Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Fırat'ın Doğusunda Kritik Kavşak: Ya Gireceğiz, Ya Gireceğiz

Bülent ERANDAÇ
23 Eylül 2019 14:52
A-
A+

Bu hafta, Birleşmiş Milletler toplantısı sırasında Türkiye Başkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Trump’ın yapacakları temaslar gerçekten önemli, gerçekten kritik kavşak. Bu temaslar sonrası Eylül ayı sonunda sadece 2 sonuçtan birisi, evet sadece 2 sonuçtan birisi gerçekleşecek. Ya ABD ile anlaşıp Suriye’nin Doğusu’na gireceğiz, ya da Amerika’yla anlaşmadan, kendi göbeğimizi keserek gireceğiz.

Evet. Fırat’ın Doğusu’na YA GİRECEĞİZ, YA GİRECEĞİZ. Çünkü bu konuşmadan sonra Türkiye ya ABD’yle birlikte ya da kendisi Suriye’nin kuzeyinde, 10 olabilir,15 kilometre olabilir, PKK’nın kökünü kazıyacak, “güvenli bölge” kurulacak, bu bölgeye Türkiye’deki mültecilerin önce 2 milyonu, sonra gerisi yerleştirilecek.

Türlüye kararlı. Başkan Erdoğan kararlı. Türk Ordusu kararlı.100 binlik Ordu, RESULAYN-TELABYAD ARASINDA bekliyor. Ordumuzu, Eylül ayının sonundan itibaren kimse, ama kimse olduğu yerde durduramaz.

Bu ordu, verilen hedefte durur. O hedefte, Fırat’ın doğusunda 32 kilometrelik sınır bölgesi, PKK-PYD-SDG’YE MEZAR OLACAK.

Kararlılığımız BEKA HATTINI TAHKİM ETMEK.

BEKA HATTIMIZ, KANDİL’DEN BAŞLIYOR-KUZEY IRAK-KUZEY SURİYE-DOĞU AKDENİZ’E KADAR UZANIYOR.

BEKA HATTIMIZ, AYNI ZAMANDA MİSAKI MİLLİDİR.

Halep’ten Musul'a uzanan Misak-ı Milli gerçeğidir bunun adı.

Türkiye'nin önemli Osmanlı tarihçilerinden Prof. Dr. Mustafa Öztürk'ün "TBMM'nin 1924 Yılı Hatırası: Misâk-ı Milli Haritası" isimli önemli bir makalesinden bazı bazı bölümleri şöyle:

1924'te Meclis'in milletvekillerine dağıttığı Misâk-ı Millî haritası anlatılır. Bu haritaya göre 1924 itibarıyla Türkiye'nin 77 vilayeti vardır. Bazı vilayetlerimizin isimleri günümüzden farklıdır. Bazı vilayetlerimiz ise bugünkü idarî taksimatımızda yoktur.

Haritada Rakka ve Deyr-i Zor sınırlarımız dışındayken idarî taksimatta Rakka Urfa'ya bağlı, Deyr-i Zor ise müstakil vilayet olarak gösterilmiştir. Meclisin dağıttığı harita ve üzerindeki idarî taksimat bilgilerine göre 1924'te  Halep (Antakya, İskenderun, İdlib, Belen, Reyhaniye, Barişa, Cisr-i Şuğur, Bâb-ı Cebbul, Menbic, Cebel-i Sem'an), Rakka, Deyr-i Zor (Resulayn, Aşare, Mesice, Ögmer, Ane), Süleymaniye (Gülanber, Baziyan, Şehirbazar), Musul (İmadiye, Zaho, Dohuk, Akara, Sincar) ve Kerkük (Revandiz, Köysançak, Rayine, Selahiye, Erbil)  Türkiye sınırları dışında olan vilayetler Türkiye toprağıdır.

ERDOĞAN VE AKAR’IN SON AÇIKLAMALARI

Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan,  g daha havalanmadan ABD’ye FIRAT’IN DOĞUSU KARARLILIK MESAJINI verdi.“ABD malum stratejik ortağımız. NATO’da beraberiz, uzun yıllar bu stratejik ortaklığımızı her halükârda devam ettirmişiz. Biz şu anda da aynı noktadayız. ABD ile karşı karşıya gelmek gibi bir arzumuz yok. Ancak ABD’nin de davetli olmadığı bir yerde şu anda terör örgütlerine vermiş olduğu desteği bizim de görmemezlikten gelme gibi bir lüksümüz olamaz”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, gaziler gününde son noktayı koydu.ABD ile birlikte Suriye'nin kuzeyinde oluşturulması planlanan güvenli bölge ile ilgili yaptığı açıklamada, "Oyalama, geciktirme olursa bu çalışmalar biter" dedi.

Bakan Akar, Fırat'ın doğusunda 30-40 kilometre derinlikte, ağır silahlardan ve teröristlerden arındırılmış güvenli bölge, barış koridoru kurulmasını amaçladıklarını belirterek şunları kaydetti:

Sayın Cumhurbaşkanımızın bilgi ve talimatları doğrultusunda amaç, ilke ve hedeflerimizi başlangıçtan itibaren muhataplarımıza açıkça, tekrar tekrar söyledik, masaya, ortaya koyduk. ABD'nin söylediklerini, açıklamalarını yakından takip ediyoruz. Daha önce Münbiç'te, Rakka'da yaptıklarını biliyoruz, aynı şeylerin bir kez daha tekrarlanmasını istemiyoruz. Bu doğrultuda mutabık kaldığımız üzere bölgede, ABD ile hava ve kara devriyeleri icra ediyor ve üs bölgeleri kurulması için de çalışıyoruz. Müzakere ve ortak çalışmalara, birlikte yaptığımız çalışmalara, amaç ve hedeflerimize uygun olduğu sürece devam edeceğiz. Oyalama, geciktirme olursa bu çalışmalar biter. Hazırlıklarımızı yaptık. Gerektiğinde Cumhurbaşkanımızın da söylediği gibi kendi göbeğimizi kendimiz keseriz. B planımız da C planımız da hazır’’

SONUÇ

Jeopolitiğimiz Türkiye'yi MERKEZ ÜLKE OLMAYA yöneltmektedir. Avrupa'ya, Asya'ya ve Afrika'ya komşu olan Türkiye, 1945'lerde boynumuza geçirilen NATO-Batı'nın zincirlerini kırarak, Bağımsız Türkiye bayrağını dalgalandırıyor. Bir ayağımız Ankara'da diğer ayağımız 360 derece yakın coğrafyamızda dolaşıyor.
Jeostratejik konumu ve geniş ekonomik potansiyeliyle Türkiye bir taraftan Amerika-Avrupa ile diğer yandan Rusya, Çin ve Hindistan'la yürüttüğü strateji, çok akıllıdır. Evet.
Türkiye'nin yeni jeopolitiğinde, İran- Irak-Suriye-Doğu Akdeniz-Kıbrıs, birinci öncelikle Devletimizin ilmek ilmek ördüğü bir konumdadır..

BU HAFTA KRİTİK HAFTA. SABRIMIZ TAŞMAK ÜZERE.FIRAT’IN DOĞUSU’NA YA GİRECEĞİZ,YA GİRECEĞİZ.