Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

‘Yeni Dünya’nın Ayak Sesleri

Bülent ERANDAÇ
29 Ağustos 2018 16:27
A-
A+

Birbiri ardına gelen global açıklamaların en dikkati çeken ikisinden birisi, Türkiye-Rusya derinliğinin artması. İkincisi, dünyanın en büyük 500 şirketine ilişkin çizelgede ABD 132 şirket ile ilk sırayı alırken, ensesinde soluğunu hissettiği Çin’in 109 şirket ile listeye girmesi. Yani, ÇİN’in ABD ile kafa kafaya gelmesine ramak kaldı.

‘Yeni dünya’nın ayak sesleri yükseliyor. 1945'te kurulan ancak 1990'da yıkılan son DÜZENİN yerine yeni bir DÜNYA kuruluyor. Bunu AK Parti’den CHP'ye FED'den PENTGON'a, Bankacılık sisteminden KUR OYUNLARINA, Trump'tan Macron'a, Moskova'dan Tel Aviv'e kadar olan her yerde görmektesiniz.
Amerika Birleşik Devletleri yeni sistemin merkezine kendini konumlandırırken diğer ülkeleri, aileleri ve liderleri de yakınlık derecesine göre seçmek istiyor. Olan budur.

TÜRKİYE-RUSYA-ÇİN DERİNLİĞİ ARTIYOR: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin giderek geliştiğini belirterek, “Türkiye ile ilişkilerimiz hem derinleşiyor hem de yeni içeriklerle zenginleşiyor. İş birliğimiz bölgesel ve ekonomik konularda hızla artıyor” dedi. BRİCS-T (Türkiye) yolunda yürünüyor.

ÇİN 2030’DA ABD’Yİ GEÇİYOR: Dünyanın en büyük 500 şirketine ilişkin çizelge açıklandı. Çekim merkezi doğuya doğru kayıyor. ABD 132 şirket ile ilk sırayı alırken, ensesinde soluğunu hissettiği Çin 109 şirket ile girdi listeye.

Sıralamadaki yerini en çok yükselten 6 şirketin üçü Çinli: Centene / China Minmetals / SK Holdings / /Aviva / HNA Group / China Evergrande. Güney Çin’de Hainan’da konuşlanmış yığışımsal bir şirketler grubu olan HNA Grup’a dikkat etmeli!. Kâr sıralamasında İlk 12’deki ülke dağılımına baktığımızda, ABD 5, Çin 3, İngiltere, Almanya, Japonya ve Hollanda’nın ise 1’er tane şirketi var!

ABD’nin karşısına Çin’i diken, Batı'nın NEFESİNİ KESEN Çin’in rekorlar kırarak kalkınmasını sağlayanlar kimlerdir?

ABD ve SSCB’nin oluşturduğu, silahlı güce dayalı denge yerine tek merkezden yönetilen ve “para”yı silah olarak kullanan bir güç odağı oluşturmak üzere Çin'i ortaya çıkaran; Londra merkezli Küresel Sermayedir. Rockfeller, Rothshcild aileleri yine sahnede. Yahudi baronlar yine sahnede.

ÇOK KUTUPLU DÜNYADA YENİ TÜRKİYE’NİN SESİ: Uluslararası sistem ÇOK KUTUPLU HALE GELİYOR. ABD, Rusya, Çin, Almanya, İngiltere’nin karşısına Türkiye, Brezilya, Hindistan yeni oyuncuları sadece uluslararası müzakere masalarında yerlerini almakla kalmıyor; aynı zamanda oyuna yeni kurallar da getiriyor.

ABD, Çin'e güvenli bir enerji yolunun oluşmasını engellemek ve enerji kaynaklarının akışını ve geçecekleri bölgeleri kontrol etmek için DERİN OYUN kurguluyor.

Enerji havzası Afrika ve Orta Doğu'nun siyasi açıdan kontrolüne karşı Çin şimdi, enerji ihtiyacının temini için ya yeni kaynaklar bulacak ya da, ABD'yle askeri çatışmayı göze alacak.
Çin, ABD kıskacından kurtulmak yolunda, Demiryoluyla Orta Asya’dan Avrupa’ya, deniz yoluyla da Akdeniz’e uzanan yeni bir “İpek Yolu” vizyonunu gerçekleştirme peşinde(GRAND PROJE)

Yeni İpek yolunun 2 demiryolu geçişinden birisi Türkiye üzerinden (Kazakistan-Türkmenistan-Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye) Avrupa’ya geçiyor. 3 deniz yolundan birisi, Kıbrıs-Magosa-Mersin-İskenderun (Türkiye) üzerinden yürüyecek.

Bizim açımızdan geleceğin kilit sorusu şu: 

TÜRKİYE YENİ DÜNYA DÜZENİNDE NEREYE KONUMLUYOR?

BAĞIMSIZ TÜRKİYE-KÜRESEL LİDER TAYYİP ERDOĞAN, ÜÇÜNCÜ EKSENİN LİDERİ OLARAK JEOPOLİTİK HAMLELER YAPIYOR. Çok taraflı politikalarla ABD, Rusya, AB, Çin, Afrika-Müslüman Dünya’ya yönelik MERKEZ ÜLKE KONUMUNU TAHKİM EDİYOR.

Doğu Akdeniz Satrancında Türkiye

Doğu Akdeniz ikinci Basra Körfezi oluyor. Kıbrıs ve Doğu Akdeniz üzerinde günümüzde oynanan DERİN OYUNU iyi anlamak için, biraz geriye bakmakta yarar var. Açıkça konuşalım. Son DOLAR TEZGÂHLARININ bir ucu da, ekonomik gücü kırılmak istenen Türkiye'dir. Antalya İskenderun hattımız zengin doğal gaz yataklarına sahip. Burada, Türk Donanması ve hava filolarının zayıflatılması hayali görüyorlar. Giderek artan, Amerika, İngiltere, Almanya-AB'nin "Kıbrıs'tan çekilme" şartı getirmeleri, "Türkiye'nin garantörlüğü ortadan kaldırma" çabaları, ülkeleri bölerlerken, Kıbrıs'ı özellikle RUMLAR ALTINDA BİRLEŞTİRMEK istemelerinin arka planına iyi bakmalıyız. Türkiye'ye karşı Kıbrıs Rum kesimi-İsrail-Yunanistan-Mısır üçgeninde ittifak kurmaları, İngiltere'den sonra, Fransa ve Amerika'nın da KIBRIS RUM Kesimi’nde ÜS KURMA planları ne iştir acaba? Emperyalistler, "Türkiye'yi nasıl devre dışına itebiliriz?" hesapları yaparken, Türkiye liderliğinde, emperyalist oyunları iyi okuyan, yerinde meydan okumayı çok iyi bilen Tayyip Erdoğan var.

Başkan Erdoğan'ın hamleleri EMPERYALİSTLERİN OYUNUNU BOZUYOR.

Türk donanmasının omurgasını geçen yıl, Doğu Akdeniz'de daimi göreve başlattı. Rumların İtalyan sondaj gemisini, donanmamız geriye postalamıştı. Türkiye'nin ilk sondaj gemisi Fatih’i Doğu Akdeniz'e gönderiyor. Türkiye'nin ilk milli uçak gemisi "Çok Maksatlı Amfibi Uçak Gemisi"nin inşasını hızlandırdı. Milgem gemileri ardı ardına tezgâhlardan çıkıyor, çıkacak. Kıta sahanlığı ve MÜNHASIR EKONOMİK BÖLGE haritamız tamam. Açıklanacak 200 deniz mili (1 deniz mili 1860 metre) egemenlik alanımız olacak...