Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

LinkedIn sitesi casusluk için mi kullanılıyor?

Amerikan istihbarat birimleri, casusluk faaliyeti yürüten Çin merkezli ajansların sahte hesaplarla hükümete yakın isimleri istihdam etmeye çalıştığını öne sürdü.
Sde Editör
01 Eylül 2018 13:04
A+
A-

EURONEWS

Söz konusu şirketlerin, kariyer sitesi LinkedIn üzerinden ABD hükümetinin gizli bilgilerine erişimi olanlarla irtibata geçip istihbarat toplamaya çalıştığı ortaya atıldı.

Ulusal Karşı İstihbarat ve Güvenlik Merkezi Müdürü William Evanina, site yetkililerini, Çin'den gelen tehditlere karşı uyardıklarını belirtti. Evanina, sahte hesaplarla binlerce kişiye ulaşıldığını söylerken, net bir sayı vermedi.

LinkedIn'in verilerine göre sitenin 200'ü aşkın ülkeden 575 milyondan fazla kullanıcısı mevcut ve bunların 150 milyonunu Amerikalılar oluşturuyor.

Çin'den iddialara yanıt: Tamamen gerçek dışı

Çin Dışişleri Bakanlığı ise Evanina'nın iddialarını yalanladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Bu kanıya varmak için ABD'li makamların elinde ne tür kanıtlar var bilmiyoruz ancak iddiaları tamamen gerçek dışı ve bu suçlamaların arkasında farklı niyetler yatıyor." denildi.

Daha önce İngiliz ve Alman istihbarat birimleri de Pekin'in LinkedIn'i casusluk faaliyetlerinde kullandığı uyarısında bulunmuştu. ABD'li resmi makamlarsa ilk kez konuyla ilgili çalışmalarını kamuoyuyla paylaşarak sorunun tahminlerden çok daha büyük olduğunu savundu.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.