Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Yeni Bir Dünya Kuruluyor

Alper TAN
29 Ağustos 2020 17:56
A-
A+

Birinci ve İkinci Cihan Savaşları sonunda kurulan dünya düzenlerinde bir köşeye itilen, hatta kaynakları yağma ve pay edilen bir Türkiye yok artık.

Yeni Türkiye, sıradan bir ulus devlet olarak sadece ulusal sınırlarını ve çıkarlarını koruma derdine düşmüş, dünyada ses ve söz sahibi olmayı unutmuş, komşuları ile hır gür içinde olan bir devlet değildir artık. Bir ulus devletin ötesine geçip, tarihi haklarının ve hukukunun koruyucusu, mazlumların hamisi olma yolunda ciddi adımlar atmaktadır, en önemlisi bu çabaları hem takdir görmekte hem de karşılık bulmaktadır.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz'de, Kıbrıs’ta, Adalar Denizi’nde haklarından kesinlikle vazgeçmeyeceğine, yeniden tanzim edilen enerji havzaları ve geçiş güzergahlarında yok sayılma girişimlerini boşa çıkaracağına, ABD ve AB’nin Yunanistan’ı şımartıp kışkırtarak üstümüze salmasına asla müsaade edilmeyeceğine inancımız tamdır.

Devletimiz ve onu temsil eden Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın alacağı her türlü kararı ve atacağı her adımı SDE (Stratejik Düşünce Enstitüsü) ve SDAV (Stratejik Düşünce Araştırma Vakfı) olarak destekliyor ve yanında duruyoruz.

Ve biliyoruz ki:

“Türkiye’nin Suriye’de, Libya’da, Azerbaycan’da, Doğu Akdeniz’de ve kısacası dünyanın her yerinde ÇOK İŞİ var!”

Üstelik bu, mazlum milletlerin bizden bekledikleri hem görev hem de tarihi bir mesuliyettir. Türkiye’nin bu görev ve sorumluluğu ifa etmesi, hem hakkı ve hem de aynı zamanda borcudur.

 

Alper TAN