Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

İncirlik'teki Atom Bombaları

Bülent ERANDAÇ
02 Aralık 2019 17:22
A-
A+

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı,3-4 Aralık’ta Londra’da NATO’nun 70 inci yıldönümüne denk gelen bir zirve var. Bu zirve çok ilginç tartışmalara yol açacak gibi görünüyor.

1)’NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti ’diyerek ortalığı karıştıran Fransa Cumhurbaşkanı Macron, kapalı toplantılarda hizaya çekilecek mi? Çekilmeyecek mi?

2)NATO’nun etkinliğini arttırmak için yeni kararlar alınacak mı Yoksa eski tas eski hamam devam edecek mi?

3)ABD Başkanı Trump’ın Nato9 liderleriyle hem parasal hem de jeopolitik tartışmaları olacak mı?

4)ABD’ni ve Almanya’nın NATO’ya katkıları eşit hale gelirken diğer AB ülkelerinin katkısı tartışılacak mı?

 5)İngiltere, AB’den çıkarken, NATO’daki pozisyonu ne olacak?

6)Çok önemli bir SURİYE TOPLANTISI yapılacak. Cumhurbaşkanımız TAYYİP Erdoğan, Almanya Başbakanı Merkel, İngiltere Başbakanı Boris Jonhson, Fransız Cumhurbaşkanı Macron, Suriye’yi, sayıları 4 milyonu bulan Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin ,Kuzey Suriye’de kurulmakta olan güvenlik sahasına yerleşmelerine verecekleri destek tartışılacak.

7)Tabiidir ki, Türkiye bize sormadan Suriye’ye bar4ış harekâtı yaptı diye tuhaf tuhaf konuşmalar yapmakta olan Macron’a, diğer liderlerin gösterecekleri tavır merak ediliyor.

TÜRKİYE’DEKİ NÜKLEER BOMBALAR

NATO toplantısı öncesi, tuhaf bir Türkiye’deki nükleer bombalar konusu, İngiliz basınında ilginç şekilde piyasaya sürüldü. Economist: NATO Zirvesi'nde birçok liderin aklında Türkiye'deki nükleer bombalar olacakmış!

İngiltere'de yayımlanan haftalık The Economist dergisi, Türkiye'de konuşlandırılmış Amerikan nükleer silahlarının ABD ve Avrupalı NATO müttefiklerinde kaygılara yol açtığını yazdı. Dergiye göre, gelecek hafta Londra'da yapılacak NATO Zirvesi'nde birçok liderin aklında Türkiye'deki nükleer bombalar olacak.

ABD'nin, NATO'nun nükleer paylaşım programı kapsamında Avrupa'daki 5 ülkede toplam 150 nükleer başlık konuşlandırmış olduğunu hatırlatan Economist, bunların çoğunun tahminen 60-70 başlık ile Türkiye ve İtalya'da kalanların da Belçika, Almanya ve Hollanda'da konuşlandığını aktardı.

Nükleer silahlarla ilgili kaygıların en çok Türkiye odaklı olduğunu kaydeden Economist'teki yazıda bunun perde arkası şöyle anlatıldı:

"Amerikalı yetkilileri en çok kaygılandıran, Türkiye'nin güneyinde, Suriye sınırına kara yoluyla birkaç saat mesafedeki İncirlik Hava Üssündekiler. 1960 darbesi ve 1975'de iki ülke arasında yaşanan diplomatik çatışmada Amerikalılar bombaları çekmeyi düşünmüşlerdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a karşı 2016'da yapılan başarısız darbe girişimi sırasında, isyancıların elindeki F-16 savaş uçaklarına yakıt ikmali yaparak İstanbul ve Ankara'yı tehdit etmelerine olanak veren tankerler İncirlik'ten kalkmıştı. Erdoğan rejiminin buna yanıtı üssün elektriğini kesmek ve komutanını gözaltına almak oldu.

"Bu, Washington'da silahlarının güvenliği ve Türkiye ile ilişkiler gerginleştiğinde bu silahların rehin alınması riski konusunda alarm zillerinin çalmasına yol açtı. İncirlik Üssü'ne üst düzey yetkililer yollandıysa da bombaların çekilmesine gerek olmadığı sonucuna varıldı. Nükleer savaş başlıkları sadece bir kod kullanılarak aktif hale getirilebiliyor ve saklandıkları kasalar elektrik kesintisi durumunda kendiliğinden kilitleniyordu. Bu da Amerikan güçlerine, gerektiğinde üsse askeri güç kullanarak ulaşmak için zaman sağlıyordu. Ne var ki son yıllarda Amerika yine de bombaları üsten gizlice kaçırıp yerine kurusıkı başlıklar takmayı düşündü."

Bu yazıyı okuduktan sonra insanın aklına şu geliyor: BAYRAM DEĞİL, SEYRAN DEĞİL, ENİŞTEM BENİ NİYE ÖPTÜ?

İNCİRLİK’TE NATO ADINA NÜKLLER BOMBALAR VAR

Rus Haber ajansı Sputniknews’de,9 Ekim 2019 günü ‘ABD İncirlik’ten nükleer bombaları taşıyabilir mi?’ başlıklı ilginç bir haber yorum vardı.

“ABD, nükleer silahlarını İncirlik’ten taşıyamaz, çünkü silahlarını taşıyabileceği güzel konum bulamaz” deniyordu.

Barış Pınarı Harekâtı’ndan sonra ABD’de İncilik Üssü’ndeki B-61 termonükleer bombalarının taşınması daha çok gündeme gelir olmuştu… Hatta Sputniknews bunu “Amerikan basınında ABD, Türkiye’deki İncirlik Üssü’nde bulunan nükleer silahı tahliye etme planı üzerinde çalışıyor, iddiası var” şeklinde vermişti.

New York Times gazetesinden alıntı yapan Rus haber sitesi “İki ABD'li yetkiliye dayandırdığı, haberde bu silahların İncirlik'ten alınmasının Türkiye ile ABD arasındaki müttefiklik ilişkisinin 'fiilen bitmesi' anlamına geleceği yorumu yapıldı” demişti.

İNCİRLİK’TE 90 ATOM BOMBASI

Fransız Liberation gazetesi: (2004 yılında)ABD'nin altı Avrupa ülkesinde 480 atom bombası var. Bunların 90 tanesi Adana'daki askeri üste’ başlıklı dikkati çeken bir makale yayınlamıştı:

Fransız gazetesi, Atomic Scientist adlı merkezin şok raporunu yayımladı: ABD, Soğuk Savaş'tan bu yana altı ülkede atom bombası stokluyor. TÜRKİYE 90 BOMBADAN 40'INI KULLANABİLİR!' .Almanya, Belçika, İtalya, Hollanda ve İngiltere'de 390, İncirlik Hava Üssü'nde de 90 adet B-61 tipi atom bombası bulunuyor. BALIKESİR VE AKINCI ÜSLERİNDE DE VARDI 
Türkiye'de Akıncı (Ankara) ve Balıkesir üslerinde de atom bombaları vardı. Ancak 90'larda bu iki üs bakım merkezi olunca ABD buralardaki nükleer bombalarını geri çekti.
ABD’nin Belçika'da 20, Almanya'da 150, İtalya'da 90, Hollanda'da 20 ve İngiltere'de 110 tane bombası var. Araştırma sonucunda ABD'nin Avrupa da bilinenden üç katı fazla miktarda atom bombası bulunduğu ortaya çıktı. B61-3, B61-4 ve B61-10 olarak üç ayrı tipte olan nükleer silahlar, altı ülkedeki toplam sekiz üste saklanıyor.

Avrupa'ya ilk defa Eylül 1954 yılında İngiltere'ye nükleer silah yerleştirildiği de belirtiliyor. 1971 yılında Avrupa'da toplam 7 bin 300 nükleer başlık bulunduran ABD, bu sayıyı sonra 6 bin, daha sonrada 4 bine düşürdü. 1991'de dönemin tarihi bir kararla ABD Başkanı Baba George Bush, kamuoyuna dünyaya yayılan nükleer silahları geri çekeceklerini açıkladı. Bu kararın ardından yedi Avrupa ülkesinde toplam 1400 nükleer bomba kaldı. Üç yıl sonra bu kez dönemin ABD Başkanı Bill Clinton bu sayıyı 480'e indirdi.

TÜRKİYE ATOM BOMBASI YAPABİLİR Mİ?

Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan, geçen aylarda yakın geleceğin çok hassas bir stratejik vuruşunu yapmış, "Birilerinin elinde nükleer başlıklı füze var, bir tane iki tane değil... Ama benim elimde nükleer başlıklı füze olmasın! Ben bunu kabul etmiyorum" demişti.

Erdoğan, "Şu anda dünyada gelişmiş ülkeler içinde neredeyse nükleer başlıklı füzesi olmayan ülke yok, hepsinde var. Hatta isim vermeyeceğim. Bir tanesi şu anda cumhurbaşkanı değil, ziyarete gittiğimde bana dedi ki, 'Bize böyle böyle diyorlar, benim elimde şu anda 7 bin 500 kadar nükleer başlıklı var ama Rusya'nın Amerika'nın elinde 12 bin 500, 15 bin nükleer başlıklı füze var, ben de yapacağım' dedi" diye eklemişti.

"Şimdi hâle bakın, onlar nerede, neyin yarışını yapıyor, bize de ne diyorlar? 'Sakın ha sen yapma' diyorlar" ifadesini kullanan Erdoğan, İsrail'in elinde de nükleer silah bulunuyor. Yani başımızda İsrail. Var mı? Var. Ve bütün her şeyiyle onunla korkutuyor. Değerli kardeşlerim biz şu anda çalışmamızı yürütüyoruz" demişti.

Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan’ın NÜKLEER TÜRKİYE  açıklaması konjonktürle değildir. Stratejiktir. TÜRKİYE, NÜKLEER FÜZE YAPABİLİR. SAVUNMA SANAYİNDE SON YILLARDAKI MÜTHİŞ TÜRKİYE GERÇEĞİ VAR ORTADA... 

DURMAK YOK. HANGİ ÇILGIN ZİNCİR VURACAK MIŞ ŞAŞARIZ.