Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Bakan Dönmez: İran ile ticaret arz güvenliği için çok önemli

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, Ankara'da A Haber'de çeşitli açıklamalarda bulundu.
Sde Editör
08 Ağustos 2018 11:31
A+
A-

BLOOMBERG

Türkiye'nin İran'dan doğal gaz ithalatının uzun vadeli kontrata bağlı olduğunu belirten Bakan Dönmez, “İran ile ticaret arz güvenliği için çok önemli.” dedi. İran ile ticaretin meşru olduğunun altını çizen Dönmez, doğal faz ithalatının süreceğini söyledi.

Çin'in Türkiye'ye nükleer teknoloji transferi konusunda açık olduğunu belirten Enerji Bakanı, “Üçüncü nükleer santralin Trakya bölgesinde inşa etmek istiyoruz, yer henüz net belli değil.” dedi.

Türk akımıyla ilgili de değerlendirmede bulunan Dönmez, denizdeki yapı çalışmalarının sona erdiğini ifade etti.

Enerji Bakanı Dönmez, denizüstü Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) için çalışmaların bittiğini söyledi ve “En verimli yerlerin Marmara ve Ege Bölgeleri'nin kuzeyi gibi göründüğünü” sözlerine ekledi.

Yeni YEKA projelerinin olacağını açıklayan Bakan Dönmez, denizüstü YEKA'nın yaklaşık 1000 – 1200 MW gücünde olacağını bildirdi. Dönmez, denizüstü YEKA için Ekim ayı civarında tekliflerin alınacağını söyledi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.