Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Belediyeler, Salgın Sebebiyle Ücret Alamayan İşçilere Destek Olmalı

Alper TAN
23 Mart 2020 14:59
A-
A+

Aralık ayında Çin’de başlayan ve salgına dönüşerek bütün dünyayı istisnasız etkisi altına alan koronavirüs her geçen gün yayılmaya devam ediyor.

Bazı ülkeler, salgına karşı olağanüstü hal, bazıları sokağa çıkma yasağı dahil olmak üzere çok sayıda tedbiri hayata geçirmeye başladı. İnsanların eve kapanmalarıyla birlikte ekonomik ve ticari hayat da farklı bir evreye girdi.

Virüs salgını bütün dünyada tedarik zincirini de sekteye uğrattı. Tüketim ve üretim büyük ölçüde azalmaya başladı. İçinden geçilen süreç on yıllardır dünyada oluşan küresel dengeyi değiştirdi/değiştiriyor.

Dünyada siyasi sosyal ekonomik ve güvenlik açılarından yeni bir sürecin başlayacağı ve yeni bir dengenin oluşacağı tahmin ediliyor.

Ancak bu dengenin sağlanması ve sistemin oturması belli bir zamana yayılacak. Muhtemelen dünyada bir çok şey eskisi gibi olmayacak. Eski alışkanlıklarını sürdürmek isteyenler zorlanacaklar ve daha fazla zarar görebilecekler.

Başlayacağı tahmin edilen bu yeni süreçte devletlerin, hükümetlerin gelişecek olan süreçleri iyi okuması algılaması, halklarına önderlik etmesi yol göstermesi ve destek olması beklenir.

Bütün dünyada yaşanmakta olan gelişmeler göstermektedir ki insanlık tarihi çok kritik bir kavşakta, yakın tarihlerde görülmeyen çok ciddi deneme ve sınamalardan geçmektedir.

Devam eden süreçte bütün dünyada çok sayıda büyük/küçük devletlerin sarsılacağı kaosa ve istikrarsızlığa gireceği, toplumsal kargaşaların artacağı, ekonomik buhranların baş göstereceği, mevcut güvenlik sistemlerinin iflas edeceği ve işe yaramayacağı insanlığın yeni bir arayışa yöneleceği tahmin edilmektedir.

Çok büyük yeliz çıkışların yaşanacağına bu kritik süreçte ülkemizin zarar görmemesi daha az zarar görmesi ve bu süreci fırsata çevirebilmesi bakımından devlet ve millet olarak ciddi sorumluluklarımız bulunmaktadır

Çok büyük iniş-çıkışların ve değişimlerin yaşanacağı bu kritik süreçte ülkemizin zarar görmemesi ya da daha az zarar görmesi, hatta bu süreci fırsata çevirebilmesi bakımından devlet ve millet olarak ciddi sorumluluklarımız bulunmaktadır.

Hükümetimiz salgına karşı önemli tedbirleri hayata geçirmektedir. Önümüzdeki günlerde muhtemelen yeni ve daha önemli tedbirler de gündeme gelebilir.

Bu süreçte diğer bütün kurumlar gibi belediyelerin de imkanları ölçüsünde vatandaşları, işyerlerini, şirketleri rahatlatacak tedbirler alması beklenmektedir.

Sadece işyeri sahipleri ve işletmelere değil, koronavirüs salgınından dolayı işyerleri geçici veya kalıcı olarak kapanıp ücret alamayan ya da işten çıkarılan işçilere tüm belediyeleri yardıma çağırıyoruz.

Görevi sadece yol, su, kanalizasyon, asfalt, kaldırım ve temizlik olmayan, hizmet verdiği toplumun bütün ihtiyaçları ile ilgilenmesi gereken belediyelerimizin bu konuda da önemli adımlar atması ülkemizi ciddi biçimde rahatlatabilircektir.

Alper Tan