Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Kıbrıs Satrancında Müthiş Hamleler

Bülent ERANDAÇ
07 Nisan 2021 09:36
A-
A+

Küresel güçlerin gözünü diktiği Doğu Akdeniz’in uçak gemisi özellikli stratejik adası Kıbrıs satrancında müthiş hamleler gerçekleşiyor.

Askeri, enerji ve uluslararası deniz ticareti egemenliği kurmak üzere Kıbrıs satrancındaki aktörlerin (Türkiye, Amerika, Rusya, İngiltere, Çin, Almanya, Fransa, Israil, Yunanistan, Mısır) son stratejik hamlelerine dikkatle bakmakta,  analiz etmekte ve olası gelişmelere göre hazırlıklar yapmakta büyük yarar var.

Kıbrıs satrancındaki aktörlerin son hamlelerine sırayla bakalım:

MGK: Kıbrıs’ta İki Devlet Temelli Çözüm

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, 30 Mart 2021’de toplanan Milli Güvenlik Kurulu KIBRIS KONUSUNDA STRATEJİK BİR KARAR ALDI.

Bu karar şöyle ifade edildi: “KIBRIS meselesinde önümüzdeki günlerde yarım asırdır netice vermeyen ve TÜRK VARLIĞINI YOK SAYAN YAKLAŞIMLARIN YERİNE ADADAKİ GERÇEKLERİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURAN VE HAKKANİYETİ ESAS ALAN KAPSAMLI VE KALICI ÇÖZÜMLERİN BAĞIMSIZ İKİ DEVLET TEMELİNDE GÜNDEME ALINMASI HUSUSU VAZGEÇİLMEZDİR.”

BM Kıbrıs Toplantısı 27-29 Nisan Tarihinde Cenevre’de

Birleşmiş Milletler, Kıbrıs sorunu konusundaki görüşmelerin 27-29 Nisan'da Cenevre'de yapılacak toplantısına Türkiye, İngiltere, Yunanistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Kıbrıs Rumları katılacak.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Kıbrıs konusuyla ilgili 5+1 formatının amacının ‘yakın gelecekte Kıbrıs sorununa kalıcı bir çözüm için taraflar arasında ortak bir zemin olup olmadığına karar verme’ olduğunu belirtti.

BM arabuluculuğunda 2017 yılında İsviçre'de yapılan görüşmeler sonuçsuz kalmıştı.

Gayri resmi görüşmeler öncesinde Ada'daki Türk ve Rum taraflar arasında derin görüş ayrılıkları bulunuyor.

Kıbrıs'ta federasyonu reddeden Kıbrıslı Türklerin lideri Ersin Tatar Ada'da, iki devletli çözüm kararında olduklarını vurguluyor. Türkiye’de MGK’da alınan kararlı duruşuyla, iki devletli çözüm istiyor.

Yunanistan ve Kıbrıs Rumları, Rumların kontrolünde olan Kıbrıs’ta tek devlet temelli çözüm istiyor. Türkiye’nin garantörlüğünün olmamasını isterken, Avrupa Birliği’nin garantörlüğüne sırtını dayamaya çalışıyor.

İngiltere’den Sürpriz Çıkış

26 Mart 2021 günü Kıbrıs Devleti’nin Türkiye ve Yunanistan gibi garantörü olan İngiltere’nin, Kıbrıs gelişmelerinde bizzat yönetmiş eski Dışişleri Bakanı Jack Straw ezber bozan açıklamalar yaptı.

Straw’un sürpriz açıklamalarını, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrıldıktan sonra yapması özellikle dikkatleri çekti.

İngiltere Kıbrıslı Türkler Derneği (BTCA), İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi (CTCA UK) ve Circle Vakfı’nın düzenlediği online panele, İngiltere Eski Dışişleri Bakanı Straw, Birleşik Krallık Parlamentosu Partiler Üstü KKTC Grubu (APPG) Eş Başkanı Lord Northbrook, İngiliz Parlamento Üyesi Sör David Amess, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Özel Temsilcisi Ergün Olgun katıldı.

Kıbrıs sorununun çözümü konusunda 27-29 Nisan’da İsviçre’nin Cenevre kentinde yapılması planlanan 5+1 görüşmelere sayılı günler kalırken, geçmişte de konuyu çok yakından takip eden İngiltere eski Dışişleri Bakanı Jack Straw’un yaptığı açıklamaların arka planı merak ediliyor.

Avrupa Birliği’nin (AB) bölünmüş bir Kıbrıs’ı ‘tek ülke gibi’ kabul etmesinin hata olduğunu ve mevcut durumun Kıbrıs Rum Yönetimi’nin lehine olduğunu ifade eden Straw, bugün tek çözümün iki devletli bir yapı olduğunu kaydetti. 

Straw, Kıbrıs Rum ve Yunanlıların yaptıklarından çok üzülmüş olabilir mi; bu sürpriz açıklamayı bir panelde dile getirdi. Şöyle konuştu:

“Kıbrıslı Rumlar 1960’ta uygulanabilecek bir anlaşmayı ihlal etti. Yunanistan’ da 1974’te Ada’da Enosis gerçekleştirmeye çalıştı. Bunun sonucu Kıbrıslı Türklere karşı inanılmaz bir katliam yapıldı. AB’nin yaptığı en büyük yanlış, bölünmüş bir Kıbrıs’ın AB’ye tek bir toplum olarak üye olmasına izin vermekti ki buna izin verdiğim için kendime çok kızıyorum. O günden beri de ortaya çok fazla sorun çıkıyor.”

Straw, iki toplumlu ve iki bölgeli federal çözüm arayışlarının sonuca ulaşamadığını kaydetti ve şöyle devam etti:

“İngiltere’de de iki devletli bir çözüm anlamında çalışmalar yapılması gerekiyor. İngiltere, bu noktada önemli bir role sahiptir. Kıbrıs’ta imza sahibi bir devlettir. İngiltere’nin, Kıbrıs konusunda iki devletli çözüm için Washington’u da yanına alması gerekiyor.”

Doğrudan uçuşlara da değinen Straw, “İngiltere’nin KKTC’ye uçuşları açmasının zamanı geldi, çünkü AB’nin şu an çok fazla başka sorunu var. Doğrudan uçuşları başlattığımızda ne yapacak ki? Ayrıca sembolik anlamda da çok önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Lord Northbrook, aynı panelde KKTC için Tayvan örneğini önerdi; burada bir ticari ofis açılabileceğini vurguladı. Northbrook, “Neden Tayvan ile yaptığımız gibi yapmıyoruz? Bunu yapmamak için bir neden göremiyorum. Tayvan’da da bir ticari ofisimiz var ve bu ülkeyi diplomatik olarak tanımasak bile doğrudan uçuşlar mevcut” dedi.

KKTC’nin Tanınması

Türk Dünyası Birleşik Devletleri fikri giderek hayat bulurken, Türk Dünyasının inşallah yeni bir Türk Devleti olarak konseye katılacak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’inin tanınması konusunda önemli bir sürece giriliyor.

Sonbaharda İstanbul zirvesinde, KKTC’nin tanınması konusunda hayatı gelişmeler olması bekleniyor. Azerbaycan’ın KKTC’yi tanıma noktasında bulunduğu bilinirken; dost ve kardeş Pakistan’ın ve diğer Müslüman-Türk dünyasının da tanıma fikrine sıcak baktıkları gözleniyor.

Türk Dünyası Birleşik Devletleri

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ile Azerbaycan'ın kazandığı Karabağ Savaşı zaferinin Türk dünyası üzerindeki olumlu etkilerine şahitlik ediyoruz.

Erdoğan-Türk Devlet Aklı'nın yüzünü Türkistan bölgesine (Türk Dünyasına) çevirmesini gösteren jeopolitik hamleler ses getiriyor. Son bir yıl içinde, özellikle de Karabağ Savaşı'nda Türkiye tüm gücüyle Azerbaycan'ın yanında bulundu. Türkistan'daki ülkelerle yoğun diplomasi trafiği yürütüldü.

Türkiye'nin desteğiyle, 30 yıllık kördüğüm olan Karabağ sorunu çözüldü. Karabağ zaferi, Türk dünyasının TEK YÜREK olmasında önemli bir süreci başlattı. Bu zafer meyvesini veriyor.

Bu bağlamda, TÜRK DÜNYASI BİRLEŞİK DEVLETLERİ fikri daha güçlü bir sesle dile getirilmeye başlandı.

Erdoğan'ın ev sahipliğinde sonbaharda İstanbul'da bir zirve düzenlenecek. Türk liderler ilk kez bu zirvede bir araya gelecek. Zirveye Türkiye, Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan Macaristan katılacak…

İstanbul Zirvesinde, "Türk Dünyası Vizyonu – 2040" stratejisi enine boyuna tartışılacak. Türk Dünyası’nın 2040'a kadarki yol haritası karara bağlanacak.

Başkan Erdoğan'ın ASYA AÇILIMIMDA YENİ BİR KÖPRÜ İNŞA EDİLMEKTEDİR. AZERBAYCAN HAMLESİ VE TÜRK DÜNYASINI BİRLEŞTİRMESİNDE TÜRKİYE BÜYÜK ROL OYNUYOR.

Sonuç

6 TÜRK DEVLETİ-TEK TÜRK MİLLETİ YEKVÜCUT. Daha düne kadar dünya nizamına şekil veren 5 büyüklerin (Dünya beşten büyüktür.) yanında yeni bir TÜRK DÜNYASI BİRLEŞİK DEVLETLERİ ADIM ADIM KURULUYOR. Gümbür gümbür geliyor. Tsunami dalgası gibi karşı çıkanları yutarak geliyor.