Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Milli Muharip Uçağımız 2025'te Göklerde

Bülent ERANDAÇ
27 Temmuz 2020 00:41
A-
A+

ABD, Türk F-35'lerine el koydu.

Türk Hava Kuvvetlerine teslim edilmesi gereken 8 adet F-35 uçağı skandal bir kararla ABD Hava Kuvvetlerine devredildi.

Lockheed Martin tarafından Türk Hava Kuvvetleri için üretilen ancak S-400 tedariki bahanesiyle uygulanan ambargo sebebiyle Türkiye'ye gelemeyen  F-35A uçaklarımız boyamaları değiştirilerek ABD Hava Kuvvetleri envanterine alındı.

ERDOĞAN: "GARDIMIZI İNDİRMEYECEĞİZ"

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 15 Temmuz'un yıl dönümünde ABD kuklası FETÖ’ye yönelik yaptığı konuşmalar sırasında, ABD YÖNETİMİNE mesaj verdi, "Bin senedir üzerinde yaşadığımız bu topraklarda varlığımızı idame ettirebilmek için hep büyük bedeller ödedik. Cumhuriyet döneminde de geçmişteki devletlerimizin yaşadıkları sıkıntıların benzerleriyle karşılaştık. Kimi zaman dış saldırılar ve tuzaklar, kimi zaman içeriden gelen ihanetler, milletimizi meşgul ve mağdur etti.

Gardımızı indirmeyeceğiz. İnşallah ülkemizi 2023 hedeflerine ulaştırarak, ihanet şebekelerinin ve onların iplerini ellerinde tutanların heveslerini kursaklarında bırakmayı sürdüreceğiz"

YOK, BİRBİRİNDEN FARKLARI

Ha Amerika, Ha İngiltere. Yok, birbirlerinden farkları. Yıllar önce de, İngiltere, parasını ödediğimiz halde, iki savaş gemimize çökmüştü.

Yüzyıl önce parasını ödediğimiz  “Sultan Osman” ve “Reşadiye” savaş gemilerine de çöküşlerdi.

 “Sultan Osman”la “Reşadiye”  gemilerimiz “gasp edilmişti.

1911’deİngiltere’ye iki savaş gemi ısmarlandı. “Sultan Osman-ı Evvel” ve “Reşadiye” isimleri verilecek olan gemiler 1914 ‘de teslim edilecekti. Gemielerın alınması için Aziz Milletimiz kampanya başlattılar.

Halk yemesinden içmesinden kıstı, biriktirdiği paralarını, ziynet eşyalarını donanma cemiyetine bağışladı, gemilerin bedelleri son kuruşuna kadar İngiltere’ye ödendi.

Teslim zamanı geldi... Gemileri  “Hamidiye Kahramanı”   Rauf Orbay almak üzere İngiltere’ye gitti. Rauf Bey beraberinde bin civarındaki Türk denizci ile beraber aylardır İngiltere’de idi, 2 Ağustos 1914’teki teslimi beklerken yanındaki denizciler de zırhlılar konusunda eğitim görüyorlardı...

İngiliz Hükümeti gemilere Türk sancağı çekilmesi töreninden yarım saat önce Sultan Osman’a ve Reşadiye el koyma kararı aldı. Gasp edildi... Ne gemileri alabildik, ne de peşin ödediğimiz milyonlarca altını...

İngilizler savaş gemilerinin isimlerini değiştirdiler, Sultan Osman’ı “Agincourt”, Reşadiye’yi de “Erin” yapıp donanmalarına dahil ettiler İngilizler ve Fransızlar,1915’re de Çanakkale boğazına saldırdılar. İstanbul’u işgal edeceklerdi.

Aziz Türk Milleti ve kahraman Osmanlı Türk ordusu, İngiliz ve Fransız gemilerini Çanakkale’nin derin sularına gömdü.

MİLLİ HARP SANAYİ

Önce İngilizler, sonra Amerikalılar, parasını ödediğimiz gemileri, savaş uçaklarını gasp ettiler. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan-Türk Devlet Aklı’nın, milli ve yerli harp sanayine büyük emek vermelerinin, bugün geldiğimiz milli savaş malzemelerinde yüksek noktanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlamalıyız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a minnettarız.

MİLTEM projesini yıllar önce başlatmammış olsalardı, bugün Akdeniz’de Antalya körfezinde hapsolmuştuk. İsrail-Rum-Mısır-Fransız gemileri Doğu Akdeniz’de cirit atarken, enerji rezervlerine el koyarken, kahrolurduk.

Milli Muharip Uçak projesine başlamasaydık, hava kuvvetlerimizin gelecek kolu kanadı kırılırdı.

Allah Razı olsun, Selçuk Bayraktar’ın MİLLİ VE YERLI IHA VE SIHA’LARI OLMASAYDI, Darın ABD-Avrupa’nın kuklası PKK’yı ne içeride ne yakın coğrafyamızda temizleme imkânı bulamazdık.

Unutmayalım, ABD VE İsrail, İnsansız hava araçlarını vermemek için birçok rezalete imza atmışlardı.

İngiltere, Amerika farklı değil, Almanya faril mi? Leopara tanklarının motorlarını, yedek parçalarını vermediler. Bölücü Terör PKK’ya karşı tankları kullanmamağız için küstah açıklamalar yapmışlardı.

LEOPARD TANKLARI

Türkiye'nin PKK'lı teröristleri köşeye her sıkıştırdığı dönemde batılı ülkelerden yükselen silah ambargosu şantajında Almanya'nın tutumu hiç değişmedi.

Türkiye ile Almanya arasında 1991 yılında başlayan Leopar Tankı krizi 27 yıl sonra yeniden hortladı. PKK'lı teröristler Afrin'de köşeye sıkışınca Alman hükümeti iki ülke arasında imzalanan tank modernizasyonu anlaşmasını askıya aldığını duyurdu.

Yıllarca devam eden ilk krizin ardından parasını ödeyerek satın aldığımız tanklar için Alman hükümeti "Tanklarımızı PKK'ya karşı kullanamazsınız" diyerek Ankara ile ilişkileri adeta dondurmuştu.

MİLLİ ALTAY TANKI ASELSAN’LA DOĞUYOR

Kara Kuvvetleri Komutanlığının modern ana muharebe tankı ihtiyacının karşılanması amacıyla 30 Mart 2007’de Milli Tank Üretim Projesi başlatıldı.

ALTAY tankının 15 Ocak 2009 tarihinde başlayan tasarım ve prototip sürecinin ana yükleniciliğini Otokar firması üstlendi. Bu kapsamda Otokar, 4 adet ALTAY tankı prototipi üretti.

Adını Kurtuluş Savaşı sırasında İzmir’e ilk giren 5. Süvari Kolordusu komutanı Fahrettin Altay’dan alan ALTAY tankı için Savunma Sanayii Başkanlığı ile BMC arasında 9 Kasım 2018 tarihinde ALTAY Seri Üretim Projesi imzalandı.

Proje kapsamında ALTAY Tankında kullanılacak sistemlere ilişkin ise BMC ile ASELSAN arasında IDEF 2019 Savunma Sanayi Fuarında ALTAY Seri Üretim Projesi Alt Sistemler Sözleşmesi imzalandı.

Sözleşme, ASELSAN tarihindeki çok yüksek bedelli sözleşmelerden biri.

İmzaladığı sözleşme ile ana muharebe tanklarına yönelik tüm görev donanımlarını ve yazılımlarını kendi imkanlarıyla geliştiren ve entegre edecek olan ASELSAN, dünyada bunu gerçekleştirebilecek tek firma konumuna geldi.

ASELSAN, azami performans, lojistik birliktelik ve görevde kalma süresinin yüksek tutulmasını temel tasarım kriteri olarak ele alıyor.

ALTAY Tanklarında yer alacak ASELSAN Sistemleri şu şekilde:

  • Tank Atış Kontrol Sistemi
  • Tank Komuta Kontrol Muhabere ve Bilgi Sistemi
  • Uzaktan Komutalı Silah Sistemi
  • AKKOR Aktif Koruma Sistemi
  • Tank Sürücü Görüş Sistemi
  • Tank Lazer Uyarı Sistemi
  • Muharebe Sahası Tanıma Tanıtma Sistemi
  • Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi

Tank Atış Kontrol Sistemi

Sistem, nişancı ve komutana gece ve görüşün sınırlı olduğu (toz, duman, yangın) muharebe sahası koşullarında ve hareket halinde uzun mesafeden tespit/teşhis/tanıma ile atış yeteneği kazandırıyor.

En düşük seviyede hata oranı ve asgari onarım zamanına sahip sistem, pasif termal görüntüleme işlemi ile düşman tarafından tespit edilmeden gözetleme ve atış yapmayı mümkün kılıyor.

Tank Komuta Kontrol Muhabere ve Bilgi Sistemi

ALTAY tankının dahili ve harici haberleşme ve komuta kontrol ihtiyacını karşılayan sistem, diğer elektronik alt sistemler ile entegreli bir şekilde çalışıyor.

Tabur seviyesindeki tüm unsurlar tarafından üretilecek sayısal bilgiden sayısal ağ yapılanması yolu ile istifade edilmesini sağlıyor.

Taktik durum farkındalığı, lojistik durum takibi, harekât plan, emir ve tatbik krokiler ile askeri rapor ve mesajların hazırlanması gibi temel özelliklere sahip sistem, askeri muhabere ve komuta kontrol donanımları ve diğer taktik saha komuta kontrol sistemleri ile entegre bir şekilde görev yapıyor.

Uzaktan Komutalı Silah Sistemi

ALTAY tankında SARP Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi kullanılacak.

Asimetrik tehditlere karşı tasarlanan SARP, gece ve gündüz gözetleme, hedef tespit ve takip imkanı sağılıyor.

SARP, hareket  halinde ve hareketli hedeflere atış yapabilirken, balistik hesaplama ve mesafe ölçme sistemine de sahip.

AKKOR Aktif Koruma Sistemi

ALTAY tankında kullanılmak üzere geliştirilen Aktif Koruma Sistemi (AKKOR), 360 derecelik tam bir koruma kalkanı oluşturuyor.

İleri teknoloji radarı ile üzerine gelen roket veya tanksavar füzesini çok kısa bir süre içerisinde algılayarak tehdidin en yakın olduğu anda patlayarak etkisiz hale getiriyor.

Tank Sürücü Görüş Sistemi

Ana muharebe tankları için tasarlanan sistem, sürücüye gece ve gündüz koşullarında üstün görüş kabiliyeti kazandırıyor.

ADiS, termal ve CCD kameralardan oluşan kompakt sistem, termal kameraları sayesinde sis, toz, duman gibi her türlü koşulda sürücüye durumsal farkındalık sağlıyor.

Tank Lazer Uyarı Sistemi

Sistem, ALTAY tankına yönlendirilmiş olan lazer tehditlerini kısa bir süre içerisinde tespit ve teşhis ederek karşı tedbirlerini harekete geçiriyor.

Lazer Mesafe Ölçer , Lazer Hedef İşaretleyici ve “Laser Beam Rider” gibi tehditlere karşı algılama yapan sistem, tehdidin geliş açısını, tehdit sınıfını ve kimlik bilgilerini operatöre bildiriyor.

Muharebe Sahası Tanıma Tanıtma Sistemi

Muharebe sahasındaki dost birliklerin yanlışlıkla vurulmasını önleme amacıyla geliştirilen sistem, karadan karaya tanımlama yapmak için kullanılıyor.

İşlemci Birimi, Uzak Komuta Birimi, Sorgulayıcı RF Birimi ve Anteni, Cevaplayıcı RF Birimi ve Anteninden oluşan sistem -40 ile +55 derece arasında çalışabiliyor.

Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi

Geliştirilmiş 360 derece yakın mesafe sistemi, yeni nesil soğutmasız LWIR bant termal görüntüsü alabiliyor.

Yüksek kalitede gündüz kamera görüntüsü de alabilen sistem, sıfır gecikme ile gerçek zamanlı gözetlemeye imkan sağlıyor.

Sistem, harekete duyarlı hedef tespiti de yapabilirken, füzyon teknolojisi sayesinde çoklu bantta eş zamanlı gözetleme imkanı sağlıyor.

İSTİKBAL GÖKLERDEDİR

MİLLİ MUHARİP UÇAK PROJESİ hızla yürütülüyor. MİLLİ SAVAŞ UÇAĞIMIZ 2025’TE GÖKYÜZÜNDE

ABD parasını verdiğimiz f-35 uçaklarını vermese de problem değil. Cumhurbaşkanımız Erdoğan kararlı. Türk Milleti kararlı. F-35’lerın yerine Milli Muharip uçağımız 5 yıl içinde devreye girecek. Bir taraftan F-16’lar takviye edilecek, diğer taraftan yanı savaş uçağımıza kavuşacağız.