Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Sevilla Dahil, Ahlaksız Haritaları Yırtıp Atan Türkiye

Bülent ERANDAÇ
07 Eylül 2020 11:35
A-
A+

100 yıl insan hayatında uzun bir süre ama DEVLET HAYATINDA ÇOK KISA BIR ZAMANDIR.

Türkiye’mizin etrafında yaşanan olaylara dikkatle bakınca, sanki 100 yıl önceki, birinci dünya savaşı öncesinde yaşanan olayların tekrar gibi. Devletlerin ismi değişmiyor, zihniyet değişmiyor, sadece değişen olayların aktörleri.

1oo yıl önce de ahlaksız haritalarla Osmanlı –Türk İmparatorluğunu parçalama, gizli toplantılarda Osmanlı topraklarını bölüşme tezgâhları kurulmuştu. Bugün de yakın coğrafyamızda yeniden bölüşme tezgâhları çalışıyor.

100 yıl içinde değişen bır gerçek,100 yıl önce AHLAKSIZ HARITALARA BOYUN EĞEN BIR TÜRKIYE ‘DEN 100 YIL SONRA AHLAKSIZ HARITALARA YIRTIP ATAN BIR TÜRKIYE GERÇEĞİ APAÇIK ORTADA.

100 yıl önce Türk Milletinin gönül coğrafyası, Balkanlar, Ortadoğu, Kafkaslar emperyalist devletler tarafından bölüşüldü. Hatırlayalım. Birinci dünya savaşı öncesinde, İNGILTERE, FRANSA, ÇARLIK RUSYA’SI, Osmanlı-Türk İmparatorluğu’nu kapalı kapılar ardında, gizli yürüttüğü SYKES-PICOT’LARLA, SEVR’LERLE topraklarımızı yamyamlar gibi yeme peşinde olmuşlardı.

Anadolu topraklarını bölen SEVR’i, Aziz Türk Milleti, İstiklal Savaşı ile durdurdu.

Maalesef, ikinci dünya savaşından sonra, YALTA’DA İngiliz Churchill, Amerikan Roosevelt, Rus Stalin, dünyayı paylaştılar.

Türkiye, Amerika alanında bırakıldı.

Çift yüzlü Batı’da, darbelerle ekonomik ambargolarla,2000 ‘li yıllara kadar Türkiye’nin başını kaldırmasına izin vermedi. Maalesef, ESKİ TÜRKİYE’NİN CESUR OLMAYAN YÖNETIMLERIYLE DIŞA BAKAMADIK. ÜSTÜMÜZDEKI TOPRAKLARI BIR TÜRLÜ ATAMADIK.

NE YAPTIK?

Türkiye’nin, üzerinde ve etrafında, yine emperyalist devletler tarafından, gizli planlar hazırlanıyordu. AHLAKSIZ HARİTALARLA TÜRKIYE’NİN DİRİLİŞİ ÖNLENMEK ISTENİYORDU.

Nihayet, 2010’lardan sonra AHLAKSIZ HARİTALARI TEK TEK YIRTIP ATIYORUZ.

IRAK’TA, SURİYE’DE, LİBYA’DA, DOĞU AKDENİZ’DE KURGULANAN AHLAKSIZ HARİTALARI YIRTIP ATARAK KÜRESEL DENGENİN ÖNEMLİ AKTÖRÜ OLUYORUZ.

Başkan Erdoğan, önceki gün  son derece önemli bir çıkış yaptı: "..Türkiye kendisine dayatılan ahlâksız haritaları yırtıp atacaktır.."

Belki anlamayanlar olur diye de ekledi: "... Türkiye ve Türk milleti olarak biz her ihtimale ve her sonuca hazırlıklıyız..."

Bu sözler, ATATÜRK’ÜN, BİRİNCI SEVR’I PARÇALAMAK İÇIN BAŞLATTIĞI, İSTIKLAL SAVAŞI’NIN RUHU’NUN DEVAMIDIR. BAŞKAN ERDOĞAN DA İKİNCİ SEVR’İ PARÇALAMAK İÇİN YOLA ÇIKAN TÜRKIYE’NİN BAĞIMSIZLIK IÇIN HERŞEYI YAPABİLECEĞİNİ NET VE AÇIK İLAN ETMEKTEDİR.

Evet. Amerika, Rusya, Avrupa’da kurgulanan derin planlarla ANADOLUMUZA VE yakın coğrafyamıza ilişkin birtakım haritalar hazırlanıyordu. Bu haritaları Türkiye'ye dayatmaya çalışan AHLAKSIZ EMPERYALİST ZİHNİYETLİ YABANCI LİDERLER vardı.

15 Temmuz’da CIA-NATO gladyosu FETÖ’nün darbesini önleyemeseydik bugün ESİR ALINAN BİR TÜRKİYE OLACAKTI.

Irak’ta pençe, Suriye’de Barış pınarı harekatlarını yapmasaydık bugün, Irak-Suriye-Akdeniz arasında bir ABD-Israil koridoru, PKK uydu yönetimi olacaktı

Türkiye - Libya ile Akdeniz anlaşması yapmasaydı, Doğu Akdeniz’de Antalya’ya hapsedilen bir Türkiye olacaktı.

SEVİLLA HARİTASINI NASIL YIRTTIK?

Avrupa’nın Sevilla Haritasını yırtıp atmasaydık, Türk Donanması, Girit açıklarına kadar alana hakım olamazdı.

1982 yılında hazırlanıp 1994 tarihinde yürürlüğe giren Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi’ne göre bir ülkenin kıyı şeridinden 12 deniz mili açığına kadar olan kısım, o ülkenin kendi karasuları olarak kabul edilir... Bu bölgedeki bütün haklar, o ülkeye aittir... 12 milden sonraki 188 mil genişliğindeki kıyı şeridi boyunca uzanan alan ise, Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) olarak adlandırılır ve bu bölgedeki su tabakası ile deniz yatağının altındaki zenginlikler tamamen o ülkenin kullanımına verilmiştir... Eğer bu 188 mil, karşı anakaradaki bir ülkenin 188 mili ile çakışır ise; söz konusu ülkeler bir araya gelip müzakerelerle MEB sınırlarını belirleme hakkına sahiptirler.

Bu gerçek ortadayken, Avrupa, Sevilla üniversitesine bir Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) haritası hazırlattırır... Buna göre, 1600 kilometre ile Akdeniz’deki en uzun kıyıya sahip Türkiye’ye, MEB olarak sadece Antalya körfezi bırakılır; Yunanistan ise neredeyse Akdeniz’in büyük bir kısmında söz sahibi olarak gösterilir haritada.

Türkiye, Libya ile MEB dosyasını değerlendirmeye alır. Türkiye ve Libya arasında imzalanan deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin mutabakat, bölgedeki tüm dengeleri değiştirecek niteliğe sahiptir...

Türkiye ve Libya arasındaki mutabakat; Yunanistan, Mısır, İsrail ve Güney Kıbrıs’ı oldukça rahatsız eder... Mutabakat onaylandıktan sonra, Sevilla haritasına göre; Yunanistan’ın fazladan hükmetmeye çalıştığı 100 bin kilometre kare üzerinde bir deniz alanının kullanım hakkı Türkiye’ye geçmiş durumda.

Bunun ötesinde, geçtiğimiz yıl ortalarında; Mısır, İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın Doğu Akdeniz’de çıkacak petrol ve doğal gazın Avrupa’ya taşınması için hazırladıkları proje de tehlikeye girmiş oluyor... East-Med adı verilen bu proje ile Güney Kıbrıs’tan başlayıp, Girit ve Mora Yarımadası üzerinden, Avrupa’ya 2 bin kilometrelik boru döşenmesi planlanıyor...

Libya’nın doğu kıyılarından başlayıp Antalya körfezinin batısında kalan kıyı şeridine kadar uzanan, takriben 250 kilometre genişliğindeki deniz şeridinin kullanım hakkı tamamen Libya ve Türkiye’ye ait olacağından, Güney Kıbrıs’tan Girit adasına planlanan boru hattı, bu şeritten geçerken Türkiye’nin onayı gerekli olacaktır.

TÜRKİYE’NIN ATTIĞI TOKATLAR, EMPERYALİST FTANSA-MACRON’UN NEFES BORULARINI TIKAMIŞTIR.

Macron, Libya petrollerine çökmüştü. Türkiye’yi karşısında bulunca çıldırdı. Libya’nın altında, HAHEL HATTI ALTINDAKI FRANSA’NIN SÖMÜRGELERİ VAR. BURALARDA DA TÜRKİYE ETKİSİ, Macron’u korkutuyor.

Suriye hareketleri ile Türkiye, Sykes-Pıcot’la paylaştığı Suriye’de etkisiz konuma düştü

Lübnan’ın Türkiye ile yakın ilişkileri, Lübnan’ı mandası sanan Macron’un uykularını kaçırıyor.

AVRUPA’NIN TETİKÇİSİ YUNANİSTAN’A TARİHİ GERÇEK HATIRLATILMIŞTIR.

Libya ile yapılan anlaşma, Türk donanmasının GİRİT ADASI AÇIKLARINA KADAR HÂKİMİYET BÖLGESİNE DÖNÜŞTÜ. Ege adalarını silahlandıran, Yunanistan, Türkiye’nin tam menziline girdi. Ege ‘de 16 ada-kayalığı işgal eden Yunanistan, buralardan kovulacaktır.

Girit açıklarına kadar Türk sondaj gemileri çalışacak, bu bölgenin Yunanistan’a ait olmadığı akıllara sokulacaktır.

BÜYÜK İSRAİL PLANLARI DURDURULMUŞTUR.

Suriye’ye yönelik, barış harekâtları, Israil’in oyun planlarını bozmuştur. ABD ile birlikte, Kuzey Suriye’de kurguladıkları koridor havaya uçtu. Suriye’de PKK DEVLETÇİĞİ ISRAIL’IN UZANTISI OLACAKTI. OYUN BOZULDU.

Israil, Rumlar, Yunanlar ile beraber Doğu Akdeniz gazını, Avrupa’ya götürecek EAST-MED boru projesi hazırlamıştı. Türkiye’nin Girit açıklarına kadar hâkimiyet bölgesi, boru hattının kurulmasını durdurdu.

SONUÇ

DÜN ANADOLU’YA UZANAN ELLERI KIRDIK. BUGUN, MAVİ VATAN’A UZANAN EKKERI KIRMA KARARLILIĞIMIZI GÖSTERİYORUZ.

EVET. 100 YIL ÖNCE AHLAKSIZ HARİTALARA BOYUN EĞMEK ZORUNDA KALMIŞTIK. 100 YIL SONRA, AHLAKSIZ HARİTALARI YIRTIP ATAN BIR TÜRKİYE, KENETLENMİŞ 85 MİLYONLUK TÜRKİYE GERÇEĞİ VAR.

İSTİKLAL SAVAŞINI KAZANDIK. İSTİKBAL SAVAŞINI DA KAZANACAĞIZ.