Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Kıbrıs’ta Kritik 26 Şubat Görüşmesi

Bülent ERANDAÇ
11 Şubat 2019 11:24
A-
A+

BM, Kıbrıslı Türk ve Rum liderlerin 26 Şubat'ta gayri resmi bir toplantıda bir araya geleceğini açıkladı. Hedef, taraflar arasındaki kalıcı barış müzakerelerine yeniden başlanması. Birleşmiş Milletler (BM) bu ay sonunda Kıbrıslı Türk ve Rum liderler Mustafa Akıncı ile Nikos Anastasiadis arasında gayriresmi bir görüşme gerçekleşeceğini duyurdu.

BM, iki yıl önce sekteye uğrayan kalıcı barış görüşmelerinin tekrar canlandırılmasının hedeflendiği toplantının 26 Şubat'ta yapılacağını açıkladı. Liderleri Kıbrıs'ta bir araya getirecek olan görüşme, BM kontrolündeki Yeşil Hat'ta yapılacak.

BM Kıbrıs Temsilcisi Jane Holl Lute'nin taraflar ve garantör devletler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere arasında son birkaç aydır yürüttüğü mekik diplomasisi neticesinde görüşmelerin başlaması için hazırlanan çerçeve tasarısı, BM Güvenlik Konseyi'nde Ocak ayı sonunda kabul edilmişti.

İngiltere'nin hazırladığı tasarıda liderler, "açıklık ve yaratıcılığa angaje şekilde, BM himayesindeki bir anlaşma sürecine tam bağlılıkla" müzakerelere başlamaya davet edilmişti. "BM istişarelerinden faydalanmaları" istenen iki lidere, "başarı şansını azaltabilecek eylemlerden de kaçınma" uyarısı yapılmıştı. Şubat ayı sonundaki toplantı ile ilgili görüş bildiren Akıncı, yaz aylarına kadar somut bir gelişme beklemediğini belirtti. Türkiye'nin tepkisini çekmişti Ocak ayı sonunda onaylanan müzakere tasarısına Türkiye tepki göstermişti.

BMGK'da kabul edilen tasarıda yer alan ve BM Barış Gücü Misyonu'nun görev süresinin altı ay daha uzatılmasını öngören kısım Ankara tarafından, "KKTC makamlarının rızası alınmadan" yapıldığı gerekçesiyle eleştirilmişti. Türkiye Dışişleri Bakanlığı ayrıca tasarının genel itibarıyla BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in sunduğu raporlarla da bağdaşmadığını belirtmiş ve çözüm için tüm alternatiflerin masada olması gerektiğini vurgulamıştı.

FEDERASYON MU? İKİ AYRI DEVLET Mİ?

Net konuşmak gerekiyor. Federasyon ne Kıbrıs Türkünün ne de Kıbrıs Rumunun hiçbir zaman birinci tercihi olmamıştır.

Rumlar federasyon derken bir anlamda mevcut uniter devletin anayasasına birkaç madde ekleyerek Kıbrıs Türküne bazı haklar vermeyi ama bu hakların “yönetimde etkinliği” bozacak adımları içermemesini planlamaktadır.

Rumlar, aklınca; Türk askerinin çekilmesini, 1960 garanti anlaşmasının da ortadan kaldırılmasını temel olarak istemektedirler.

Türkler haklı, mantıklı ve vicdani olarak olarak,  hükümette etkin paylaşım, siyasi karar sürecine etkin katılım, 1960 garanti sisteminin devamı ve Türk askerinin devamını istemektedir.

Rumlar 60 yıldır devam ettiği gibi “ucu açık” bir süreçle malı götürme peşindedir. Türkler, yaşama garantisi verecek, federasyon olacaksa, aynı güçte temsil ve yönetme arzu etmektedir.

Kıbrıs meselesinin sağı, solu kalmamıştır. Maalesef Türkiye düşmanları da Kıbrıs meselesine çomak sokmaktadır. Kıbrıs Türk toplumunun ne kadar ciddi sosyolojik-ekonomik-politik zor bir dönemden geçmekte olduğu bilinmektedir. Rumlar, Yunanlılar, uluslararası alanda Kıbrıs Türklerini yok muamelesi gören bir halk konumunda bırakmak için her yolu denemektedirler.

Kıbrıs sorununun temelde Kıbrıs Türklerine 1959-60 anlaşmaları ve Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası ile verilen ortaklık haklarının Rum ortak tarafından fazla görülerek zorla yok edilmek istemesi için çabalayan mahfillere dikkat etmekte yarar var.

Artık, anlaşma olmayacaksa, iki devletli çözüm üzerinde önemle durmakta akıllarda hep tutulmalıdır.

Öyle bir noktaya gelindi ki, artık; federasyon diye diretmek,  çözüme karşı durmak, çözümü engellemek mevziine işaret etmektedir.

Eğer yönetimin paylaşımını, Kıbrıs Türkünün yönetime etkin katılımını Rumlar kabul etmiyor ise ve federasyon da yönetimin paylaşımını gerektiriyor Ankara İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM, aklın yoludur.

26 OCAK 2019 TOPLANTISI: DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Lefkoşa’ya günübirlik ziyarette bulunarak Kıbrıslı Türk liderlerle Kıbrıs sorununda bundan sonra atılacak adımları ele aldı ve Kıbrıs açıklarındaki ilk Türk doğalgaz sondajının önümüzdeki ay başlayacağını açıkladı.

Çavuşoğlu, Lefkoşa’da KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, hükümet ve siyasi parti liderleriyle Kıbrıs sorununu masaya yatırdı. Ortak basın toplantısında KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, çok dikkati bir açıklama yaptı.

‘İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM’

Akıncı, Rum lider Nikos Anastasiadis’in geçen yıl başarısızlıkla sonuçlanan İsviçre’deki Kıbrıs Konferansı’nda “İki devletli çözüm” talebinde bulunduğuna dikkat çekerek, “Rumlar ne istediğine karar versin. İsviçre’de iki devlet, Kıbrıs’a geldiğinde de gevşek federasyondan söz ediyor. Sonu gelmeyen ucu açık müzakereler dönemi kapanmıştır. Rumlar sürekli geri adım atıyor” diye konuştu. Akıncı, Kıbrıs müzakerelerinde haziran ayına kadar herhangi bir hareket beklemediğini belirtti ve “Mayıs’ta AB Parlamentosu seçimleri var, Garantör ülkelerden İngiltere’nin AB’den çıkış süreci var. Türkiye’de de Mart sonunda yerel seçimler. Bu nedenlerle bir şeyler olacaksa hazirandan önce beklemiyorum” dedi.

Çavuşoğlu, Akıncı’nın sözlerine destek vererek, Türkiye’nin Kıbrıs’ta bundan sonra belirsiz süreçlere girmeyeceğini kaydetti.

 

11.02.2019