Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

İnce - Kılıçdaroğlu Pazarlığı Pazar Günü

Bülent ERANDAÇ
29 Haziran 2018 15:00
A-
A+

Kemal Kılıçdaroğlu koltuğunu korumaya yönelik son çırpınışlar içinde. Muharrem İnce’yi,tavlamak için Pazar günü (Yarın)evine çağırdı. Ne tesadüf, İnce-Kılıçdaroğlu Pazarlığı pazar günü olacak.

Kılıçdaroğlu’nun masaya ilk koyacağı kart, İnce’ye İstanbul Belediye Başkanlığı adaylığını teklif etmek olacak. Anlaşma olmazsa, Yerel seçim sonrası, İnce’nin önünü açacağını söyleyecek. Bu taktikle zaman kazanarak, 2019 Mart ayı Yerel seçim sonrasına kadar işleri yoluna koyacak, Muharrem İnce’nin dalgalarını kıracak.

Bu numaraları Muharrem İnce yutar mı? Belediye tav olur mu? Yoksa, Ekim ayında muhtemel olağanüstü kurultay da genel başkan adayı olur mu?

YENİ TBMM’DE SÜRPRİZ GELİŞMELERE HAZIR OLUNUZ

Önce Yeni TBMM’de oluşan tabloya bakalım.

7 Parti, AK Parti, CHP, MHP, İP, HDP, SP, DP yeni Meclis’te temsil edilecek. AK parti ile MHP, Meclis’te 345 milletvekili ile yer alırken, çoğunluğu elde etti. Elbette, AK Parti ve MHP beraberliği kanun çıkarmada zorluk yaşamaz. Ancak, Millet ve Memleketin iyiliği, huzuru için çıkarılacak kananlara, muhalefetin de katkısının olacağı düşünülmelidir.

Bu gerçek ötesinde çok dikkatle takip edilecek konu, İyi Parti ve Saadet Partisi genel başkanları TBMM dışında kaldığından dıştan idare edilecek, bu partileri milletvekili seçilmiş isimler gurup Başkanı olarak Meclis’te yönetecek. Bu partilerin yeni gelişmelere sahne olması kaçınılmazdır.

Özellikle,2019 Mart ayında yapılacak yerel seçimlerden sonra, yani bir yıl sonra İyi Parti ‘nin bazı bölümlere uğraması söz konusudur. İyi Partili milletvekillerinin CHP’ye yatkın, MHP’ye yatkın olanları olması nedeniyle, sürpriz gelişmeler İyi Parti’de yaşanacaktır.

İyi Parti ‘nin yeni milletvekillilerinden, Koray Aydın, Musavat Dervişoğlu ve Ümit Özdağ’ın da daha önce GENEL BAŞKAN ADAYI olduklarını bilirsek, Meral Akşener’in Meclis dışında kalmasını, dıştan partiyi idare etmenin zorluğunu da beraber değerlendirsek, İyi Parti’nin sürpriz gelişmelere sahne olması muhtemeldir.

Bu durumda, TBMM’de yeni ittifakları gündeme getirecektir. İyi Parti’de buna ek olarak Muharrem İnce-Kemal Kılıçdaroğlu kapışması sonrasında CHP’den çıkacak YENİ PARTİ, TBMM’de yeni İttifakların oluşmasını sağlayacaktır.

AZİZ MİLLETİN AK PARTİ’YE MESAJI

Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan, 24 Haziran seçim zaferini AK Parti Genel Merkezi’nin balkonunda değerlendirirken, “milletimizin partimize verdiği mesajı da aldık. Önümüzdeki dönem milletimizin karşısına tüm bu eksikleri tamamlayarak çıkacağız” dedi.

Halkımızın büyük teveccühünü alarak,27 Milyon oyla tekrar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu tespiti, siyaset laboratuvarlarında enine boyuna ele alınacak bir harika okumanın sonucudur.

Erdoğan, seçmenin AK Parti’ye verdiği mesaj en iyi şekilde okuyarak, gereğini yapmak üzere başta son Başbakan Binali Yıldırım ve AKPARTİ beyin takımına ilk talimat olarak verdi.

Bir gerçeği görmeliyiz. Erdoğan’a, Türkiye siyasetinin en büyük hareketlilerini yaptıran, AK Parti’yi daha uzun yıllar Türkiye siyasetinde birinci konumda tutacak olan da zaten milletin verdiği mesajların doğru   okunmasıdır. 24 Haziran seçimlerinden, yüzde 42 oyla çıkan AK Parti’ye verilen mesajlar nelerdir?

Ekonomide önemli adımları atınız. Önümüzdeki 5 yıllık süreçte biliyor ki, Cumhurbaşkanımız Erdoğan çok çalışacak, buna paralel AK Parti’nin de   en çok ekonomi üzerine eğilmesini istemektedir.’5 yıllık istikrarın ekonomide hızlı büyümeyi beraberinde getirmesi söz konusu olacağından, AKPARTİ tüm organlarıyla konunun içinde olmalıdır’ denilmiştir.

Dış Politika da: Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın Türkiye’nin bağımsızlığı, bölgenin huzuru ve bölücü terörle mücadele adına yapılması gerekeni cesaretle yaptı ve yapıyor. Yeni gelişmeler konusunda AK Parti’nin   çözümlere hazır olmasını istemektedir

Güneydoğu’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a daha yüksek oy çıkmasına paralel AK Parti’nin Kürtlerle ve diğer etnik kesimlerle devleti daha fazla kucaklaştırmasında etkin olmasını beklemektedir.

.FETÖ ile Mücadeleyi Cumhurbaşkanımız hayatını ortaya koyarak sürdürmektedir. Bu mücadeleye AK Parti’nin gövdesiyle kesintisiz olarak, kararlılık ve cesaretle katılmasını arzu etmektedir.

Aziz Milletimiz bu mücadelenin arkasındadır ve AK Parti’ye de bir kez daha “cesur olmaya devam, arkandayız” mesajı vermiştir. Kutuplaşma ve Başta CHP olmak üzere azgın-müzmin muhalefetin kutuplaşma ve gerginlik yaratmasına karşın, Cumhurbaşkanı Erdoğan elinden geleni yapmaktadır. Aynı şekilde, AK Parti, muhalefeti, kutuplaştırıcı ve gerginlik üreten siyasetten uzaklaştırabilecek partidir.

Liyakat: Seçimin belki de en önemli mesajlarından biri de atamalarda liyakate daha fazla hassasiyet gösterilmesidir.

Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan’ın, partisinin Genel Başkanı olarak, yeni hamleleriyle, AK Parti’nin kendi marka değerini, teşkilat yapısını, yönetim sistemini ve ilkesel değerlerini güçlendireceğinden kimsenin kuşkusu yoktur.

 

29.06.2018