Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Yeni Bir Güneş Doğuyor: Türk Birliği

Bülent ERANDAÇ
13 Kasım 2021 17:11
A-
A+

2040 YILINDA, TÜRK BİRLEŞİK DEVLETLERİ (7 DEVLET, TEK MİLLET) dünyaya yeni bir güneş gibi doğacak.

Yeni dünya düzenine yeni bir küresel güç doğuyor. 21’inci yüzyıla hakım olacak. BİRLEŞİK TÜRK DEVLETLERİ’nin ayak sesleri geliyor…

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın tarihi paradigması TÜRK DEVLETLERI BİRLİĞİ hayat buluyor. Dünyanın mazlum ve mağdurları, Müslüman Türkleri ve dünya barışı için hayırlara vesile olsun.

Başkan Erdoğan: “7 DEVLET, TEK MILLET” hedefiyle yola çıkmıştı. “Azerbaycan'ı olduğu gibi Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan'ı kendimizden ayrı görmedik, görmüyoruz. Hepimiz aynı dili konuşan, aynı dine inanan, tarihi, kültürü, medeniyeti bir 500 milyonluk çok büyük bir aileyiz" diyerek kararlı yürüyüşünü sürdürüyordu…

Nihayet büyük gün geldi. İSTANBUL YASSIADA’DA Türk dünyası liderleri Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan Cumhurbaşkanları ve Macaristan Başbakanı bir kez daha bir araya geldi, Türk Konseyi'nin adı “Türk Devletleri Teşkilatı” olarak değiştirildi. Türk dünyası 2040 vizyonu kabul edildi.

Nasıl ki köklerimiz ortaksa, geleceğe dönük vizyonumuzun da ortak olduğu dünyaya ilan edilmiş oldu. Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın, tarihi kararların alındığı zirveyi, demokrasi şehidi Rahmetli Adnan Menderes’in zavallı-kahrolası cuntacılar tarafından idam edildiği Demokrasi ve Özgürlükler Adası YASSIADA’DA toplaması çok anlamlı bir başka tarihi sembolü da ifade ediyor.

2040 PROJESİ’NİN DETAYLARI

Yaşadığımız günlerde yeni dünya düzeni oluşuyor. Dünyamız da tek kutuplu neoliberal dünya algısı sarsılmış, 2030’larda yeni küresel sistem oturacak. 

Yeni Jeopolitikte, Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlı şekilde sürdürdüğü TÜRK BIRLIGI gerçeğiyle, bu sürecin ana aktörlerinden birisinin BİRLEŞİK TÜRK DEVLETLERİ olması söz konusudur.

7 Bağımsız Türk Devleti’nin kurmakta olduğu Türk Birliği kapsamında aynı çatı altında, ortak bayrakla temsil edilmesi YENI BİR GÜNEŞ DOĞUŞU manasındadır. 

Başkan Erdoğan tarafından şiddetle desteklenen Türk Keneşi geçtiğimiz on yıllarda hayal edilmesi zor bir sinerjinin yakalanmasını sağladı. jeopolitik boyutta BİRLEŞİK TÜRK DEVLETLERİ’nin hayati gelişmeleri tetiklemesi söz konusu olacaktır.

YENI İPEK YOLLARI

Bugün; Avrupa ile Doğu arasındaki ana kara-deniz güzergahı olan İpek Yolu yeniden önem kazandı. Türk Devletleri, Avrupa ile Doğu arasında merkezi kara-deniz güzergahı konumunda yer alıyor. Avrupa-Doğu arasında güzergah olmak; tarihte İpek Yolu’nun Türklere sağladığı ekonomik katkı ve avantajın yeniden gündeme gelmesi anlamına gelir.

ZENGEZUR KORİDORU KİLİT…

ERMENİSTAN'IN KARABAĞ'I İŞGALİNİ, BAŞKANLAR RECEP TAYYİP ERDOĞAN VE İLHAM ALİYEV (AZERBAYCAN VE TÜRK ORDUSU) 44 GÜNDE SONLANDIRDI.

Karabağ'ın kurtarılışı bağlamında, yüzyıl önceden özellikle emperyalist devletlerin kurgularıyla TÜRKİYE'NİN ASYA'ya açılan kapısını araya Ermenistan'ı sokarak kesen ZENGEZUR VE LAÇIN KORİDORU açıldı. 

Bu koridorların açılması, Türkiye’nin garantörlüğünde bulunan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti-Azerbaycan-Orta Asya’ya doğrudan ulaşılmasının önünü açan jeopolitik hamlelerdir.

Başkanlar Erdoğan-Aliyev beraberliğinde ASYA’ya AÇILAN KAPILAR, BÜYÜK GÜÇLÜ TÜRKIYE’NİN YENİ YÜZYILDAKİ EN HAYATİ STRATEJİK HAMLESİDİR VE BİRLEŞİK TÜRK DEVLETLERİNE GİDEN YOLU DA AÇMIŞTIR.

İkinci gerçek, Çin’in büyük servet harcadığı Bir Kuşak Bir Yol (Yeni İpek Yolu) projesi dir.

Çın’ın 2040 lı yıllarda Amerika’yı geçerek, dünyanın bir numaralı EKONOMIK GÜCÜ olacağını düşünürsek, DEMIR VE DENIZ İPEK YOLLARI’nın kalpgahında BİRLEŞİK TÜRK DEVLETLERİ oturacaktır.

Türkİye üzerinden Avrupa’ya uzanacak bu güzergahın önem kazandığı gerçeğinden hareketle, bölgede jeoekonomik Çin hakimiyeti karşısında BİRLEŞİK TÜRK DEVLETLERİ YENI BIR GÜÇ olarak masalarda yerini alacaktır.

7’İNCİ DEVLET: KIBRIS TÜRK DEVLETİ

TARİH:19 TEMMUZ 2021

Kıbrıs Türk Devleti iki bayramı birlikte kutladı.

Kıbrıs'ın Yunanistan tarafından işgalini sonlandıran Barış Harekatı'nın yıldönümü ve mübarek Kurban Bayramı, Akdeniz'de Türkiye'nin yeniden bir güneş gibi doğuşunu müjdelemişti. Cumhurbaşkanımız Erdoğan, Kıbrıs'a müjdesini KIBRIS TÜRK PARLAMENTOSU'nda verdi.

Erdoğan'ın KIBRIS TÜRK DEVLETİ VE DOĞU AKDENİZ'İN DENGELERİNİ değiştirecek özellikteki müjdelerinin anlam ve önemi çok büyüktü.

1) Azerbaycan ile Kıbrıs Türkler'i köprüsü kurulacak. Kardeşlerimiz Azerbaycan parlamentosu temsilcileri KKTC ile diplomatik ilişki kurmayı sağlayacak temaslara başladı. KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Azerbaycan heyetini kabulünde 'Tek millet 3 devletiz' ifadelerini kullandı. Azerbaycan'dan sonra Pakistan ve Katar’ın Kıbrıs Türk Devleti'ne yeni köprüler kurulması temasları sürüyor.

2) Geçitkale, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki gözü olacak. Başkan Erdoğan, Geçitkale Askeri Üssü'nü daimi TÜRK SİHA üssüne dönüştürme kararı aldı. Geçitkale'ye ilk SİHA, 2019 Aralık ayında inmişti. Türk SİHA'ları, Muğla Dalaman'dan havalanarak KKTC'yi iniş noktası olarak kullanılıyor.

3) KKTC'nin Gazimağusa kenti yakınlarına Türk donanmasının kullanacağı yeni bir deniz üssü inşa edilmesi çalışmaları sürüyor.

4) Türk sondaj ve sismik gemileri Kıbrıs açıklarında bir dizi sondaj ve sismik incelemeyi devam ettiriyor.

5) Kasım-2020'de Maraş diplomatik hamlesi gerçekleşti. Millet bahçesi ve restorasyonu tamamlanan Bilal Ağa Mescidi (Vakıflar Cami) açılışı yapıldı.

Ve…Yassıada’da 7’İNCİ TÜRK DEVLETİ olarak KIBRIS YÜRK DEVLETI sürecine hız verildi.

TÜRK DÜNYASINDA ERDOĞAN FAKTÖRÜ

Türk Dünyası’nın dönüşümünde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın TÜRK DÜNYASI’NI BİRLEŞTİRME hamleleri ses getiriyor. Türk dünyasında yankı buluyor. Türklerin birleşme heyecanını canlandırıyor.

Son olarak, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, BM’nin 75. yıl konuşması da ses getirdi. Bu yılki BM Genel Kurulu’na Türk dünyası ve Türkçe damgasını vurmuştu. 

75. yıl dönümünü kutlayan, 193 ülkenin temsil edildiği BM’nin Genel Kurul Başkanlığını Volkan Bozkır yürütüyor. Başkan Erdoğan’ın “Dünya Beşten Büyüktür” söyleminin eyleme dönük mücadelesinin verildiği bir süreçte bu gelişme algı boyutuyla önemliydi.

BM konuşmasında Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Selçuklu-Osmanlı imparatorluklarının birikimiyle Türkiye, tarihte olduğu gibi günümüzde ve geleceğin dünyasında da “beklenen rolümüzü oynayacağız” mesajını verdi.

Unutulmuş insani değerleri bir kez daha hatırlatan Başkan Erdoğan, hiç kuşkusuz köklü bir medeniyet anlayışına ve bu noktada Türkiye’nin sahip olduğu zenginliğe işaret etti.

Uzun bir süredir Erdoğan’ın, “Dünya Beşten Büyüktür” mottosuyla sürdürdüğü küresel çıkışlar, güçlü bir gelecek noktasında Türklerin tarihsel şuuruna dikkat çekmesi açısından büyük önem taşıyor.

15 EKİM 2019: TÜRK KENEŞİ

2009 yılı “One Minute” çıkışından sonra Başkan Erdoğan’ın izlediği proaktif dış politika, Bağımsız Türkiye yolunda yürüttüğü stratejik hamleler, Türk Dünyası tarafından çok dikkatle takip ediliyordu.

Erdoğan, Türk dünyasının bütünleşeceğine inanıyordu, bunun için mücadele ediyordu. Türkiye, Türk Dünyası ile İlişkilere yeni boyutları ekliyor, ekonomik ve güvenlik alanında ilişkileri derinleştiriyordu.

Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan-Kazakistan-Özbekistan-Kırgızistan arasında giderek güven artıyordu. Erdoğan’ın yarattığı dalgalarla, 2-3 Ekim 2009 tarihlerinde Nahcivan’da yapılmış olan zirve Türk cumhuriyetlerinin bütünleşmesi açısından dönüm noktası olmuştu. 

Zirvede Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Kurulmasına Dair Nahcivan Anlaşması imzalandı. 

Özbekistan’da Devlet Başkanı olan Şevket Mirziyoyev’le Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın kurduğu yakın ilişki, Özbekistan’ın Türk Keneşine katılımı ile önemli bir virajı aldırdı. 

Yine Erdoğan’ın yakın ilgisiyle 2018 yılından itibaren Türk Keneşi’ne gözlemci üye olan Macaristan’da temsilciliğin açılması ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın zirveye katılması, Türk Keneşi’nin kısa sürede kat ettiği mesafe adına çok olumlu gelişmelere yol açtı.

15 Ekim 2019 günü Bakü’de yapılan Türk Keneşi Zirvesi‘nde Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’in büyük gayretleri, müthiş bir şekilde Türk Cumhuriyetlerinin bütünleşmesi açısından çok önemli mesafe kaydedildiğini gösterdi.

Zirvenin sonuç bildirgesinde, Barış Pınarı Harekâtı nedeniyle uluslararası platformlarda yoğun bir tezvirata maruz kalan Türkiye'nin terörle mücadelesine tam destek verilmesi önemliydi.

Zirvenin hemen öncesinde Azerbaycan resmi bir açıklama yayınlayarak Türkiye’ye tam desteğini ifade etti. Zirve öncesinde ve zirvede yaptığı konuşmada Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hem Barış Pınarı Harekatı'nın gerekçelerini bir kez daha izah etti hem de Azerbaycan topraklarının Ermenistan tarafından işgal altında tutulmasına tepkisini dile getirerek örnek bir tavır sergilemişti.

3 EKİM 2021 …TÜRK DİLİ KONUŞAN ÜLKELER İŞBİRLİĞİ GÜNÜ

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Türk Dili Konuşan Ülkeler İş Birliği Günü kapsamında paylaşımda bulundu.

Erdoğan, "Türk Konseyi olarak birliğimizin, beraberliğimizin ve dayanışmamızın her alanda artarak devam etmesi için çalışmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Başkan Erdoğan’ın ortaya koyduğu üstünlük-öneriler, hiç kuşkusuz tarihsel birikim-deneyim ile güncel pratiği ihtiva ediyor. Bu bağlamda Erdoğan, çöküş sürecindeki Batı ve yükselen Doğu arasında bir barış köprüsü olarak Türk Dünyası’nın geri dönüşünde KÜRESEL BİR ROL oynamaktaydı. 

SONUÇ

Türk düşünürü merhum İsmail Gaspıralı'nın "dilde, fikirde, ortak hedeflerde, işte birlik" dediği tam 1 asır sonra gerçeğe dönüştü. 

500 milyonluk Türk dünyasının içinde barındırdığı muazzam potansiyeli BİRLEŞİK TÜRK DEVLETLERİ hayata geçirecek. Yeni dünya düzeninin, iş dünyasının lokomotifi rolünü oynayacak. BİRLEŞİK TÜRK DEVLETLERİ’nin içinde olmayacağı her proje akim ve eksik kalmaya mahkumdur.