Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

İşte Küresel Lider Erdoğan, İşte Osaka

Bülent ERANDAÇ
29 Haziran 2019 14:01
A-
A+

Erdoğan-Bağımsız Türkiye Dalgaları Osaka Sahillerini Vurdu

BAŞKAN Tayyip Erdoğan, Japonya'nın Osaka kentinde düzenlenecek G-20 Liderler Zirvesi'ne damga vurdu.

Erdoğan, yoğun bir diplomasi trafiği yürüttü. ABD Başkanı Donald Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Japonya İmparatoru Naruhito ile küresel, bölgesel siyasi ve ekonomik görüşmeler yaparken, küresel liderlik özelliklerini gösterdi... Evet. S-400'ler Türkiye'ye gelecek.

S-400, F-35, Doğu Akdeniz'deki gaz aramaları, Sudan, Libya, Kıbrıs gibi son derece hassas dosyalar üzerinden Erdoğan gelecek yıllara damga vuracak jeopolitik hamlelerde bulundu.

Özellikle Erdoğan-Trump konuşması, NATO ve dünya basınının nefesini kesti. Trump yaptığı açıklamalarla ezber bozdu. Erdoğan’a haksızlık yapıldığını açıkça söyledi, Türk-Amerikan ilişkilerinin bozulmayacağını net biçimde açıkladı.

ABD'den gelen baskılar karşısında pozisyonunu milim değiştirmeyen Erdoğan, Osaka’da da tavizsiz duruşunu değiştirmedi. Çelik yürekli Erdoğan’ın duruşu karşısında Trump’ın ezber bozan, Erdoğan’a hak veren konuşması ortaya çıktı.

Emperyalist zincirleri kıra kıra yürüyen Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan-ABD Başkanı Trump ortak düşünceleri, S-400’ler ve Doğu Akdeniz hamleleriyle, Pentagon-CIA’yı köşeye sıkıştırdı. Çirkef tehditlerle, Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan’ın DİK DURUŞUNU kıracaklarını sanıyorlardı, yine aldandılar.

Sanıyorlardı ki, Osaka zirvesinde Bağımsız Türkiye geri adım atacak. ABD Başkanı Trump çıktı, ‘Türkiye’ye Karşı Adil Davranmadık. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Obama yönetiminden Patriot almak istedi fakat izin verilmedi. Obama döneminde Türkiye’ye adil davranılmadı. Türkiye’ye karşı adil olmak zorundasınız. S-400 karışık bir konu. Farklı çözümler arıyoruz. Türkiye ABD’nin dostu ve beraber harika işler yaptık ve büyük ticaret ortağımız. Türkiye’yi ziyaret edeceğim’ diyerek, Batı Başkentlerinin, Osaka’ya katılan Avrupa Başkan-Başbakanlarının nefesini kesmiştir.

Erdoğan’a küresel ayarlar verilmeyeceği net şekilde ortaya çıkmıştır. TRUMP, Erdoğan’ın yenidünya’nın kurucu aktörü olmasını görmüştür.

S-400 konusunda Erdoğan ne dedi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Japonya'ya hareketinden önce yaptığı açıklamada, iki önemli mesaj vermişti. Türkiye'nin S-400 konusunda geri adım atmayacağını dile getiren Erdoğan, Trump ile bugüne kadar yaptığı görüşmelerde ABD'nin yaptırım uygulayacağını izlenimini almadığını vurgulamıştı.

Erdoğan, bir Japon gazetesine verdiği demeçte de, Trump ile yapacağı görüşmenin Türk-Amerikan ilişkilerindeki çıkmazı yok edeceğine ilişkin inancını dile getirmişti.

Trump’la görüştükten sonra Erdoğan’ın, Trump’tan yaptırım düşüncesini almadığını açıklaması çok dikkati çekti. Anadolu ajansı muhabirinin sorduğu, yaptırımlar sorusuna Erdoğan şu cevabı verdi. ‘Yaptırımlar konusunda sayın Trump da açıklık getirdi. Böyle bir şeyin olmayacağını kendisinden özellikle dinlemiş olduk’

Yapılan değerlendirmelere göre, Trump-Erdoğan diyaloğunda çizilen tablonun başta Pentagon ve Dışişleri Türkiye'nin S-400 almak zorunda kaldığını, Türkiye'nin NATO üyesi olarak her türlü yükümlülüğünü yerine getirdiğini Trump'a bir kez daha aktardığını, Trump’ın Erdoğan’a hak verdiğini, müttefik ülkelerin birbirlerine yaptırım uygulama noktasına gelmelerinin yaratacağı sıkıntının çok iyi anlatıldığını gösteriyor.

F-35 süreci nasıl gündeme gelir?

Savunma Bakanı Hulusi Akar, Brüksel'de yaptığı açıklamada, Türkiye'nin F-35'ten dışlanmasının sadece Türkiye'nin değil NATO'nun bu bölgedeki caydırıcılığı açısından büyük sorun yaratacağın kaydederek, konunun güvenlik boyutuna ilişkin Ankara'nın yaklaşımını açık bir şekilde dile getirdi.

Ankara, ABD'nin şimdi F-35'ler için attığı adımın, Obama yönetiminin Patriot satışı ile ilgili süreçte takındığı tavırdan bir farkı yok. Türkiye'nin parasını ödediği, yükümlülüklerini yerine getirdiği F-35 projesinden dışlanmasının ilişkilerdeki güven bunalımını daha da derinleştireceği açıkça vurguluyor.

Son değerlendirmelere göre, Türkiye'nin ABD için çok önemli bir jeopolitik ortak olduğu, Ankara-Washington stratejik işbirliğine kalıcı bir hasar vermeyecek şekilde ORTA FORMÜL arayışının 31 Temmuz’a kadar oluşturulacağı izleniminin ortaya çıktığı vurgulanıyor. Peki, ORTA FORMÜL NE? Seçime giden Trump ile Pentagon-CIA-CENTCOM’un alacakları yeni pozisyon ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın arttıracağı uluslararası temaslar formülün oluşmasını sağlayabilir. Bunu önümüzdeki günlerde daha net görmemiz söz konusudur. 31 Temmuz’a daha 30 gün var.