Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Rus Medyası: “Rusya KKTC’ye Konsolosluk Açacak ve Direkt Uçuş Hizmeti Verecek"

Rus basını Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) direkt uçuşların yakın bir zamanda başlayacağı ve Moskova’nın 2022’nin sonuna kadar Kuzey Lefkoşa’da konsolosluk açacağı belirtildi.
SDE Editör
12 Ekim 2022 12:07
A+
A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 77. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamada, ülkeleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni (KKTC) tanımaya çağırmıştı.

Rusya'dan Direkt Uçuşlar Başlıyor 

Rus İzvestiya gazetesine bilgi veren üst düzey kaynaklar, Rusya’nın, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) direkt uçuşları başlatacağı bilgisini doğruladı. Aynı kaynaklar ayrıca, Moskova’nın Kuzey Lefkoşa’da konsolosluk açmaya hazırlandığını ifade etti.

Direkt uçuşları sadece bir Rus özel şirketinin gerçekleştireceği, bunun Rusya devletinin bir kararı olmadığını söyleyen kaynaklar, “Bu, özel bir Rus havayolunun girişimi. Havayolu şirketi direkt uçuşlar düzenlemeyi planlıyor. Ancak bu, KKTC’nin Rusya tarafından diplomatik olarak tanınması anlamına gelmiyor ” şeklinde konuştu.

“Kuzey Lefkoşa'da Konsolosluk Açmayı Planlıyoruz" 

Konu hakkında bilgi sahibi olduklarını söyleyen yetkililer, “Rusya Federasyonu, Kıbrıs’ın kuzey kesiminde bir konsolosluk açma olasılığını değerlendiriyor. Bu konuda çalışma da yürütülüyor.

Zira orada, 10 binden fazla Rus vatandaşı yaşıyor ve konsolosluk hizmetleri onlar için mevcut değil. Ancak konsolosluğun açılması, ‘KKTC’yi diplomatik olarak tanıma’ anlamına gelmeyecek. 2022’nin sonuna kadar açmayı planladığımız bu konsolosluk binası, KKTC olduğu belirtilmeden, ‘Kuzey Lefkoşa’daki Rus konsolosluğu’ olarak anılacak” ifadelerini kullandı.

GKRYdeki Rus Büyükelçiliği'nin Açıklaması 

Rusya'nın Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Büyükelçiliği, Rusya'nın, KKTC ile doğrudan uçuş planlamayı düşünmediğini açıkladı.

Büyükelçilik, "Kıbrıs'taki Türk özel şirketlerinden birinin, Rus havayollarından herhangi biriyle işbirliği kurma girişiminin farkındayız, ancak mesele yüksek sesle istekten öteye gitmedi" dedi.

Büyükelçilik, KKTC'de yaşayan Rus vatandaşlarına konsolosluk hizmeti vermek üzere Lefkoşa'nın Türk kesiminde bir konsolosluk açılması konusunun GKRY tarafı ile görüşüldüğünü, konunun incelendiğini doğruladı.

 

Kaynak: İzvestiya Gazetesi 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.