında Türk askeri “Mehmetçik” vardı. Kore’de Mehmetçik, ABD Tugaylarını birçok kez imhadan kurtarmıştır. Vietnam’da tek başlarına savaştılar, yanlarında Mehmetçik yoktu ve savaşı kaybettiler. Bozgun halinde çekildiler. Helikopterler ile çatılar üzerinden personellerini tahliye ettiler. Aynen bugün Afganistan’da çatılardan yaptıkları tahliyeler gibi.  Vietnam’da kullandıkları bir kısım Vietnamlıyı da kendi kaderlerine terk ederek kaçtılar. O zaman da ABD’ye güvenenler büyük bir hayal kırıklığı yaşadılar. Kullanıldıklarını anladıklarında artık çok geçti. Aynı ABD 1991 yılında Irak’a girdi ve 2003 yılında Irak’ı işgal etti. Bu işgal sırasında kullandığı Kürt grupları ve diğer müzahir unsurları da kendi kaderlerine bırakarak Irak’ı terk etti.  Sözde milyarlarca dolar harcayarak oluşturduğu Irak ordusu IŞİD teröristleri karşısında silah ve mühimmatlarını teslim ederek dağıldı.  ABD 20 yıldır işgal altında tuttuğu Afganistan’da da kaybetti. Savaşı Taliban kazandı. ABD kaybettiği gibi ABD’ye güvenenler de kaybetti. Ortada kaybedilen bir güven var. Afganistan’ da ABD ve Batı’ya güvenerek ailesini ve kendisini tehlikeye atanlar, Batı’nın askeri ittifakını destekleyenler şimdi yarı yolda kaldılar ve canlarını kurtarmak için havaalanlarında uçakların altında eziliyorlar. ABD’ye güvenenlerin bu acınacak halleri bazıları için ibret alınması gereken acıklı bir hikâyenin, yalan masalların hüzünlü sonudur. Yıllar önce Vietnam’da çatıdan personel nakletmeye çalışan helikopterlerin aynı hareket tarzını bugün Afganistan’da çatıdan personel nakletmeye çalışırken görüyoruz. Helikopterin modeli UH-1. Bugün kullanılan helikopter Chinook ve Skorsky. Aynı telaş ve panik hali Vietnam’da ne ise Afganistan’ da da aynı.

Bütün bu yaşananlardan sonra Irak ve Suriye’de ABD’ye güvenerek, ABD’nin propagandalarına inanarak eline silah alan ve devlet olma hayalleri kuran PKK/PYD siz bu tatlı ve gerçekleşmeyecek hayallerinizden vazgeçin. On bin kilometre öteden gelip sizi emperyal arzuları için kullanan ABD’ye inanmayın. Mazlum Kobani şunu bilin ki; bugün size general diyen ABD ve onun istihbarat yetkilileri, sivil ve askeri bürokratları bir gün sizi de yüzüstü bırakıp gideceklerdir. Akıllı olun, onlar sizi terk etmeden siz onları terk edin. Hiç vakit geçirmeden hemen şimdi. Çünkü yarın sizler için çok geç olabilir. En yakın ve canlı örnek Afganistan. Benden söylemesi, bir gün size de “good bye” diyecekler.