Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

İmzayı Atan Rus Lider Konuştu

Gorbaçov: ABD'nin bu hareketi kaotik gelişmelere neden olacak
SDE Editör
02 Ağustos 2019 15:22
A+
A-
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin (SSCB) son lideri Mihail Gorbaçov, ABD'nin INF anlaşmasından çekilmesine dair açıklamalarda bulundu.

Gorbaçov, ABD'nin anlaşmadan çekilerek sadece Avrupa'nın değil tüm uluslararası güvenlik sistemine yıkıcı bir darbe vurduğunu söyledi.

Anlaşmanın sona ermesinin uluslararası toplumun yararına olmayacağını belirten Gorbaçov, "ABD'nin kararı yalnızca Avrupa'da değil tüm dünyada güvenliği zayıflatıyor" dedi.

Gorbaçov açıklamasında, "Hala ortaklarımızla bazı umutlar vardı. Bence artık hepimiz stratejik güvenliğe bir darbe vurulduğunu görebiliriz. ABD'nin bu hareketi, uluslararası politikarın belirsizliğe ve kaotik gelişmelere neden olacak" ifadelerini kullandı.

Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması 1987 yılında dönemin Amerika Başkanı Ronald Reagan ve Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov tarafından imzalanmıştı. Söz konusu anlaşma o tarihten bu yana yürürlükteydi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.