Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Libya'da Türk Deniz Üssü Kurulacak

Bülent ERANDAÇ
13 Ocak 2020 16:37
A-
A+

Libya'da başlayan ateşkes, Türkiye'nin barış diplomasisinin somut neticesidir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya lideri Vladimir Putin’in yoğun çabalarıyla devreye giren Libya ve İdlib ateşkes anlaşmaları, Türkiye'nin izlediği çok yönlü diplomatik ve askeri strateji sonucu gerçekleşti. Evet. Türkiyemiz, bölgemizin barış, güvenlik, istikrar ve refahını sağlamak yolunda emin adımlarla yürüyor. Cumhurbaşkanımız Erdoğan, yeni stratejik hamlelere hazırlanıyor. Önceki gün Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Fayez al Sarraj ile yaklaşık 2,5 saat süren görüştü. Yeni Türk hamleleri de heyecan verici. Büyük Türkiye’ye yakışan strateji uygulanıyor... Magosa’da Türk Deniz Üssü çalışmaları son safhaya gelirken, LIBYA’DADA TÜRK DENİZ ÜSSÜ KURULACAK.

Türkiye nasıl ki 100 yıl önce Orta Doğu bölgesindeki petrollerden uzak tutulduysa günümüzde tutamayacaklar Ülkemize yönelik Doğu Akdeniz’de Türkiye olmadan oyun kuramazlar. Kurulan tezgâhları da çalıştırmayız.

OYUNLARI BOZUYORUZ VE YENİ OYUN PLANLARI KURUYORUZ

BARBAROS’UN TORUNLARIYIZ

Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan,2013 yılında Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ( TPAO ) tarafından Norveç'ten satın alınan Türkiye'nin sismik araştırma gemisi Barbaros Hayrettin Paşa gemisinin hizmete alım töreninde tarihi bir konuşma yapmıştı. Doğalgaz ve petrol aramaları için Türkiye’nin Akdeniz’de stratejik hamleler yapılacağını söylemiş, Barbaros Hayrettin ve Turgut Reis’in yolundan yürüme kararında olduğumuzu ilan etmişti.

Barbaros Hayrettin, Akdeniz’i Türk golü yapan Kaptan-ı deryamızdı. Turgut Reis, Libya’ yı gönül coğrafyamızın Afrika Kalesi yapmış, büyük komutandı.

İki sembol ismi, 2013’lerde örnek gösteren Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın uzak görüşlülüğü yıllar sonra gerçekleşti Barbaros Hayrettin Sismik araştırma gemisi Doğu Akdeniz’de emperyalist koridoru parçaladı. Trablus harekâtımız, bugün de Akdeniz ve Libya’ da emperyalist koridorları paçavraya çevirdi.

Geçen ay, Suriye’de ABD-ISRAİL PKK KORİDORUNU parçalayan Türkiye, bugün Akdeniz’de denklem kuran ülke konumuna geldi.

Nasıl başardı Cumhurbaşkanımız Erdoğan-Türkiye? Nereden alıyor bu gücü Türkiye?

Evet, biz Barbaros’un torunlarıyız.

Doğu Akdeniz’de, Libya’da bulunduk, bulunacağız. Gönül coğrafyamızda olacağız.

Ne demişti şafimiz(Yahya Kemal)

Deniz ufkunda bu top sesleri nerden geliyor?

Barbaros, belki, donanmayla seferden geliyor!

Adalardan mı? Tunus’tan mı, Cezayir'den mi?

Hür ufuklarda donanmış iki yüz pare gemi

Yeni doğmuş aya baktıkları yerden geliyor;

O mübarek gemiler hangi seferden geliyor?

Bu şiir, Doğu Akdeniz’de, Libya’da Türkiye’nin ne aradığını çok iyi anlatmaktadır.

SİSMİK –SONDAJ GEMİLERİNİ ALMASAYDIK BUGÜN YANMIŞTIK?

Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan, Büyük Devlet adamlığının özelliğine sahip olmasaydı, BARBAROS HAYRETTİN, FATİH, YAVUZ VE ORUÇ REİS gemilerini almasaydı, bugün Akdeniz’de emperyalist petrol-gaz oyunlarını bozamazdık. Haçlı-Siyonistler kiralık gemileri hemen çekerler, ortada kalırdık.

LİBYA İLE DENİZ ANLAŞMASI YAPMAYIP, ASKER GÖNDERMESEYDİK, YANMIŞTIK?

Libya ile deniz ve askeri anlaşmaları yapmasaydık, İsrail-Mısır-Rum-Yunan oyunlarının altında ezilirdik. Antalya deniz sahamız dışında balık bile avlayamazdık.

TBMM, Libya’ya asker gönderme kararı alarak, emperyalistlerin uşağı Hafter’i ateşkese mahkûm etmiştir. Cumhurbaşkanımız Erdoğan, Libya stratejik hamlelerini yapmasaydı, İsrail-CIA aparatı Hafter, bugün Trablus’u işgal etmişti.

Türkiye-Rusya Türk akım hatlarının açılışı nedeniyle İstanbul’a gelen Rusya lideri Putin, Türkiye’nin akıllı Libya hamleleri karşısında Türkiye’yi karşısına almaktan geri durmak zorunda kalmıştır.

NEREDEN ALIYORUZ BU GÜCÜ?

Irak’ta, Suriye’de Türkiye neden varsa, Doğu Akdeniz’de, Libya’da aynı sebeplerle varız. BEKA HATTI BİR BÜTÜNDÜR. İRAN’DAN IRAK’A, Suriye’ye, Kıbrıs’a, Trablus’a uzanan hat Türkiye’nin beka hattıdır.

Türkiye’nin güneyinde oluşturulmaya çalışılan PKK/PYD-YPG destekli terör yapılanmasına karşı icra edilen “Fırat Kalkanı” ve “Zeytin Dalı” Operasyonlarını NEDEN YAPMIŞSAK, Libya ile aynı sebeple beraberiz.

Libya’da ateşkesi sağlayan Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan’ın akıllı hamlelerin sonucudur. “Barış Pınarı Harekâtı” ile Suriye’de İsrail-ABD koridoruna büyük bir darbe vuran Türkiye’nin, aradan kısa süre sonra Libya’ya gerçekleşen yeni dengede de rolü müthiştir…

Doğu Akdeniz’de bu bölge ile uzaktan yakından ilgisi olmayan onca ülke dolaşır ve hak iddia ederken, Türkiye ile Libya arasında 27 Kasım 2019 tarihinde “Deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına dair mutabakat muhtırası”nın imzalanması, muhteşem bir hamledir. Yunanistan’ın 39.000 kilometrekarelik bir deniz alanına el koymasını engellenmiştir

Doğu Akdeniz’de neredeyse 570 yıllık enerji ihtiyacımızı karşılayacak büyüklükte bir doğalgaz rezervine uzanan elleri kırmaya kararlıdır, BARBAROS’ON TORUNLARI. ANLAŞILDI MI?