Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Marshall Çökertmişti, Erdoğan Canlandırıyor

Bülent ERANDAÇ
04 Mayıs 2020 02:34
A-
A+

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, 5 Ekim 2018… tarihinde Kızılcahamam’da gerçekleştirilen bir SIYASI IKAMP toplantısında yaptığı konuşmalar, tarihsel çağrışımlar bağlamında sonraki günlerde ilginç tartışmalara damga vurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan halen çok konuştuğumuz konuları içeren sadece şu ifadeleri kullanmıştı:

“Yakın tarihimizde, Hani meşhur Marshall Yardımı meselesi var. Amerikan yardımları bahane edilerek tüm stratejik savunma sanayi projelerimizi iptal ettirdiler. Araştırma geliştirme ve üretim faaliyetlerini durdurdular.

Milli Uçak yapımına ABD yardımı sonrasında son verildi. Hürkuş olsun gerek diğerleri olsun hepsi böyle durduruldu. Eğer o gün bunlar yapılmış olsaydı, bugün biz ÇOK DAHA BÜYÜK olurduk’’

Cumhurbaşkanımızın tarihsel çağrışımlar yapan bu sözlerinin üzerinde yaşadığımız günlerde de dikkatle durmak yararlı olacaktır.

Dünya Savaşı tamamlandıktan sonra Yalta Konferansı, 4 Şubat 1945’de Kırım’ın Yalta şehrinde Lavidia Sarayı’nda yapıldı. Konferans’ta ABD’yi Roosevelt, İngiltere’yi Churchill ve SSCB’yi Stalin temsil ediyordu. Konferans’ta Dünya’yı paylaştılar.

Türkiye, ABD-İngiliz ekseninde kaldı.

1945’de BM’ye katıldık. 1947’de Truman Doktrini kabul edildi.  ABD ile bir dizi ikili antlaşmalar imzalandı. Bu antlaşmalar Türkiye’yi ağır sorumluluklar altına soktu. Bu antlaşmaların sınırı da belirsizdi…

Eğitim Antlaşması 27-Aralık 1949 yılında imzalandı. İmzalanan antlaşmaya göre Türkiye’de Birleşik Devletler Eğitim Komisyonu kurulacak, parasını Türk Devleti verecekti. Komisyon üyeleri dördü ABD, dördü Türk olmak üzere 8 kişiden teşekkül edecek, oylar eşit olduğu takdirde kararı komisyon başkanı verecekti. Komisyon başkanı ABD’nin diplomatik misyon şefi idi.

Dönemin ABD Dışişleri Bakanı George Marshall Planı"yla ABD Türkiye’nin kılcal damarlarına girdi.

İsmet İnönü’nün tek parti yönetimi1948’de Marshall yardımı planını imzaladı.

Truman Doktrini ile gelen yardımlarla Türkiye’nin dışa bağımlı hale gelmesine yol açıldı. Washington, kendine bağladığı zayıf ve çaresiz ülkeleri havuç ve sopayla ABD çizgisinde hizaya getiriyordu. Marshall Planı’yla da CIA operasyonları örtülü yürütülüyordu.

1945’lerden başlayan ABD kementleri sürecinde ABD- İngiliz senaryoları doğrultusunda,1960 darbesi,12 Mart 1971 darbesi ve 1980 darbesi ile iliklerimize kadar girdiler.

1 MAYIS 1977 TAKSİM KATLİAMI BİR CIA OPERASYONUYDU

Önceki günlerde 1 Mayıs Bayramını kutladık.1 Mayıs 1977 günü Taksim’de Türk tarihi kara günlerinden birini yaşadı. Taksim olayı vesilesi ile bir tarihi gerçeğe de parmak basalım.

CIA, 60 yıl önce İran'da düzenlenen ve dönemin Milliyetçi başbakanı Muhammed Musaddık'ın devrilmesi ile sonuçlanan darbedeki sorumluluğunu aradan 60 yıl geçtikten sonra resmen kabul etti. (15 Ağustos 2013) Gizliliği kaldırılan belgeler, "İran'da Musaddık ve liderliğini yaptığı Ulusal Cephe Partisi hükümetinin devrilmesine yol açan askeri darbenin, ABD dış politikası çerçevesinde CIA emriyle düzenlendiğini" resmen ortaya koyuyor.

Belgede "İran'ı Sovyet saldırısına açık bırakmanın ABD'yi TPAJAX'ı planlamak ve uygulamak zorunda bıraktı" ifadesi yer alıyor.

CIA, hemen her aşamasında yerel işbirlikçilerin rol aldığı hükümeti devirme komplosu için TPAJAX kod adını kullanıyordu.

Komplo, Musaddık'ı devirmek için propaganda yapmak, Şah Rıza Pehlevi'yi işbirliği yapmaya ikna etmek, milletvekillerine rüşvet vermek, güvenlik güçlerini organize etmek ve gösteriler düzenlemek gibi çeşitli aşamalardan oluşuyordu. NOKTA

YIL 1977

İstanbul Taksim'de kurgulanan 1 Mayıs 1977 gerçeğini biliyoruz.

Taksim 1 MAYIS olaylarının, 12 EYLÜL'E GİDEN SÜREÇTE DERİN ABD'NİN TÜRKİYE'Yİ İSTİKRARSIZLAŞTIRMA amacıyla BİR CIA OPERASYONU'NUN BAŞLANGICIDIR.

ABD İstihbarat Örgütü, 5 Haziran 1977 genel seçimleri öncesinde bir darbe hazırlığı içindeydi. Darbenin zemini hazırlamak için bir dizi tertip ve katliam gerçekleştiriyordu. 12 EYLÜL'ÜN TAŞLARI DÖŞENİYORDU. 12 Eylül darbesini 1970'li yıllarda CIA'nin Türkiye Şefi olan Paul Henze, ABD Başkanı Jimmy Carter'a "bizim çocuklar başardı" diye haber vermişti.

38 yıl geçtikten sonra, "bizim çocuklar başardı"nın belgeleri şimdi yayınlanıyor.

Zaten darbeyi yapan bütün cuntacılar, darbe bildirilerinde "NATO dahil bütün ittifaklarımıza ve taahhütlerimize sadığız" diye kendilerine destek veren dış güçlere bağlılık sözünü en baştan verdikleri için, darbelerin ardındaki Batı desteğini anlamak için başkaca kanıta da gerek yok.

Yeni ortaya çıkan belgede dönemin ABD'nin Ankara Büyükelçisi olan James Spain "Ordunun (yönetime) el koymasının ardından ABD-Türkiye ilişkileri" başlıklı yazışmasında, "darbecilerin bağlılık beyanının" kabul gördüğü şu şekilde ifade ediliyor:

"Mevcut askeri liderlerin tamamını iyi tanıyoruz ve özellikle de NATO üyeliği başta olmak üzere Türkiye'nin güvenlik ya da dış politikasında değişim yaşanacağı yönünde bir endişe taşımamıza da gerek yok." Esas cuntacıların darbe öncesi faaliyetleri ile ilgili gelecekte ortaya çıkacak belgeler önemli.

27 Mayıs 1960'tan 15 Temmuz darbesine kadar bütün darbelerin "mümkünlük şartları"nın oluşturulabilmesi için içeride karışıklıkların nasıl çıkarıldığının belgeleri de bir gün ortaya çıkacak.

VE 1980 DARBESİ…

1980 darbesiyle, NATO’nun Türkiye hegemonyası sağlandı.

Komünist Sovyetler Birliği’nin, 1979’dan itibaren Müslüman Afganistan’ı işgale başlaması, ABD(CIA-Pentagon)Müslüman dünyaya yönelmesi, Türkiye’nin daha çok kıskaca alınması söz konusu oldu. Nitekim1980 Kenan Evren darbesi, bir ABD-CIA-Pentagon planıyla Türkiye’nin boğazına kement atılmasında büyük rol oynadı.

MARSHAL, MİLLİ UÇAK SANAYİMİZİ ÇÖKERTTİ

TARİH: 3 MAYIS 1934:İ.LK MİLLİ UÇAĞIMIZ DENEME UÇUŞU YAPTI. Kayseri Uçak ve Motor Fabrikası'nda üretilen ilk parti 6 avcı uçağından biri deneme uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. İlk yerli uçak, deneme uçuşunda Kayseri'den Ankara'ya 50 dakikada gelmişti

VECİHİ HÜRKUŞ

“Kayseri’de 1925’te uçak fabrikası kurduk… Sonra Marshall Yardımı başladı; bize şunu söylediler, ‘ne gerek var uçak üretiyorsunuz, ne gerek var gemi yapıyorsunuz, size uçak verelim, size gemi verelim.’ Uçak fabrikalarını, tersaneleri kapattık. Ulusal değerlerimizi körelten Marshall Yardımlarıdır.”

NEREDEN NEREYE?

Marshall çökertmişti, MİLLÎ UÇAK SANAYİMİZİ, yıllar sonra Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye, MİLLÎ UÇAK YAP*MAK İÇİN SEFERBERLIK ILAN ETTİ

1948’lerdeki kementleri 2020’lerde kırıyoruz. Ayağımızdaki prangaları, parçalıyoruz.

Türk Silahlı Kuvvetleri ihtiyaçlarını karşılamak üzere başlatılan Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi ile Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ve 2030’lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkartılması düşünülen F-16 uçaklarının yerini alabilecek yurt içi imkân ve kabiliyetler ile tasarlanan modern uçakların üretilmesi amaçlanıyor.

Proje’de yeni nesil bir uçakta olması gereken düşük görünürlük, dâhili silah yuvası, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal farkındalık ve sensör füzyonu vb. teknoloji alanlarındaki çalışmaların sonucunda Türkiye, dünyada ABD, Rusya ve Çin’den sonra 5. nesil bir muharip uçağı üretebilecek alt yapı ve teknolojiye sahip ülkeler arasında yer alacak

MMU'nun, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığının envanterine girdikten sonra 2070’lere kadar Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alması öngörülmektedir.

MİLLİ SAVAŞ UÇAĞI’NIN OPERASYONEL KABİLİYETLERİ

  • Çoklu Rol & Değişken Rol
  • Hava Hakimiyeti
  • Görünen Menzil Ötesi
  • Görünen Menzil İçinde
  • Her görev için tek uçak
  • Eşsiz Kabiliyet
  • Filot Etkinliği
  • Sürekli İyileştirme

İSTİKBAL GÖKLERDEDİR

 5’inci nesil MİLLİ SAVAŞ UÇAĞI, ilk uçuşunu 23 NİSAN 2023 günü ANKARA SEMALARINDA YAPACAK.

Türkiye’yi ABD, Rusya ve Çin’den sonra 5’inci nesil savaş uçağı üretebilecek altyapı ve teknolojiye sahip ülkeler arasına sokacak olan Milli Muharip Uçak Geliştirilmesi Projesi’nde TUSAŞ ile HAVELSAN iş birliği yaptı.

TUSAŞ ile HAVELSAN’ın iş birliğiyle, yazılım geliştirme, simülasyon, eğitim ve bakım simülatörleri gibi birçok çalışma gerçekleştireceği işaret edildi. TUSAŞ ve HAVELSAN arasındaki iş birliği, gömülü eğitim/simülasyon, eğitim ve bakım simülatörleri ve çeşitli alanlarda verilecek mühendislik desteği (Virtual Test Environment, proje seviyesi yazılım geliştirme ve siber güvenlik) konularını kapsıyor.

SONUÇ

TARIH:3 MAYIS 1934:İ.LK MİLLİ UÇAĞIMIZ DENEME UÇUŞU YAPTI. MARSHAL, MİLLİ UÇAK SANAYİMİZİ ÇÖKERTTİ.

TARIH:23 NISAN 2023.CUMHURBAŞKANIMIZ RECEP TAYYIP ERDOĞAN LIDERLİĞİNDE YENİ TÜRKİYE’NİN İLK MİLLİ SAVAŞ UÇAĞI(MMU)ANKARA SEMALARINDA OLACAK.

KAÇ YIL KAYBETTİDILER TÜRKİYE’YE?89 YIL…

DURMAK YOK. KORKMAK YOK. PRANGALARI PARÇALAYA PARÇALAYA GİDECEĞİZ.

HEDEF:2071.GELECEĞE HEP BERABER YÜRÜYÜRUZ. OLMAK VEYA OLMAMAK. İŞTE BÜTÜN MESELE BU…

NE DEMİŞTİ İSTİKLAL MARŞI YAZARIMIZ ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ ŞİİRİNDE, ’SANA DAR GELMEYECEK MAKBERİ KİMLER KAZSIN? GÖMELİM GEL SENİ TARİHE’DESEM SIĞMAZSIN’