Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Google, konum geçmişi kapalı olsa dahi kullanıcıyı takip edebiliyor

Associated Press (AP) tarafından hazırlanan rapora göre kullanıcılar gizlilik ayarlarından konumu kapatmış olsa bile Google, kişinin konumunu kaydetmeye devam ediyor
Sde Editör
14 Ağustos 2018 19:45
A+
A-

EURONEWS

Bu özellik geçen yıl ABD'nin Kuzey Carolina eyaletinde gerçekleşen bir cinayette, polis tarafından şüphelilerin yerini belirlemek için kullanılmıştı. Polis, Google şirketinden cinayet mahallinin yakınındaki cihazları bulmasını istemişti.

Google çoğu zaman konum bilgilerini kullanmak için kullanıcıdan izin istiyor. Ancak AP araştırması, gizlilik ayarları değiştirilmiş ve konum geçmişi özelliği etkinleştirilmemiş olsa dahi Android cihaz ve iPhone'larda Google hizmetlerini kullananların gün içinde bulundukları tüm konumların kaydedildiğini tespit etti. Princeton Üniversitesi araştırmacıları tarafından da doğrulanan bulgularda şirketin örneğin Google Haritalar uygulaması açıldığı zaman günlük hava durumu güncellemelerini de otomatik olarak yaptığı kaydedildi.

Geçtiğimiz sene Android yazılımıyla çalışan cihaz kullanıcılarının konum bilgilerinin, konum servisi kapalı olsa dahi yakındaki baz istasyonları aracılığıyla Google'a otomatik olarak iletildiği ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine Google, uygulamanın kısa bir süre içinde sonlandırılacağını açıklamıştı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.