Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Türkiye Yüzyıllık Kelepçeleri Kırıyor

Bülent ERANDAÇ
14 Aralık 2020 02:32
A-
A+

Son beş yıl içinde Türkiye’nin, Irak’ta, Suriye’de, Libya’da, Katar’da, Dağlık Karabağ’da, Kıbrıs’ta, DOĞU  Akdeniz’de, Kızıldeniz’de NEDEN BULUNDUĞUNU ANLAMAK İÇİN, Yeni  Türkiye’nin geçirmekte olduğu değişime ve dönüşüme dikkatle bakmakta büyük yarar var.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Türkiye, geçmiş yüzyılda Türkiye’ye takılan kelepçeleri tek tek kırarak, BÜYÜK TÜRKİYE olma yolunda emin adımlarla yürüyor.

Evet. Türkiye yüzyıllık kelepçeleri kırdıkça, Avrasya’da tarihi rolünü oynuyor. Yakın coğrafyasının kaderini değiştirme başarısı gösteriyor.

Türkiye’nin kırdığı kelepçelere bakalım.

1)Osmanlı İmparatorluğunu darmadağın eden ve Müslüman Ortadoğu haritasını cetvelle çizen  küçük devletçikler oluşturan İngiliz-Fransız yüzyıllık SYKES PICOT anlaşmasını çöpe attı.

Kuzey Suriye’de ABD-Israil petrol koridoru ve PKK Uydu devletçiği planlarını paçavraya çevirdi.

Irak’ta Şengal işgalini engelledi. Musul-Telefer kelepçesini kırdı.

2)Doğu Akdeniz’de Türkiye’yi kelepçelemeye yönelik, Antalya körfezine hapsedilme kelepçesini kırdı.

3)Libya ile AKDENİZ anlaşması yaparak, Türkiye-Kuzey Afrika ilişkilerini kilitleyen  ABD-Avrupa kelepçelerini kırdı.

4)Mavi vatan stratejisini uygulamaya sokarak, Ege denizinde Yunanistan’ın   pozisyonunu   bozarak, Avrupa’nın kurguladığı EDE KELEĞÇESINI kırdı.

5)Avrupa’nın  Kıbrıs’ta kurguladığı kelepçeyi, Türkiye, Kıbrıs’ta IKI DEVLET STRATEJISI VE  KAPALI MARAŞ’I AÇARAK KIRDI.

Evet. Suriye ve Irak bağlamında, Yüzyıl önce İngiltere ve Fransa'nın ortaklaşa devreye soktukları, Osmanlı İmparatorluğunu parçalama, Ortadoğu'yu parçalara ayıran SYKES-PICOT ANLAŞMASI, Başkan Erdoğan-Türk devlet aklı tarafından tarihin tozlu raflarına atılmıştır.

ABD-İsrail, PKK koridoru paçavraya çevrilmiştir. Suriye'nin kuzeyinde ikinci İsrail (PKK uydu devletçiği) kuruluşu engellenmiştir. Bugün Türk Ordusu'nun Irak ve Suriye'de Beka Hattımızı tahkim ederken bulunduğu, Cerablus Köprüsü, Fırat Nehri, Deyrizor'dan Irak'a doğru Telafer, Musul, Kerkük, Süleymaniye, Osmanlı Meclis-i Mebusan ve TBMM tarafından, MİLLİ MİSAK 'ı canlandırılmıştır.

Doğu Akdeniz'in enerjisine çökmeye hazırlanan Avrupa’ya,’Türkiyesiz geçişe izin yok’mesajı verılmış,Yunanistan'ın cirit atacağı yer olmaktan çıkarılmıştır. Doğu Akdeniz enerjisini emmeye kalkan ABD ve Avrupa'ya, ORUÇ REİS ıle mesajlar verılmeye devam edecektır.

Ege adalarını Lozan ve parıs anlaşmalarıny  ıhlal eden Yunanaıstan’a aedı ardına,ADALAR NAVTEXLERI ILE GEREKLI UYARILAR YAPILMAKTADIR.Lımnı,Mıdıllı,Sakız,Sısam ve Kos’un sılahtan arındırılaması muhakak sağlanacaktır.

Çakma Napolyon Macron’un ,, Suriye, Lübnan, Doğu Akdeniz ,Kıbrıs ve Libya küstahlıklaraına  net ve açık Türkiye ‘nın son verme hamlelerı sürmektedır.

6)ABD ve Avrupa’nın,Türkıye’nın Asya  çıkışını engelleyen kelepçesını,Azerbaycan-Türkıhe mıhverı ,Dağlık Karabağ işgalınını 44 günde ortadan kaldırarak kırdı.TÜRKIYE-NAHÇIVAN-AZERBAYCAN ASYA KÖPRÜSÜ LAÇIN KORIDORU AÇILDI.

AZERBAYCAN MESAJLARI

Amerika, Fransa ve Rusya'nın eşbaşkan olduğu MİNSK GRUBUNUN, 30 YILDAN BERİ ÇÖZMEDİĞİ ERMENİSTAN'IN KARABAĞ'I İŞGALİNİ, BAŞKANLAR RECEP TAYYİP ERDOĞAN VE İLHAM ALİYEV (AZERBAYCAN VE TÜRK ORDUSU) 44 GÜNDE ÇÖZDÜ.

Erdoğan ve Aliyev'in, tarihi bir zafer sonrası kucaklaşmasına dikkatle bakınız.

Bunun mesajı şudur:

Kafkasya'da artık Türkiye, Rusya ve Azerbaycan (Türk devletleri var. Batı, Kafkasya eskisi gibi arka bahçeniz olmaktan çıkıyor) demektir.

Karabağ'ın kurtarılışı bağlamında, Yüzyıl önceden özellikle emperyalist devletler tarafından TÜRKİYE'NİN ASYA'ya açılan kapısını araya Ermenistan'ı sokarak kesen Batı'ya   ZENGEVUR VE  LAÇIN KORİDORU'nun nefes sesi üflenmiştir.

İKİ KORİDORUN ANLAM VE ÖNEMİ

Zengezur Koridoru :

Bu koridor,Türkıye’nın garantörlüğünde bulunan  Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti ile Azerbaycan ana karasının irtibatını sağlıyor. Bu anlaşmaya kadar iki Azeri toprağının bağlantısı, arada Ermeni bölgesi olduğu için kopuktu.

Bu irtibatın kurulması, Türkiye’nin Azerbaycan’a ve oradan da Orta Asya’ya doğrudan ulaşmasında hayati önemde. Çünkü Türkiye, Azerbaycan ve Orta Asya’ya karayolu taşımacılığı için ya Gürcistan ya da İran güzergahını kullanmak mecburiyetindeydi.

Nahçıvan’dan Azerbaycan’a bir kara ulaşım yolu açılacak.

Laçin Koridoru :

Bu koridor , Ermenistan ana karasıyla Dağlık Karabağ’ın bağlantısını sağlıyor. Ermenistan üzerinden Karabağ’a giden her türlü askeri ve lojistik destek bu koridordan geçiyor. Anlaşmaya göre, Laçin Koridoru’nun denetiminin Rus Barış Gücü’ne bırakılacağı yazıyor .Türk Ordusu’nun da bu bölgede Barış gücü olarak artık devamlı bulunacak olması, gelecek on yılların kelepçesinin kırılması anlamına gelmektedir.

Evet. Başkan Erdoğan’ın ASYA AÇILIMIMDA YENİ BİR KÖPRÜ İNŞA EDİLMEKTEDİR. BU KÖPRÜ BÜYÜK VE GÜÇLÜ TÜRKIYE’NİN YENİ YÜZYILDAKİ EN HAYATİ STRATEJİK HAMLESİDİR.

Başkan Erdoğan’ın bu başarısı tarihi önemdedir. Tarih kitapları bunu çok önemli bir olay olarak yazacaktır.

İKİ PARADİGMA

Türkiye’nin iki paradigması ses getiriyor.

1)Türk Devletlerinin birliği ve bütünleşmesi

2)İttihadı İslam. İslam ülkelerinin birliği ve ortak duruşu

Bu bağlamda, kardeşlerimiz Azerbaycan'ın işgalci Ermenistan'ı Dağlık Karabağ'dan def edişi, TEK MİLLET İKİ DEVLET TÜRKİYE-AZERBAYCAN BERABERLİĞİ Türklerin birleşme heyecanını perçinledi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'in büyük gayretleri müthiş bir şekilde Türk Cumhuriyetlerinin bütünleşmesi açısından çok önemli mesafe kaydedilmesine yardımcı oluyor.

 İki Türk lider, Selçuklu-Osmanlı imparatorluklarının birikimiyle Türkiye, tarihte olduğu gibi günümüzde ve geleceğin dünyasında da "beklenen rolümüzü oynayacağız" mesajını veriyorlar.

Türkiye-Azerbaycan- Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan, -Kırgızistan arasında giderek güven artıyor. Erdoğan ve Aliyev'in yarattığı dalgalar Asya'ya yayılıyor.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın TÜRK DÜNYASI'NI BİRLEŞTİRME hamleleri ses getiriyor. Türk dünyasında yankı buluyor. Türklerin birleşme heyecanını canlandırıyor.

Uzun bir süredir Erdoğan'ın, "Dünya Beşten Büyüktür'" mottosuyla sürdürdüğü küresel çıkışlar güçlü bir gelecek noktasında Türklerin tarihsel şuuruna dikkat çekmesi açısından büyük önem taşıyor. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın TÜRK DÜNYASI'NI BİRLEŞTİRME hamleleri ses getiriyor. Türk dünyasında yankı buluyor.

EVET. 6 TÜRK DEVLETİ- TEK TÜRK MİLLETİ'NİN KARDEŞİMİZ AZERBAYCAN'IN YANINDA YEKVÜCUT OLUŞU TARİHİ BİR DÖNÜM NOKTASIDIR.

Bu bağlamda Erdoğan, çöküş sürecindeki Batı ve yükselen Doğu arasında bir barış köprüsü olarak Türk Dünyası'nın geri dönüşünde KÜRESEL BİR ROL oynamaktadır.

Yakın Coğrafyamızdaki Türkiye zaferleri, aynı zamanda bütün Türk devletlerinin zaferidir.

SONUÇ: Kırılan kelepçeler, yıkılan duvarlar, kararlı devlet duruşları, 2023 yürüyüşünde, BÜYÜK GÜÇLÜ TÜRKİYE gerçeğini yenidünya nizamına kabul ettirme yolunda, sık adımlarla yürüyor.

Daha düne kadar dünya nizamına şekil veren 5 büyükler yanında yeni bir Avrasya topluluğu ve BÜYÜK TÜRKİYE geliyor. Küresel güçler ve yerli temsilciler, istese de istemese de, gümbür gümbür geliyor. Tsunami dalgası gibi karşı çıkanları yutarak geliyor.

SONUÇ: Yeni Türkiye’nin kırdığı kelepçeler, yıktığı duvarlar, kararlı devlet duruşları, 2023 yürüyüşünde, BÜYÜK GÜÇLÜ TÜRKİYE gerçeğini yenidünya nizamına kabul ettirme yolunda, sık adımlarla yürüyor.

Daha düne kadar dünya nizamına şekil veren 5 büyükler yanında yeni bir Avrasya topluluğu ve BÜYÜK TÜRKİYE geliyor.  Gümbür gümbür geliyor. Tsunami dalgası gibi karşı çıkanları yutarak geliyor.

ZAFER İNANANLARIN OLACAKTIR…