Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Gara'da Avlandı

Mithat IŞIK
25 Mayıs 2021 16:02
A-
A+

MİT ve TSK’nın ortak operasyonu ile Gara Dağı'nda etkisiz hale getirilen Sofi Nurettin isimli terörist Suriye kökenli olup esas ismi Nurettin Halef El Muhammed'dir. PKK terör örgütüne 1990 yılında katılmıştır. Türkiye'de Şırnak, Hakkâri kırsalında bölge sorumluluğu yapmış 2003-2007 yılları arasında Diyarbakır Sağgöze bölgesi, Lice, Kulp, Sason kırsal alanlarında eylemleri yönetmiştir. Sofi Nurettin HPG (Halk Savunma Güçleri)‘nin 4. konferansında komuta konseyinde görevlendirilmiştir. 2009 yılında Bahoz Erdal'ın yerine HPG'nin ana karargah komutanlığına getirildi. KCK/Suriye meclisinin daimi karar organı ve PKK merkez komite üyeliği ile birlikte 2013/2015 yılları arasında ve 2017’de Suriye genel sorumluluğunu üstlendi.

2013 yılında Suriye'ye geçtikten sonra Türkiye'nin yaptığı Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı Harekatlarında PKK/YPG terör örgütünü yönetti. Suriye genel sorumlusu olarak SDG (Suriye Demokratik Güçleri) yürütme konseyi üyeliği, Cezire Kobani ve Afrin saha  sorumluluklarını, eylemlerini koordine etti ve yönetti.

Bu alanların tamamı Sofi Nurettin’e bağlıydı. Mazlum kod adlı Ferhat Abdi Şahin’den (Şahin Cilo) sonra YPG terör örgütünün Suriye'deki ikinci adamıydı. Sofi Nurettin Şahin Cilo’nun en güvendiği adamıydı. Şahin Cilo, Sofi'nin önünü açarak ABD ile görüşen heyette yer almasını istiyordu.

ABD 2018'de PKK'nın 3 sözde yöneticisinin yerini tespit ederek bilgileri verene ödülvermeyi kararlaştırmıştı. Murat Karayılan için 5 milyon dolar, Cemil Bayık için 4 milyon dolar, Duran Kalkan için 3 milyon dolar ödül koymasına rağmen kırmızı bültenle aranan Sofi Nurettin'in ayrı tutmuştu. ABD Suriye'de oluşturmak istediği oluşumun iki kilit ismi Şahin Cilo ve Sofi Nurettin idi. Bu nedenle Sofi Nurettin’i hep ayrı tuttu.

Sofi Nurettin hem Irak’ın kuzeyindeki sahayı hem de Suriye'deki sahayı çok iyi bilen birisi idi. Sofi Nurettin, PKK/YPG’nin Suriye ve Kuzey Irak'taki faaliyetlerini yönetiyordu. Bir bakıma Murat Karayılan'a akıl hocalığı yapıyordu diyebiliriz. PKK/YPG’nin Suriye ve Irak'taki mevcut yapılanması dikkate alındığında Sofi Nurettin'in öldürülmesi çok önemlidir.

Sofi Nurettin’in Öldürülmesinin Önemi

-Sofi Nurettin'in ölümü PKK/YPG’nin Suriye'deki yapılanmasında koordinasyon zafiyeti yaratacaktır.

-PKK/YPG nin Suriye'den Türkiye'ye yapmak istediği eylemler önlendi.

-PKK ve YPG nin hareket kabiliyeti ve karar almasına zafiyet yarattı.  

-PKK ve YPG arasındaki bağlantı açık ve net olarak ortaya çıktı.

-ABD'nin gizlemeye çalıştığı ve inkar ettiği PKK/YPG/PYD/SDG birlikteliği ispat edilmiş oldu.

-Terör örgütünün sözde yöneticilerinin mobil olma imkanları son derece sınırlı olmasına rağmen Sofi Nurettin'in gizlendiği mağarada öldürülmesi terör örgütünü daha da hareketsiz kılacaktır. Terör örgütünün iletişim kanallarını sınırlandıracak bu durum teröristlerin TSK'nın operasyonlarına karşı daha etkisiz ve savunmasız kalmasına neden olacaktır.

-Suriye üzerinde uygulamak istedikleri planları bozulan başta ABD olmak üzere bazı ülkeler yeni planlar ve stratejiler üretmek zorunda kalacak.

-Yabancı ajan ve istihbarat elemanlarının Gara’da terör örgütü militanlarına verdiği modern silah, cihaz, teknik eğitimler ve drone, maket uçak, paramotor eğitimleri de son bulacak.

-Terör örgütü militanları üzerinde korku panik ve psikolojik baskı oluşturacak. Örgütten kaçışlar artacak, katılımlar azalacak.

-ABD'den bir heyetin Suriye'ye gelecek olduğu günde Sofi Nurettin'in Gara Dağı’nda öldürülmesi de verilmiş bir mesajdır.

-Murat Karayılan ile birlikte örgütün silahlı kadrolarını yöneten ve örgüt içerisinde ağırlığı olan Sofi Nurettin’in öldürülmesi, örgütün sözde üst düzey yöneticileri arasında güç mücadelesini tırmandıracak. Bu durum da üst düzey kadrolar arasında kırılmalara neden olacaktır.

-Bu operasyon TSK'nın Pençe-1, Pençe-Kaplan, Pençe Şimşek, Pençe Yıldırım operasyonlarını icra ederek Kuzey Irakta kalıcı üsler teşkil etmesinin ne kadar önemli olduğunun bir göstergesidir.

-Suriye'de icra ettiğimiz Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı Harekatları ile İdlip'te bulunmamız, kalıcı üsler işgal etmemiz terör örgütünün harekat alanının daraltılması bakımından son derece önemli ve gereklidir.