Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

ABD’nin Ortadoğu Oyunu

Mithat IŞIK
15 Ocak 2022 12:38
A-
A+

Ortadoğu’da oynanan büyük oyunda ABD kendi ulusal çıkarlarına hizmet edecek yeni müttefikler arayışı içerisindedir. ABD’nin bu politikası nedeni ile Türkiye ABD ilişkileri tehlikeli bir süreç ile karşı karşıyadır. NATO üyesi Türkiye’ye karşı ABD’nin Suriye’de desteklediği PKK/YPG terör örgütü Fırat’ın doğusunda giderek güç kazanmaktadır. ABD’nin PKK/YPG ye müttefik gözü ile bakması Türkiye ABD ilişkilerinde gerilimin artmasının temel nedenini oluşturmaktadır. ABD’nin PKK/YPG ye Suriye’de verdiği silahlar Türkiye’ye karşı Irak’ın kuzeyinde ve zaman zaman da Türkiye sınırları içerisinde PKK terör örgütü tarafından kullanılmaktadır. ABD tezi Suriye’de terör örgütü PKK/YPG ye silah patlayıcı ve zırhlı birlik eğitimleri de dahil her türlü eğitimi vermektedir. Türkiye ABD arasında ki ilişkilerin düzelmesi için ABD’nin Suriye’de açık Irak’ın kuzeyinde örtülü olarak PKK’YPG ye verdiği destekten vazgeçmesi ve Türkiye’nin terör örgütlerine karşı Irak’ta Suriye’de verdiği mücadeleye destek vermesi gerekmektedir. Türkiye ile ABD arasında çözüm bekleyen sorunlar arasında Rusya’dan alınan S-400’ler, F-35 uçakları, F-16 modernizasyonu FETÖ’nun ABD’de yaşayan sözde lideri Fetullah Gülen’in Türkiye’ye teslim edilmemesi gibi dosyalar yer almaktadır.

Başta Ortadoğu, Doğu Akdeniz, Kıbrıs, Libya, Karadeniz deki gelişmeleri ABD ile stratejik müttefik iş birliği ile çözmemiz mümkün görünmemektedir. Türkiye bu sorunları kendi ulusal menfaatleri düşünerek çözmelidir. Bu sorunların çözümünde ABD ile yapacağımız iş birliğinde son derece dikkatli ve kararlı olmamız gerekmektedir. Aksi durumda çok tehlikeli durumlarla karşı karşıya kalınması muhtemeldir.

Günümüz koşullarında ABD’nin Ortadoğu, Doğu Akdeniz, Kıbrıs ve Kürt politikasını değiştirmesi beklenmektedir. ABD Fırat’ın doğusunda PKK/YPG yapılanmasını desteklemeye devam edecektir. ABD PKK/YPG yi Türkiye ile IKBY (Barzani) arasında pekişen iş birliğine karşı kullanmak istemektedir. ABD ve AB Türkiye’nin ulusal çıkarları için uyguladığı politikalardan rahatsız olmaktadır, bu nedenle PKK/YPG ye açık ve örtülü destek vermeye devam etmektedirler. ABD’nin Suriye’de desteğini alan PKK/YPG diğer Kürt gruplarının tek temsilcisi durumuna getirilmiştir. Bu durum Irak Kürt grupları ile PKK/YPG arasında çatışmalara neden olması muhtemeldir. ABD PKK/YPG ye Suriye’de kendi kara gücü gibi kullanmaktadır. Bu durumu SDG ismi altında maskelemeye çalışmaktadır. Suriye’de yaşayan aklı selim Kürt vatandaşları ABD’nin bir gün Afganistan’da olduğu gibi bölgeyi terk edeceğini düşünmeli ve kendileri için gerçek dost ülkenin Türkiye olduğunu görerek terör örgütü PKK/YPG/PYD ye destek vermemelidir.

Türkiye Irak ve Suriye sınır komşusu olarak yaşayacaktır. ABD’nin amacı bölgede Kürtleri kara gücü olarak kullanmak ve kendi askerlerinin yerine Kürtlerin ölmesini sağlamaktır.

Ama. ABD askeri ölmesin bölgede Türk, Kürt, Arap ve Yezidi kim ölürse ölsündür.