Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Türk Donanması’nın Müthiş Doğu Akdeniz Hamlesi

Bülent ERANDAÇ
05 Şubat 2019 14:51
A-
A+

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, ’Doğu Akdeniz’in derinliklerinde Türkiye Bayrağı dalgalanmalı ’emri üzerine, Barbaros Hayreddin Paşa Sismik Araştırma Gemisi -  Türk Donanması, Kıbrıs-Yunanistan-Mısır Üçlü arasındaki Doğu Akdeniz’i paylaşma hayaline neşter attı.

Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan’da, hem içte hem dışta müthiş hamleler yapıyor. Son hamlelerden birisi var ki, Büyük Türkiye’nin BEKA HATTIMIZIN deniz bölümünde yer alan DOĞU AKDENİZ’DE, Türk Donanmasının Yunanistan-Rum-Mısır’a anlayacakları dilden mesaj göndermesidir.

Barbaros Hayreddin Paşa Sismik Araştırma Gemisi, Güney Kıbrıs Rum Baf açıklarında, mavi sularında bayrak gösteriyor.
Barbaros Hay reddin Paşa Sismik Araştırma Gemisi Rum’un tek taraflı “MEB’inin 4 ve 5 numaralı parsellerinin içinde dolaşıyor. Yunanistan-Rum-Mısır’ın Navtex ilan edilen 44 bin kilometrekarelik bölgesinde sismik araştırmalar yapıyor. Sırada, Fatih sondaj gemisinin Doğu Akdeniz derinliğine girmesi var. Sondaj çalışmasına başlaması an meselesi.

Türkiye’nin Barbaros’u Güney Kıbrıs(Rum) uluslararası deniz sahasına göndermesinin anlam ve önemi şöyle:

1-Mısır ve Güney Kıbrıs Rum, Yunanistan’ın tek taraflı MEB’ine DUR denildi. Rum Yönetimi’nin tek yanlı ilan ettiği MEB’i tanınmadığını ilan etti.

2-Rum Bakanlar Kurulu’nun, Fransız TOTAL, İtalyan ENI ve Amerikan EXXONMOBİL şirketlerinin talip olduğu 7 numaralı parseli ruhsatlandırma prosedürünü başlatma kararın işlemez pozisyona soktu.

3-ExxonMobil’in 10 numaralı parselde peş peşe gerçekleştireceği iki sondajdan ilkinin önümüzdeki haftalarda başlamasına, ‘ONE MINUTE’ çekti. Türk donanması tek taraflı Navtex ilan ederek bağladığı 44 kilometrekarelik alana sahip deniz bölgesinde, ExxonMobil’in iki sondaj yapacağı alana 100 kilometre mesafede bulunmaktadır. Barbaros, ExxonMobil’in sondaj yapacağı dönemde bölgede varlık gösterecek ve bayrak dalgalandıracaktır.

Rum Politis gazetesinde çıkan bir haber, Rumların paniklediğini açıkça gösteriyor: “ABD Exxon Mobil yapacak ama Türk Araştırma Gemisi Baf Açıklarına Ulaştı ” başlığı, Türk Donanmasının attığı neşterin acıttığına işaret ediyor.

Türkiye’nin kararı: Ada’nın petrol ve doğal gaz da dâhil, bütün kaynaklarının kapsamlı bir çözüm çerçevesinde iki toplum arasında adilane paylaşılmasında kararlıdır. ABD-Avrupa’nın bölgedeki gerilimi artıracak hiç bir hareketine SESSSİZ KALMAYACAKTIR. İRAN’DAN BAŞLAYAN IRAK VE SURİYE’NİN KUZEYİNDEN DOĞU AKDENİZ KIBRIS’A KADAR UZANAN BEKA HATTI, NE OLURSA OLSUN SAVUNULACAKTIR.

TÜRKİYE, İSRAİL, YUNANİSTAN VE RUM ARASINDAKİ KONSORSİYUMA KARŞI ÇIKIYOR

Türkiye aslında İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs arasında Doğu Akdeniz'e yönelik konsorsiyuma karşı çıkıyor. Ankara bu ülkelerin Kıbrıs kara sularında doğalgaz-petrol sahaları oluşturmasını istemiyor, zira böyle bir durumda çıkarılan gazın Avrupa'ya satışından edinilen kârdan sadece Güney Kıbrıs yararlanacak. Türkiye’nin ayrıca statüsü hakkındaki sorun çözülemeyen adanın gaz sahalarından belirli bir kısmı üzerinde hakkı bulunuyor.

Evet. Türkiye’miz diplomatik protestolarının sonucunda artık tavrını gerçek eylemlerle ortaya koymak zorunda kaldı. Bölgedeki oyunculara askeri potansiyeli kullanmaya hazır olduğumuzu gösteriyoruz. Türk donanmasının, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, ‘Denizlerde büyük donanma ’paradigmasına göre yürütülmesi, donanmanın güçlendirilmesinden de anlaşılmalıdır.

Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan yakın coğrafyamız da jeo-politik hamlelerini sürdürüyor. Katar, Cibuti, Somali,’de deniz üslerimiz var. Biz vites yükseltirken,

Haçlı-Siyonistler de 'derin oyunlar içindeler. İngilizler, Kıbrıs'a yüzyıl önce tezgâh kurarak çökmüşlerdi. Kıbrıs Rum Kesimi'nde Agratur ve Dikelya üsleri kurmuşlardı. İngilizler, Agratur'a Akdeniz donanması için, çok büyük bir liman kompleksini inşa ediyor. Amerika da Kıbrıs Rum Kesimi'nde üs kuruyor. Rum yönetimi, Evangelos Florakis Üssü'nü de Fransa'ya verdi. Küresel FRANSIZ TOTAL petrol şirketi de Evangelos'tan Doğu Akdeniz parsellerinde sondajları yönetecek…

İLK UÇAK GEMİMİZ İNŞALLAH 2019 SONUNDA AKDENİZ’DE BAYRAK GÖSTERECEK
Milli Uçak Gemimiz ile ilgili yapım çalışmaları gece gündüz sürüyor. TSK envanterine 2019 yılında sonunda girecek stratejik gemimizi, Ege, Karadeniz ve Akdeniz harekât alanlarında ve gerektiğinde Hint Okyanusu ile Atlantik Okyanusu'nda kullanacağız.