Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Kıbrıs'ta Önemli Görüşme

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKYR) Lideri Nikos Anastasiadis'in görüşmesi sona erdi. Görüşme 3,5 saat sürdü.
SDE Editör
09 Ağustos 2019 11:34
A+
A-

Doğu Akdeniz'de gerilim giderek yükselirken Kıbrıs'ta önemli bir görüşme gerçekleşti. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKYR) Lideri Nikos Anastasiadis, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’ın ara bölgedeki resmi ikametgahında bir araya geldi. Spehar, Akıncı'yı kapıda karşıladı.

Akıncı ile Anastasiadis görüşmesi saat 09.30 sıralarında başladı. Basına kapalı yapılan gayrı resmi görüşme öncesi Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, ''Yaşayabilir bir çözüm hedefindeyim'' açıklamasını yaptı. Anastasiadis, "Ankara’nın tutumunu değiştirmesi lazım. Çözüme yardımcı olmak istiyorsa, iyi niyet göstermeli ve olumlu ortamı bozan yasadışı (doğalgaz çalışmalarına) faaliyetlerine son vermeli'' demeyi de ihmal etmedi. 

BM AÇIKLAMA YAPTI

Kıbrıslı liderlerin görüşmesi sonrasında BM'den yapılan açıklamada, "Liderler Genel Sekreter'le üçlü görüşmeye hazır olduklarını bildirdi. Sonuç odaklı görüşmelere olanak sağlayacak referans koşullarının tamamlanmasının aciliyetini vurguladılar" ifadeleri kullanıldı.  Akıncı ve Anastasiadis'in güven artırıcı önlemleri selamladıkları ve destekledikleri bildirildi. Ayrıca geçici BM yetkilisi Jane Holl Lute'nin de temaslara devam etmesi kararı alındı. 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.