Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

ABD ve Kudüs

Mithat IŞIK
16 Mayıs 2018 09:56
A-
A+

Arap baharı ile birlikte orta doğuda gündem değişmiştir. Var olup süregelen anlaşmazlıklar yerine yenileri eklenmiştir. Suriye-Irak-Libya’da devletler çökmüştür. Irak’ta devlet otoritesi ülkenin her yerinde tam etki sağlayamamıştır. Suriye’de ve Libya’da devletimsi yapılar ortaya çıkmıştır. DEAŞ, PKK/PYD/YPG terörizmi bu bölgelerde ortaya çıkmış, bu terör olayları Irak ve Suriye’den büyük göçlere sebep olmuş buna paralel olarak büyük bir sınır güvenliği sorununun ortaya çıkmıştır.


Bütün bu karmaşada İsrail pek ortada görünmemeye çalışmıştır ama fırsat buldukça kendisi için tehlike olarak gördüğü tarihsel sorunları da silahlı müdahalelerle çözmek için etkinliğini sinsi bir şekilde artırmıştır.

Özellikle Suriye ve Filistin’de İHA’larla tespit ettiği hedefleri füzeler ve uçaklarla vurarak etkisiz hale getirmiştir. Böylece düşman kabul ettiği ülkelerde moral ve motivasyon bozukluğu yaratırken kendi halkının moral ve motivasyon seviyesini yükseltmiş ve halkının güvenini artırmıştır.

İsrail bir yandan da kendisi için tehdit gördüğü yabancı ülkelerde yaşayan teröristlerin de örtülü operasyonlarla ortadan kaldırmaya çalışmıştır. İsrail’in örtülü operasyonları Asya, Avrupa ve Orta Doğu’da birçok ülkede sinsi bir şekilde etkili olmuştur. ABD’nin hiç beklenmedik şekilde elçiliğini Kudüs’e taşımaya karar vermesi ve 14 Mayıs 2018’de taşıması yangının devam ettiği Orta Doğu’yu ateş topu haline getirmeye yetmiştir.

 

ABD’ye destek veren ülkelere baktığımızda bunların bir kısmının yerini haritada dahi bulmak zordur (Honduras, Paraguay, Guatemala). Bir kısmı ise ırkçı, göçmen düşmanı ve islamafobi ülkelerdir (Macaristan, Avusturya)

Birçok konuda ABD ile birlikte hareket eden İngiltere bile buna hayır demiştir.

  1. Trump içeride çok sıkıştı
  2. Eski sevgililerini artık para ile dahi susturamıyor
  3. Tabanı artık yavaş yavaş altından kaymaya başladı

 

Trump sadece dışarıya değil iç politikaya da oynadığı için ateş topunu atmıştır.

 

Trump’ın bilinçsiz ve şuursuz desteği sürdüğü sürece İsrail’in saldırganlığı daha da tehlikeli olabilir.

Türkiye hassas bir coğrafyadadır AB ve BM ile birlikte hareket etmelidir. Türkiye Kudüs’te iki devletli çözümü desteklemelidir. Bu çözüm talebini destekleyen diğer ülkelerle birlikte gündemde tutmalıdır.

 

Mithat IŞIK

Savunma ve Güvenlik Koordinatör Yardımcısı

15.05.2018