Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Associated Press: "Suriye Türk kontrolüne girdi"

Amerikalı haber ajansı Associated Press , Türk askeri ve Suriye halkının aralarındaki bağa dikkat çekerek, "Suriye Türk kontrolüne girdi" dedi.
Sde Editör
20 Haziran 2018 11:15
A+
A-

ABD'li Associated Press, Türkiye'nin Suriye'deki varlığından rahatsızlığını belirten bir yazı kaleme aldı.

Haberde El Bab'a giden AP muhabiri, Türk askerinin bölge halkıyla kurduğu iletişime dikkat çekiyor. Özellikle küçük çocukların Türk askerlerini sevmesi, onlarla şakalaşarak oyunlar oynaması gazetenin haberinde başlıca konu oldu.

Ajans, Asflat yola dikkat çekti

Ayrıca AP, Türkiye'nin Suriye halkı için buralara yaptığı yatırımlara dikkat çekiyor. Haberin girişinde "Yeni bir asfalt yol, Türk kasabası Elbeyli'yi sınır ötesi Suriye kenti El Bab'a bağlamaktadır." ifadesine yer veriyor.

"Türkçe öğrenen çocuklar var"

Türkiye'nin yaptığı yollarla Suriye'ye ulaşmasına dikkat çeken AP, El-Bab'da, Türk ve Suriye bayrakları sokaklara yöneliyor ve hükümet binalarına ait işaretler Arapça ve Türkçe." ifadesine yer veriyor, orada bulunan çocukların Türkçe öğrenmesine dikkat çekiyor.

AP savaş sonrası El Bab'ın Türkiye tarafından yeniden inşa edildiğini belirtiyor.

"Suriye Türkiye kontrolüne giriyor"

Haberde Türkiye'nin Suriye'deki varlığıyla ilgili şu bilgilerin paylaşılması Amerikalıyı rahatsız eden şeyin ne olduğu sorusunun net bir cevabı niteliğinde:

''Türkiye şu an 4.000 kilometrekareden fazla bir alana yayılmış durumda. Suriye nüfusunun neredeyse dörtte biri doğrudan ya da dolaylı olarak Türk kontrolüne giriyor.''

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.