Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

ABD ve Avrupa'nın Savaşı Kazanma Şansı Yok

Alper TAN
12 Kasım 2018 11:36
A-
A+

Birinci Dünya Savaşı’nın, 100. Yılını doldurduğu bu günlerde, dünya liderleri Paris’te toplandı. Bu toplantının Türkiye açısından ne anlama geldiğine girmeyeceğiz.

Liderler kendilerince toplanadursunlar.. Yeniden öyle büyük bir savaş çıkma ihtimali kapıda duruyor. Peki yine bir dünya savaşı çıkarsa ülkelerin, halkların durumu neyi gösteriyor?

ABD halkı savaştan çok korkuyor

ABD’nin Chapman Üniversitesi'nin her yıl düzenlediği “Amerikalıların Korkuları” anketinde ülkede yaşayanların en çok endişe duydukları ve korktukları konular araştırıldı.

Araştırmaya göre, Amerikalılar en çok siber terörizm ve yeni bir dünya savaşının çıkmasından korkuyor. Bu yıl (2018) düzenlenen ankette katılımcıların yüzde 52.5'i siber terörizmden korktuklarını belirtti. Katılımcıların ikinci korkusu ise yüzde 51.6 ile Amerika'nın yeni bir dünya savaşına girme ihtimali oldu.

“Aşırı İslamcı” diye gösterdikleri Müslümanlardan ve “beyaz ırkın üstünlüğü”nün ortadan kalkması ihtimalinden korkuların oranı yüzde 49.3 olurken ekonomik ve finansal açıdan zarara uğrama ile kişisel verilerin izlenmesi korkusu da sıralamanın en üstlerinde yer aldı.

ABD’den en çok nefret eden ülkeler

Yapılan başka bir araştırmada ABD’den en çok nefret eden ülkeler belirlendi.

Geniş çaplı çalışmalarıyla tanınan PEW Araştırma Şirketi, 2014’te dünya genelinde bir araştırma yaparak, ABD'nin, diğer ülkeler arasındaki beğeni ve eleştiri yüzdelerini ortaya çıkardı.

ABD'ye en olumsuz bakan ülkelerin başında yüzde 85'lik oranla Mısır var. ABD-İsrail desteği ile General Abdülfettah Sisi üzerinden askeri darbe yapılan Mısır, ABD’ye nefretle bakıyor. Binlerce yıllık Mısır tarihinde ilk defa halkoyu ile seçilen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi 2013’ün Temmuz ayında kanlı bir askeri darbeyle devrilmişti. Ürdün de Mısır gibi ABD’den nefret ediyor. Yüzde 85′lik oranla Ürdün, Mısır’la beraber birinciliği paylaşıyor.

2014’te yapılan bu araştırmaya göre ABD’ye olumsuz bakan ülkeler arasında Türkiye % 78'le 3. sırada yer aldı. Bu tarihten iki sene sonra yapılan 15 Temmuz işgal girişimi sonrası bu oranın daha da yükseldiği muhakkaktır.

Bir başka kuruluş Business Insider’ın 2015 yılı araştırmasına göre ise ABD'den en çok nefret eden ülkeler sıralaması şöyle:

Çin %95

Lübnan %79

Türkiye %71

Pakistan %60.

Peki ABD halkının en çok korktuğu “büyük savaş” çıkacak olursa ülkesini savunmak için hangi ülke bu savaşa ne kadar hazır? Bunun cevabını 2016’daki araştırmasında Amerikan araştırma şirketi Gallup yaptığı büyük çaplı bir anketle vermişti. "Ülkesi için savaşma iradesi" anketinin sonuçları çok ilgi çekiciydi.

63 ülkede yapılan “Ülkesi için savaşma iradesi” anketine göre “Ülkem için savaşırım” diyen halkların başında %94'le, Fransız sömürgesi olan Fas bulunuyor.

“Ülkem için savaşırım” diyenler sıralamasında Pakistan, %89 ile ikinci.

Afganistan %76, Hindistan %75.

Avrupa şimdiden teslim olmuş durumda.

Siyaseti, ekonomisi, teknolojisi ve ittifaklarıyla çok güçlü zannedilen Avrupa’nın durumu içler acısı. Ülkesini savunma iradesi yönüyle Avrupa halklarının genel olarak en son sıralarda olması çok dikkat çekiyor.

Avrupa işgal edilecek olursa Avrupa halklarının, ülkelerini savunma hevesi yok. “Ülkem için savaşırım” diyenlerin oranları çok düşük. Birleşik Krallık %27, Avusturya %21, İtalya %20, Almanya %18, Hollanda %15..

Müslümanlar savaşa hazır, Hristiyanlar, Ateistlerden bile geride

“Savaşma iradesi” araştırma sonuçları, dinlere göre analiz edildiğinde İslam ülkeleri %78'le ilk sırada yer alıyor. Diğer dinler ve inanışlar ise sırayla Hindular, Budistler, Ateistler, Hristiyanlar ve Yahudiler şeklinde görülüyor.

Hristiyanlık mezheplerine göre savaşma iradesi, listede Ortodokslar, Katolikler, Protestanlar ve diğer Hristiyanlar şeklinde sıralanıyor.

Savaşma iradesi listesi

Listede “ülkem için savaşırım” sorusuna bazı ülkelerde verilen “evet” yanıtı oranı şöyle:

Fas: %94

Pakistan: %89

Afganistan %76

Hindistan: %75

Türkiye %73

Çin: %71

Rusya: %59

ABD: %44

Birleşik Krallık: %27

Avusturya %21

İtalya %20

Almanya: %18

Hollanda %15

Japonya %11

İşgalci ve sömürgeci özelliğini devam ettiren ABD, Trump döneminde daha açık hareket etmeye, önüne çıkan herkesi tehdit etmeye veya saldırmaya başladı.

Bu saldırgan siyaset, zaten nefret edilen ABD’yi daha da nefret duyulan bir seviyeye düşürüyor. Dünyanın büyük kısmı intikam almak için fırsat kolluyor. Bu şartlarda ABD’nin, bırakalım orta ve uzun vadede kazançlı çıkmasını, kısa zamanda büyük bir felakete gebe olduğu anlaşılıyor. Birinci Dünya Savaşı’nın galibi Avrupa’nın 100 sene sonra bugünkü hali ise onlar açısından içler acısı..

 

Alper TAN

12.11.2018