Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

15 Temmuz Ruhu Kazandı

Alper TAN
24 Haziran 2018 22:42
A-
A+

16 Nisan 2017'de milletin referandum ile onayladığı yönetim sisteminin geçiş seçimi 24 Haziran 2018'de tamamlandı. Çeşitli saldırı ve ayak oyunlarına rağmen 15 Temmuz işgal teşebbüsüne karşı oluşan ruh zayıflamadı, daha da güçlendi. 15 Temmuz ruhu kazandı.

Erdoğan 13. seçimi de kazanarak rekor kırdı. Bu rekorun temelini daha da güçlendirmek mümkün. Çünkü Türkiye'nin kabaca siyasi bloklaşmasında %70 sağ, %30 sol eğilim mevcut. 15 Temmuz ruhunu daha da kuvvetlendirme potansiyeli var. Bunun üzerinde sıkı çalışılmalı.

1 Kasım 2015 ile 24 Haziran 2018 seçimlerindeki Ak Parti oyları arasında düşüş var. Bu düşüşün sebebi de iyi araştırılmalı.

Öte yandan Ak Parti'nin milletvekili sayısı, 300'ün altında kaldı. Bu durum, TBMM çalışmaları için Cumhur İttifakı'nın devam etmesini mecburi hale getiriyor. İttifak seçim sonrası da devam edecek mi? Bunun cevabı önemli. Aksi halde Cumhurbaşkanı Erdoğan seçilmiş olmasına rağmen zora girebilir.

Seçim sonuçları, bir kere daha milletin ferasetini ve Erdoğan'ın başarısını gösterdi. Bu durum, Türkiye ve Erdoğan karşıtı devletlerin siyasetini ne yönde etkileyebilir? Bunu yakından takip edeceğiz.

HDP'nin barajı aşmasında CHP yönetiminin ve CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin HDP ve Selahattin Demirtaş'ı kollamasının etkisi olmuş mudur? Bu etki CHP ve HDP'yi bundan sonra ne yönde etkileyecek? Bu da takip edilmeli.

24 Haziran seçiminin sistem değişikliği açısından ayrı bir önemi var. Bu seçimde olabilecek kaos ve belirsizlik, sistemi tehlikeye atabilirdi. Seçimin ilk turda bitmesi bu tartışmaların önünü kesecektir.

CHP'nin milletvekili oyu ile CHP adayının oyu arasındaki ciddi fark, partide yeni bir liderlik yarışını getirebilir. Bu çok yüksek bir ihtimal. Böyle bir gelişme, CHP'yi yeni bir dönüşüm veya parçalanmaya götürebilir.

CHP'nin seçim kampanyasındaki İslami söylem seçim sonrası da devam eder mi? Devam ederse bu söylem CHP'de nelere yol açar? Bu da merak konusu..

HDP'nin oy oranı ile cumhurbaşkanı adayı Demirtaş'ın oyu arasında ciddi bir fark oluştu. Bu farkın izahı üzerinde iyi düşünmek gerekiyor. İleriki günlerde bu da çok konuşulacak konulardan biri olacak.

Önceki yıllarla kıyasladığımızda bu seçimdeki yurt dışı oyların dağılımının analizini de iyi yapmak gerekiyor.

ABD'nin son "İYİ" numarası da beklediği karşılığı bulamayarak hüsranla karşılaştı. MHP'yi cezalandırma teşebbüsüne MHP'liler izin vermedi.

Erbakan'ın "Saadet"i ise gerçek yüzünü ortaya koyarak Temel'deki zihniyeti Türkiye'ye bir kere daha gösterdi.

İslam dünyası, moral üstünlüğü ve cesaret kazandı. İslam ve Türkiye düşmanları ise bir kere daha hüsran ve hayal kırıklığı yaşadı.

Türkiye kritik bir eşiği daha başarıyla atlattı. 15 Temmuz ruhu kazandı. Tüm şehitlerimize ve gazilerimize armağan olsun.

24.06.2018
Alper TAN