Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Hasta, Bozguncu, Hadsiz ve Küstah

Alper TAN
05 Mart 2019 16:50
A-
A+

Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra tek süper güç olduğunu düşünerek pervasızlaşan, sürekli emirler yağdırıp, tehditler savurup haddini aşan ABD, dünyanın nefretini üzerinde toplama konusunda olağanüstü bir performans sergiliyor.

Türkiye'de ABD'ye güven, tarihin en dip seviyesine indi

2017'de Donald Trump göreve geldikten sonra 65 ülkede beğenilme oranı ortalama yüzde 10 oranında azalan ABD politikaları, 2018'de dünyanın gözünde daha da güç kaybetti. ABD merkezli Gallup araştırma şirketinin yaptığı ABD yönetimine küresel güven araştırması, Türkiye'de ABD'ye güvenin geçen yıl tarihi dip seviyeye gerilediğini gösterdi.

Kamboçya'dan sonra, 2017’ye göre ABD yönetimine yönelik hoşnutsuzluğu en fazla artan ülke Türkiye oldu. Türkiye'de, araştırmaya katılanların sadece yüzde 14'ü ABD yönetiminin 2018 politikalarını beğendiğini söylerken yüzde 73'ü onaylamadığını söyledi. Gerisi ise kararsız. Türkiye'de, Washington'ın politikaları üzerinden ABD karşıtlığı bir yılda 13 puan artmış durumda.

Gallup araştırmasına göre Türkiye'de Rusya ve Çin'in politikalarına olan güvenin ise 2017'ye kıyasla 10 puandan fazla arttığı görülüyor.

Türkiye’de ABD politikalarını beğenme oranı yüzde 14 iken Avrupa genelinde ABD politikalarının onaylanma oranı yüzde 24. Bu oranı yükseltense yüzde 80'le Kosova ve yüzde 69'la Arnavutluk. Yani sadece Türkiye’de değil Avrupa’da da ABD’ye nefret hayli yükselmiş vaziyette..

Türkiye meydan okuyor

ABD'nin yeni yayınlanan İstihbarat Raporu'nda şunlar yazıyor: Türkiye’nin bölgesel emelleri, ABD’nin güvensizliği ve giderek artan otoriterizm ikili ilişkileri karmaşıklaştırıyor ve ABD'nin bölgesel hedeflerine meydan okuma konusunda Ankara'yı daha istekli hale getiriyor. Türkiye, Suriye'deki YPG de dahil olmak üzere PKK'yı, 2016 başarısız darbe girişiminden sorumlu tuttuğu Gülen'i varoluşsal tehdit olarak görmeye devam edecek.

ABD mikrop üretiyor, yayıyor ve şantaj yapıyor

ABD 2019 istihbarat raporunda dikkat çeken bir başka nokta, kızamık, kolera, difteri ve ebola gibi bulaşıcı hastalıklar salgını risk haritasında Türkiye'nin yer alması.

İç savaş çıkarma peşindeler

ABD, önümüzdeki on yılda Türkiye'de iç savaş çıkarma senaryosu üzerine çalışıyor. Amerikan Kara Harp Akademisi 10 yıl içinde yaşanmasını beklediği riskleri sıralarken, Türkiye’de de iç savaş bekledikleri/iç savaş çıkarmaya çalışacakları anlaşılıyor.

Pentagon Türkiye’yi tehdit ediyor

ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan, Türkiye’yi S-400 alımından vazgeçirmeye çalıştığını, bu alımın, Türkiye’nin de üretiminde yer aldığı yeni nesil F-35’lerin satışı ihtimalini tehlikeye attığını söyledi. Bu da ABD’nin, Türkiye’yi başka bir tehdidi.

Kızıl Şeytan, sapkınlık için 17 Milyon yollamış.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının hazırladığı Gezi Parkı kalkışmasına yönelik hazırlanan iddianamede, kuruculuğunu Kızıl Şeytan George Soros’un yaptığı Açık Toplum Vakfı’nın Türkiye’de 2008-2017 yılları arasında fonladığı derneklerin listesi de yayınlandı. MASAK’ın hazırladığı rapora göre Açık Toplum Vakfı’nın, 9 yıllık süre zarfında 2 bin 146 işlemde, aralarında FETÖ’ye ait Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın da bulunduğu 136 derneğe 17 milyon TL havale ve EFT gönderdiği belirlendi. Gönderilen paradan aslan payını ise 1 milyon 879 bin TL’lik meblağ ile Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı’nın (TESEV) aldığı tespit edildi.

Sapkınlık, Kızıl Şeytan tarafından fonlandı

Kızıl Şeytan Soros’un, çok sayıda sapkınlık derneğini de fonladığı ortaya çıktı. ABD fonlamalarında LGBT dernekleri başı çekiyor. Toplumun genetiğiyle oynanmasına yönelik bir proje olarak görülen bu bozguncu derneklere Soros’un kurduğu Açık Toplum Vakfı tarafından milyonlarca liralık fon akışı sağlandı.

İşte Kızıl Şeytan George Soros’un desteklediği sapkın dernekler

Soros’un Türkiye’de fonladığı derneklerden bazılarının adı bile Türk toplumunun genetiğinin bozulması için nasıl bir şeytani planın işlediğini alenen gösteriyor. İşte Soros’un para akıttığı vakıf ve derneklerden bazıları:

Punto24 Bağımsız Gazetecilik Derneği,

Toplum Gönüllüleri Vakfı,

Türk Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV),

Kaos Gay ve Lezbiyen Araştırma ve Dayanışma Derneği,

İnsan Hakları Derneği,

Hak, Eşitlik Varoluş için Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Transeksüel, İnterseksüel Derneği,

Genç Lezbiyen Gay Biseksüel Trans İnterseks Gençlik Çalışmaları ve Dayanışma Derneği,

Evrensel Mevlana Aşkları Derneği,

Demokrasi Barış ve Alternatif Politikalar Araştırma Derneği,

Boğaziçi Üniversitesi Vakfı,

Mavi Umut Derneği,

Pembe Hayat Lezbiyen Gay Biseksüel Derneği,

İstanbul Lezbiyen Gay Biseksüel Travestitrans Dayanışma Derneği,

Ermeni Kültürü ve Dayanışma Derneği.

MİT Başkanı Hakan Fidan Türkiye’nin risklerini anlattı

MİT Başkanı Hakan Fidan, Yüksek Öğretim Kurulu’nda (YÖK) akademisyenlere hitap etti. “Bölgesel Güvenlik Değerlendirmesi” başlıklı konuşmasında; küresel gelişmelerin genel değerlendirmesini yapmayı müteakip, bölgesel alandaki güvenlik değerlendirmesine yer vererek, önümüzdeki dönemde bölgemizde yaşanması muhtemel gelişmeler ile ülkemizi bekleyen risklere değindi.

Hakan Fidan, konferansta yaptığı konuşmada Türkiye’nin jeostratejik ve jeopolitik konumundan bahsederek şunları kaydetti:

“Teknolojik gelişmelerin ve imkânların da etkisiyle, ulus devletlerin çatıştığı klasik rekabet ortamından, bireylerin devletleri tehdit edebildiği, asimetrik çatışmaların yaşanabildiği uluslararası bir düzen ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle farklı coğrafyalardaki gelişmeler ve krizler arası etkileşim, ülkemizin iç, dış tehditler, algı operasyonları ve siber saldırılar gibi asimetrik tehditlerle aynı anda mücadele etmesini gerekli kılmaktadır.

Hareketli bir coğrafyada bulunan Türkiye, iç içe geçen siyasi, güvenlik, ekonomik, siber tehditlere karşı bilinçli ve hazırlıklı olmak durumdadır. Bunun için bölgesel ve küresel denklemin iyi analiz edilmesi ve olayların stratejik düzeyde nasıl şekilleneceğinin öngörülmesi büyük önem arz etmektedir.

Fidan ayrıca, Milli İstihbarat Teşkilatı olarak, devletimizin dış politikada artan etkinliğiyle uyumlu olarak yakın ve uzak coğrafyada yaşanan gelişmeleri, mevcut ve muhtemel tehdit alanlarını, aktörlerin yaklaşımlarını ve bunların ülkemize yansımalarını yakından takip ettiklerinin, ülkemizin tüm tehditlerle zamanında ve küresel ölçekte mücadelesine katkı sağlamakta olduklarının altını çizdi.

Cevat Zarif: Dünyanın güç dengeleri değişti

Tahran Üniversitesi'nde düzenlenen bir etkinlikte konuşan İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ise, "Dünya Batı ekseninde değil. Dünyadaki güç merkezleri ABD ve Avrupa etrafında toplanmıyor. Dünya artık değişti, günümüzde gücün temeli bilim, teknoloji, bağımsızlık, inanç ve toplumsal güvendir" dedi.

Sergey Lavrov: Yeni bir dünya oluşuyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Vietnam'da, Valday Uluslararası Tartışma Kulübü toplantısında küresel siyasi gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK), dünyanın gelişmekte olan bölgelerini temsil etmekte yeterli olmadığını belirten Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, "BMGK'ye yönelik bir reform konusunda geç bile kalındı. Çünkü Asya, Afrika ve Latin Amerika'daki gelişen bölgeleri temsil etmekte yetersiz kalıyor" diye konuştu.

Avrupa Birliği'nin (AB) ise çok sayıda küresel konuda kabuğuna çekildiğini vurgulayan Lavrov, "Artık çok kutuplu yeni bir dünya düzeninin oluşmasından bahsediyoruz. Uluslararası hukuki zemin bölünüyor, ABD ise her şeyi parçalıyor. Avrasya'nın bazı bölgelerinde yaşanan gelişmeler de kabuğuna çekilme olarak değerlendirilebilir. Biz ise kapsayıcı bir süreci başlatacak adımlar atmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Lovrov’un “kabuğuna çekilme” diye anlattığı husus, ABD’nin Suriye’den çekilme kararı ve ortadan kaldırmak için Afganistan’ı işgal ettiği Taliban’ı muhatap almak zorunda kalıp bu ülkeden de askerlerini çekme hazırlığı olmalı..

Bozgunculuğun, zulmün sonu bellidir. Sözün özü, küstahlık müstahak olduğu cevabı alıyor. Köksüz ağaçlar uzun süren rüzgara dayanamaz.

Alper TAN

05.03.2019