Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Yeni Dünyada Büyük Türkiye Mimarisi

Bülent ERANDAÇ
04 Kasım 2022 11:55
A-
A+

Türkiye tarihi günler yaşıyor. 28 Ekim'de Türkiye’nin yüzyıllık vizyon belgesi açıklandı. Birgün sonra Bursa Gemlik'te Türkiye'nin 60 yıllık rüyası gerçekleşti. Yerli ve milli otomobil fabrikasından ilk akıllı araç (TOGG) yollara çıktı.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Arena'da Türkiye'nin büyük tarihine yakışan ve gelecek vaat eden vizyonu açıkladı. Türkiye’nin Yüzyılı vizyonu, Büyük Türkiye’nin yeni dünyada mimarı olduğunu gösteren dışta jeopolitik ve jeoekonomik, içte yerli ve milli parametreler içeriyor.

Türkiye'nin yüzyılı vizyonu, son 10 yılda gelişen olaylar ve olası yeni gelişmelerin odağında Büyük Türkiye’nin nasıl konumlanacağını ilan ediyor. Başkan Recep Tayyip Erdoğan, bugün dünyanın en tecrübeli dört liderinin önde gelenidir.

Birleşmiş Milletler’de iki yıldır yaptığı derinlikli konuşmalar ve gerçekleştirdiği jeopolitik hamleler açıkça gösteriyor ki küresel liderlik konumuyla ülkemizi 21. yüzyılın yol haritasıyla lider ülke konumuna taşıyacak. Nitekim “dünya beşten büyüktür” ve “yeni dünya daha adil bir dünya olabilir” paradigmaları dünya milletlerinin hislerine tercüman oldu.

Kalbinde Türkiye, kafasında dünyanın mazlum ve mağdur insanları olan Başkan Erdoğan, göreve geldiğinden bu yana ortaya koyduğu paradigmalarla da göze batmaktadır.

Sona eren 20. yüzyılın son 20 yılında Başbakan ve Cumhurbaşkanı olarak fırtına gibi esti. Ortaya koyduğu bölgesel ve küresel paradigmalarla, Türkiye'nin alt yapısını ilmek ilmek örerken yakın coğrafyamızın makus talihini de değiştiren bir lider olduğu görülüyor. Nitekim, Türkiye'nin önüne koyduğu ilk vizyon belgesi 2023-2053-2071 stratejik planlarla doluydu. Bir hafta sonrasını düşünemeyen, günlük yaşama mücadelesi veren aziz Türk milletinin önüne, gelecek 25-50 yıllık hedefler koyma başarısı gösterdi.

Yeni Dünya Yeni Türkiye
Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ulusa seslendi. Geleceği çok yakından ilgilendiren mesajlar verdi. “Dünyada yeni bir sistem kurulacak. Dünya, bu salgının ardından hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı yepyeni bir küresel, siyasi ekonomik ve sosyal sistemin inşa edileceği yeni bir döneme doğru gitmektedir. Türkiye olarak bu yeni döneme çok büyük avantajlarla ve güçlü bir altyapıyla giriyoruz. Önümüzdeki 2023 hedeflerimize umduğumuzdan daha kısa sürede ulaşabileceğimiz bir fırsat duruyor. Aydınlık yarınlar bizi bekliyor. Mücadele bizden, ferasetli davranmak bizden, takdir Allah’tandır.”(
Başkan Erdoğan -Türk Devlet Aklı- Mart 2020)

2020 yılından başlayarak yarınların dünyasına yönelik öngörülerini adım adım uygulamaya sokmuştu. Türkiye'nin yüzyılı, dünyada 360 derece bakışla çok yönlü jeopolitik ve jeoekonomik parametreler içeriyor.

Yakın Coğrafyada Türkiye
Türkiye'nin yüzyılında, Yakın Coğrafya ile bire bir ilgi ve ortaklıklar, İslam dünyasının beraberliği, Asya ve Afrika açılımları birer temel olarak derinlik kazanacaktır. Türkiye'nin yüzyılında, mavi vatan stratejisi uygulandıkça denizlerde Türkiye varlığı etkinlik kazanacaktır. Irak'ta, Suriye'de, Doğu Akdeniz'de kirli planların bozulmasının ne manaya geldiğini Yeni Dünya'da Büyük Türkiye gerçeğini daha net gösterecektir. Yedi devlet bir millet paradigması ile Birleşik Türk Devletlerine giden yol taşlarını döşemeye başladı. Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Macaristan, 21. Yüzyılı bir "Türk Asrı" yapmak üzere yola çıktı. Bir tarafta ABD-Avrupa, diğer tarafta Rusya-Çin’in iki kutup olarak 21. Yüzyıla hakim olma mücadelesi sürerken, Birleşik Türk Devletleri dünyaya üçüncü bir eksen müjdesi veriyor. Türkiye'nin yüzyılı, 2053-2071 stratejisinin detaylarına giriyor. Başkan Erdoğan-Türk Devlet Aklı, uluslararası sistemde yaşanan kısa, orta ve uzun vadeli değişim dalgalarını doğru okuyor. Bu doğru okuyuş parantezinde küresel güç mücadelesinin ne yöne evrildiğini bağımsız olarak ülkemizin 21. yüzyılın kazanan aktörü olacağına işaret ediyor.  Türkiye'nin yüzyılı vizyonu, dünya siyasetindeki trendleri, tehditleri ve fırsatları doğru analiz ederek 2071’in büyük hedeflerini kapsıyor.

Türkiye’nin Yüzyılını başlatan Yerli ve Milli Otomobil
29 Ekim 1923'ün yüzüncü yılını kutlama sürecine girdik. 21. Yüzyıl'ın yeni dünyası kurulurken Türkiye tarihi adımlar atıyor. Türkiye, tarihi bir eşiği geçiyor. Boğaz köprüleri, dünyanın en büyüğü İstanbul Havalimanı, otobanlar, hızlı trenler, şehir hastaneleri birer birer devreye giriyor. Erdoğan 3 yıl önce (2019) Türkiye'nin yerli ve milli otomobil yapacağını ilan etmişti. 1961 yılındaki ilk Yerli Otomobil girişimi 'DEVRİM'den 61 yıl sonra Türkiye'nin otomobil üretme hayalinde önemli bir kilometre taşını Başkan Erdoğan yerleştirdi. TOGG, Cumhuriyet Bayramı'mızın 99. yılında Gemlik'teki tesiste startla seri üretime başladı. Yeni dünyada Büyük Türkiye adım adım inşa ediliyor. Türk Savunma sanayinde devrimler yaratıyor. Dünya savaş senaryolarını değiştiren SİHA'lar, KIZIL ELMA UÇAKLARI, atom denizaltıları, uçak gemisi, yerli ve milli savaş uçağı imalatı, jet motoru, tank motoru, BALİSTİK FÜZELER arka arkaya devreye sokuluyor. Türkiye artık o eski Türkiye değil Ülkemizi dışa bağımlı kılan stratejik enstrümanlar, ürünler yerli ve milli olarak devreye alınıyor.

Sonuç
Türkiye'nin yüzyılı vizyonu belgesi Aziz Milletimizin ve Türkiye'nin önünü görmesini sağlamayı hedefliyor. Türkiye, tarihi jeopolitik hamleleri gerçekleştirmeye devam edecek. Jeopolitik hamlelerimiz Türkiye’nin geleceğinin şekillenmesi açısından en belirleyici aktör olacağını gösterdi ve göstermeye devam edecek. Bağımsız Türkiye düşünceleri ilmek ilmek örülüyor. Bugün elimizde olan veriler ve akıllı analizler gösteriyor ki Türkiye, 21. yüzyıl dünyasının şekillenmesinde rol oynayacak ülkelerin başındadır.

Zafer büyük ve güçlü inananların olacaktır.
Türkiye’nin yüzyılı hayırlı olsun…