Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Alman televizyonlarına uyarı: 'Mülteci karşıtlığını körükleyen yayınlara ara verin'

Alman Kültür Konseyi Başkanı Olaf Zimmermann, sağ popülist partilerin yükselişine neden olduğu gerekçesiyle, televizyonlarda yayınlanan politik tolkşovlara bir yıl ara verilmesini istedi.
Sde Editör
14 Haziran 2018 23:59
A+
A-

EURONEWS

Sanat galerilerinden televizyon şirketlerine kadar bir dizi kurumun çatı kuruluşu olan Alman Kültür Konseyi Başkanı Olaf Zimmermann, yayıncıların bir adım geri çekilerek sağcı partilerin geçen eylül ayında yapılan seçimde zemin kazanmasına neden olan mülteci ve İslam hakkında yapılan tolkşov formatlarını yeniden düşünmeleri gerektiğini vurguladı.

Göçmen karşıtlığı ile tanınan, aşırı sağ Almanya için Alternatif Partisi (AfD) Alman siyasetinde giderek güç kazanması endişeye yol açmıştı. Aşırı sağcı parti ilk kez parlamentoya girmeyi başarmıştı.

Bir yıl yayın arası önerisi

Konseyi Başkanı Zimmermann, "Bir yıl tokşovlara ara verilmesini öneriyorum. Ancak önemli olan verilen ara değil. Aslı önemli olan bu programların toplumsal birliğimize katkı sağlayan formatta ve içerikte yayına dönmeleri” dedi.

Alman Kültür Konseyi, 2015 yılında mülteci krizi zirveye ulaşırken, o tarihten bu yana göçmenleri konu alan 100'den fazla tolkşov yapıldığını duyurdu. Uzmanlar bu yayınlarda işlenen göçmen ve İslam konularının genellikle olumsuz şekilde ele aldığını belirtiyor.

Televizyon yöneticileri ise eleştiriye neden olan konuların kriz döneminde fazlaca işlendiğini kabul etse de sayının son dönemde giderek azaldığının altını çiziyor.

Hart Aber Fair, prodüksüyon ekibiyse bütün mültecileri 'tehlikeli olarak etiketledikleri" suçlamasının adil olmadığını savundu. Hart Aber Fair, insanları meşgul eden sorunu olduğu gibi gösterdiklerini öne sürdü.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.