Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Erdoğan'ın Mavi Vatan ve Gök Vatan Stratejisi

Bülent ERANDAÇ
23 Aralık 2019 14:26
A-
A+

Türkiye, emperyalistlerin zincirlerini kıra kıra yürüyor. Mavi Vatan’da haklarımıza göz dikenlere, meydanın boş olmadığını stratejik hamlelerle gösteriyoruz.

Önceki gün Gölcük’te bir bayram vardı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Tip Denizaltı Projesi 1’inci Gemisi Piri Reis’in Havuza Çekme ve 5’inci Gemisi Seydialireis’in İlk Kaynak Töreni'nde bir gurur tablusunu gözler önüne serdi.

Gölcük Tersane Komutanlığında  Cumhurbaşkanımız  Erdoğan’ın her sözü milli heyecanın dişa yansımasıtdı., 2027 yılında 6 denizaltının daha hizmete gireceğini açıklarken,Mavi Vatan’da Türk Bayrağının dalgalanıyordu.

İlk milli uçak gemimiz Anadolu’nun 2020 yılında, denizaltımız Piri Reis denizaltısının 2022 yılında hizmete girmesi gurur tablomuzun taçları olacaktır.

Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın aziz milletimizin ruhuna, Gönlüne hitap eden sözleri, tarihimizin beyaz sayfalarında yerini alacak:

‘’Türkiye olarak geleceğimize güvenle bakabilmek için önce geçmişten geleceğe üçlü bir köprü kuruyoruz. Milletimize uzun yıllar boyunca bilinçli bir şekilde tarihi, kültürü, medeniyeti, kahramanlıkları, başarıları unutturulmak istenmiştir. Türkiye'nin haklarına göz dikenler, meydanın boş olmadığını bilmelidir’

EVET, 100 YILLIK PARANTEZİ KAPATIYORUZ

Yıllarca, üç tarafımız deniz diye konuştuk, ancak bu denizleri kullanmayı nedense stratejik olarak düşünmedik. Yıllar geçti, Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın MAVİ VATAN MOTTOSU İLE DENİZE BAKAN DURUMDAN ÇIKTIK, DENİZE EL UZATAN BİR ÜLKE KONUMUNA GEÇTİK.

Akdeniz’de en uzun kıyı şeridine sahip ti Türkiye 100 yıl içimizden dışarı baktırmayan emperyalistlere karşı, başımızı kaldırdık. Suskun kalmıyoruz artık. Akdeniz’de, Karadeniz’de daha derinlikli varız. Deniz stratejimizi adım adım örüyoruz.

KKTC ve Libya ile başlatılan deniz süreçlerine imza attık. Türkiye'yi Akdeniz politikasında geri adım attırtmaya çalışanlara, GÖLCÜK’TEN MESAJ VERDİK. MİLLİ DENİZALTILARI YAPIYORUZ.

Evet. Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın dediği gibi “Hiç kimse bizi dışlama, kıyılarımıza hapsetme, ekonomik çıkarlarımızı gasp etme niyetiyle karşımıza gelmesin. Şayet KKTC ve Libya ile başlattığımız süreçlerden vazgeçersek, bize denize girecek kıyı, olta atacak sahil bile bırakmayacaklar. Karşımızdakilerin hak, hukuk, adalet, ahlak, insaf diye bir dertleri kesinlikle bulunmuyor.”

Deniz Stratejimizle neyi hedefliyoruz? “Türk Deniz Kuvvetleri denizlerdeki güç mücadelesinde envanterindeki denizaltılar, muhripler ve uçak gemisi ile etkin ve caydırıcı bir kuvvet olarak yer alacaktır. MAVİ VATAN’A UZANAN ELLERİ KIRMAYA KARARLIDIR.

Büyük Türkiye hayalimiz adım adım gerçekleşiyor. Türk Deniz Kuvvetleri, MAVİ VATANIN yanı sıra Atlantik’ten Arap-Hint Okyanusu’na kadar her coğrafyada etkin harekât icra etmeye hazır olma yolunda yürüyor. Deniz Kuvvetlerimiz değişen harekât ihtiyaçları ve teknolojik ilerlemelere uygun olarak platformlarını geliştiriyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın pek çok zaferi tarihe altın harflerle yazdıran kahraman komutan ve leventlerinin taşıdığı inanç ve ruhla en modern deniz harp silahlarını öz kaynaklarımızla inşa ediyoruz. Denizlerdeki Türk hak ve menfaatlerini koruyarak atalarımızdan aldığımız şerefli sancağı daha da yükseklere taşıyacaktır.

MAVİ VATAN STRATEJİMİZİN DERİNLİĞİ

Akdeniz-Karadeniz-Boğazlar gibi stratejik bir konumda bulunan Türkiye,  Önümüzdeki 20-30 yılın “grand stratejisi” Deniz Kuvvetleri’nin çok büyük katkılarıyla şekillendirmektedir.

Üzerindeki ataletini atan Türkiye’nin gittikçe denizcilik bilincinin geliştiği görülüyor. Geçen aylarda Mavi Vatan tatbikatıyla denizcilik hususunda farkındalık oluşturdu. Deniz Kuvvetleri tarafından yapılan bu tatbikatın etkisi bütün Akdeniz’de ve küresel güçler nezdinde hissedildi.

Deniz Kuvvetleri 103 gemiyle yapılan Mavi Vatan tatbikatının başarısının tesadüf olmadığını gösterdi.

Mavi Vatan tatbikatından dönüş yolunda, Karadeniz’de bulunan Türk harp gemileri İstanbul boğazından geçerken tarihî bir ritüeli yeniden canlandırdılar. Türk askerî kültürünü diğer askerî kültürlerden ayıran unsurların başında törenler ve ritüeller gelir. Türk ordusunun ve bahriyesinin törenleri, tarih boyunca yabancılar tarafından sayfalarca anlatıldığı halde bitirilememiştir.

Barbaros Hayrettin Paşa’nın türbesini “çimariva” ile selamlamak da Türk askerî tarihinin Bahriye kültüründeki en önemli ritüellerden biriydi. Deniz Kuvvetleri Mavi Vatan tatbikatı sonrası Karadeniz’den dönen gemileriyle bunu yeniden başlattı. Bahriye tatbikat sonunda en kıdemli komutanlarından birini selamlayarak bu geleneği yeniden canlandırmış oldu. Aynı zamanda “Barbaros’un yolunda” mesajını vererek “güçlü bir Bahriye” vurgusu yapmış oldu.

GÖK VATAN STRATEJİSİ

Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan-Türk Devlet Aklı, yakında GÖK VATAN STRATEJİSİ’Nİ de hayata geçirecektir. Yeni savunma savunma mimarimizle   “hava savunma firkateyni/muhribi” inşasına yönelecektir.

Çünkü Türkiye’nin kısa, orta ve uzun vadede en önemli meselelerinden biri olan Kıbrıs’ın güvenliğini sağlamak için deniz-hava müşterekliği gerekecektir. Bunun için bir çatışma ortamı gerekli değildir. Mevcut hakların korunabilmesi için caydırıcılık vazifesi ifa etmek gereği vardır. Bu durumda deniz havacılığının önemi de ön plana çıkmaktadır.

SONUÇ

Türkiye’nin denizcileşmesi yolunda atılan ve atılacak olan adımlar, sivil denizciliğin güçlendirilmesi, liman hizmetlerinin kapasitelerinin artırılması, yeni sivil ve askerî liman ve üslerin inşası, denizcilikle ilgili yeni kurulan ve kurulmakta olan sivil kurumlar, Türkiye’nin daha güçlü bir şekilde geleceğe bakabilmesini sağlayacak.

Anavatan, “yavru vatan” ‘’ve   “gök vatan”ı birbirine bağlayacak ve bu denklemin temel harcı olacak zemin ise “mavi vatan”dır.