Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Türkiye’nin Kıbrıs ve Libya Hassasiyeti

Bülent ERANDAÇ
01 Temmuz 2019 16:19
A-
A+

Akdeniz’in etrafında müthiş gelişmeler yaşanıyor. Akdeniz’in etrafındaki Kıbrıs-doğu Akdeniz, Suriye, Libya’da küresel satranç oynanıyor. Dünyanın kalp atışları Akdeniz’de hızlanırken, Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan-Türkiye, AKDENİZ SATRANCI’NDA BÖLGESEL AKTÖR olarak seri hamleler yapıyor.

Akdeniz çevresinde gelişen son olaylarının arka planını daha iyi okumak için, aşağıda sıralayacağım hassas gelişmeleri tek tek değil, aynı parantez içinde görelim. Üst üste çakışan olayları birlikte değerlendirelim.

1) İngilizlerin Kıbrıs Agratur üssüne gönderdiği F-35 uçak filosu devamlı artıyor. Doğu Akdeniz’de küresel ve bölgesel güçlerin 200 savaş gemisi cirit atıyor.

2) Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan, MACRON’A: KIBRIS KONUSUNDA SEN KONUŞAMAZSIN’ DEDİ.

3) KKTC’ye Suriye savaşının bomba parçaları düştü.

4) Sondaj gemilerimiz Türk donanması eşliğinde gaz aramaya başladı. İlk uçak gemimiz Anadolu, 2020’da Doğu Akdeniz’de bayrak dalgalandıracak.

5) Türkiye’nin Libya üzerinde oynanan oyunlara sert müdahaleleri sürüyor.

ERDOĞAN’DAN MACRON’A TOKAT

Japonya’da küresel güçlerin liderleri işe baş başa yenidünya koordinatları üzerinde görüşmeler yapan Cumhurbaşkanımızın bir kulağı Kıbrıs ve Libya’daydı.

Kıbrıs’ta kendine göre oyun kurmaya çalışan Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a, Cumhurbaşkanımı Tayyip Erdoğan’ın attığı OSMANLI TOKADI’nın sesi çınlıyor. Erdoğan, Macron’a ‘Bak dedim: Kıbrıs meselesinde sen bir defa konuşamazsın. Senin Kıbrıs’la yakından uzaktan alakan yok. Burada ben konuşurum, Yunanistan konuşur, İngiltere konuşur, AB konuşur ama sen konuşamazsın.’ Cumhurbaşkanımız Erdoğan, bu tokatla, Macron’u Doğu Akdeniz’de kenara atmıştır.

TÜRKİYE’NİN LİBYA HASSASİYETİ:

Başkan Erdoğan, Fuat Oktay ve Hulusi Akar, sert hamlelerle Libya tezgâhlarına müdahale ettiler.

Libya'da Emperyalist Batı’nın piyonu Hafter tarafından Türk vatandaşlarının alıkonulmasına, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Vatandaşlarımızın acilen serbest bırakılmaması halinde bu eylemi yapanlar 'meşru hedef' haline gelecek ve sonuçları ağır olacaktır." dedi.

Emperyalistlerin piyonu, Libya’nın doğusunda konuşlu General Halife Hafter’in başkent Trablus'a yönelik saldırı emriyle patlak veren çatışmalar tırmanınca Türkiye, dost-kardeş Libya halkının yardımına koştu.

Merkezi Trablus'ta bulunan Ulusal Mutabakat Hükümetini, Türkiye, BM, uluslararası kurumlarca meşru kabul ediliyor ve destekleniyor. Piyon Hafter’in arkasında ise (Tobruk) Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Fransa tezgâh kurmuş bulunuyor.

KIBRIS’A SURİYE SAVAŞININ BOMBALARI DÜŞTÜ

Gözü dönmüş İsrail'in Suriye'ye hava saldırısı düzenlediği saatlerde Suriye ordusunun kullandığı S-200 hava savunma füzelerinin parçaları KKTC’ye düştü. Kıbrıs'ta Suriye'deki savaşın çapraz ateşine sokulmuş oldu.

FATİH VE YAVUZ SONDAJ GEMİLERİ TÜRK DONANMASI KORUMASINDA

Akdeniz’de yaşanan petrol ve doğalgaz oyunlarına müdahale eden Türkiye, Kıbrıs garantörlüğü ve uluslararası hukuka dayanan haklar kapsamında sondaj çalışmalarına kararlılıkla devam ediyor. Sondaj gemilerimize yönelik tehdit ve olası tacizlere karşı koruma görevini Deniz Kuvvetleri’nin yerli ve milli savaş gemilerimiz yapıyor. İlk Türk Uçak gemisi Anadolu’da 2020’de Akdeniz’de bayrak dalgalandırmaya başlayacak.

SONUÇ

Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan Türkiye’nin gelecek yıllarda Doğu Akdeniz’de(Kıbrıs-Libya) oluşan ve oluşacak denklemde yerini almasını sağlıyor. Geliştirilen strateji, Türkiye’nin Akdeniz’de bölgesel aktörlüğünü tahkim etmeye yönelik. Şöyle:

“Türkiye artık Kıbrıs’ta federal çözümden yana, federasyon temelinde bir çözüm modelinin mümkün olmadığı anlaşıldı. KKTC’nin tanınması konusunda uluslararası hamlelere hız verilmesi, KKTC’nin Kıbrıs Türk Devleti olarak ilan edilme opsiyonunun masaya sürülmesi, Türk sondaj gemilerinin Rumlarla ihtilaflı olan parsellerde arama çalışmalarına başlaması, KKTC’de deniz üssü kurulması (İngiltere Agratur ve Dikelya üslerine sahip. Fransa üs kuruyor. Amerika’da üs kurma hazırlığında)

Bu STRATEJİ bir taraftan Doğu Akdeniz’in ABD ve AB’nin gölü olmasına karşı etkili hamleleri, diğer taraftan Kıbrıs Türk Devleti’ne geçiş ve Türkiye’nin bölgeden çıkaracağı petrol-gaza ulaşmasında BAĞIMSIZLIK VE KARARLILIK RUHİYATI’NI gösteriyor.