Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Erdoğan‘ın Baş Döndüren Diplomatik Hamleleri

Bülent ERANDAÇ
22 Kasım 2021 16:08
A-
A+

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, bir küresel lider. Dünyaya 360 derece bakıyor ve hamleleri kıtaları etkileyecek rüzgârlar estiriyor. Dünyanın geleceğini etkileyecek dokunuşlarda bulunuyor, küresel ve bölgesel hassas sorunlara neşter atıyor. Kurulmakta olan yeni dünya düzeninde Türkiye’nin ne kadar etkili bir aktör olacağını gösteriyor.

Başkan Erdoğan’ın Son 5 aylık temasları dış politika açısından baş döndürücü. 15 Haziran’da Brüksel’de NATO-2030 STRATEJİSİ’NİN kesinleşmesi sırasında ABD Başkanı Biden ile buluştuktan sonra gerçekleştirdiği diplomatik hamlelerin sadece başlıklarına bakmak, YENİ TÜRKİYE gerçeğini net ve açık işaret etmektedir.

Başkan Erdoğan, Brüksel’den Newyork’a, Londra’dan Soçi’ye, Bakü’den Afrika’ya, Balkanlar’dan Pakistan’a, İtalya-Roma’ya uzanan kritik görüşmeler dizisine imza attı.

ABD Başkanı Biden’le 2 kez ,Rusya lideri Putin’le 2 kez, Azerbaycan lideri Aliyev ile 3 defa Bakü’de, 2 defa İstanbul’da, Libya Başbakanı Abdülhamid Dibeybe ile 4 defa  İstanbul’da, Ankara’da buluşmasının altını özellikle çizmemiz gerekiyor.

Başkan Erdoğan’ın 5 aylık baş döndürücü dış politik hamleleri içinde birisi var ki, TÜRKİYE’NIN GRAND PROJESİ özellikli. Yeni dünya düzeninde YENİ BİR GÜNEŞ GİBİ DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ’NİN KURUMSAL YAPIYA KAVUŞMASI aşamasının sağlanmasıdır.

Nihayetinde, TÜRK BİRLEŞİK DEVLETLERİ, 21’İNCİ YÜZYILIN ÜÇÜNCÜ EKSENİ olarak yeni dünyanın merkezlerinden birisi olacaktır.

ÜÇÜNCÜ EKSEN olacak Birleşik Türk Devletleri, Amerika-Batı ile Çin arasındaki Macaristan’dan Çin Seddi’ne kadar AVRASYA’NIN KALPGAHINI kontrol edecektir.

Dikkat: Avrupa Hattı’na Neşter

BAŞKAN ERDOĞAN, TÜRKİYE İSPANYA HATTI’NI CANLANDIRDI. FRANSA-YUNANİSTAN BERABERLİĞİNE NEŞTER ATTI.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye –İspanya hattını canlandırmaya yönelik jeopolitik son hamlesi Avrupa’da bazı sarsıntılara yol açtı.

17 Kasım Çarşamba günü Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile İspanya Başbakanı Pedro Sánchez'in yaptığı sıcak ve samimi konuşmalar, derinliği olan ekonomi ve savunma anlaşmaları, Avrupa Birliği’nde, özellikle Fransa ve Yunanistan’da deprem etkisi yarattı.

Başkan Erdoğan ve Başbakan Sanchez’in Türkiye ile İspanya’nın işbirliği içinde silahlanma programlarını duyurması büyük ses getirdi.

Görüşmelerde, İHA, SİHA ve AKINCI TİHA, DENİZALTI konularında iki ülkenin birlikte atabileceği adımlar değerlendirildi. Görüşmede Türkiye'nin İspanya ile birlikte yaptığı “TCG ANADOLU” uçak gemisinin ardından daha büyük bir 'uçak gemisi'ni inşa etme konusu da gündeme geldi. Erdoğan’ın “Amacımız denizaltı alanında da çaba göstermek. Bu adımları atacağız. Savunma sanayinde birlikte yapacağımız çok şey var” sözleri dikkatleri çekti.

Başkan Erdoğan Avrupa Birliği’ne damardan mesajlar verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘İSPANYA-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ AB İÇİN ROL MODEL OLMALI. İspanya'nın Türkiye'ye yönelik tutumu diğer AB ülkeleri tarafından da “rol model” olarak görülmesi gerekiyor. 600'den fazla İspanyol şirketi Türkiye'de yatırımlarda bulundu. 'İspanyol bankası BBVA'nın varlığı Türkiye'ye duyulan güvenin en somut göstergesidir' sözlerinin altı çizilmelidir.

Bilindiği gibi İspanya, Doğu Akdeniz'de gaz arama faaliyetleriyle ilgili gerilimlerin en başından beri Yunanistan'ın Türkiye'ye karşı AB yaptırımları talebine karşı çıkıyor. Dahası,  İspanya Fransa'nın Doğu Akdeniz'deki artan kıpırtısını olumlu olarak görmüyor.

Başkan Erdoğan ile Başbakan Sanchez’in samimi buluşması, dikkati çeken anlaşmaları sonrası, İspanya’nın etkili gazetesi El Confidencial “Türkiye ile ilişkilerin mantığı yeniden başlatılacak’ başlığı ile çıktı. Analiz dikkat çekiciydi.

Yunanistan Çıldırdı

Türkiye-İspanya beraberliği Fransa ve Yunanistan’ı çıldırttı.

İspanya ve Türkiye'nin 'flörtleşmesine' seslerin yükseldiği Yunanistan'da sinirler bozuldu. Yunanistan, İspanya Başbakanı Pedro Sánchez'in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ülkelerinin savunma sanayinde işbirliğini geliştirme konusunda anlaşmaya varmasının ardından tepki gösterdi.

Yunanistan hükümet sözcüsü Giannis Oikonomou,"AB Konseyi'nin kararlarına İspanya bağlı olmalıdır. Sosyalist İspanya Başbakanı Avrupa Konseyi'nin genel tutumunu dikkate almalıdır" diyerek sinirlerin bozulduğunu gösterdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un da çok rahatsız olduğu, güvenlik ekibiyle acil bir toplantı yaparak, Erdoğan-Sanchez buluşmasının olası gelişmelerini masaya yatırdığı öğrenildi.

Türkiye-İspanya Savunma İşbirliğinde Önemli Bir Detay

İspanya’nın önde gelen El Pais gazetesinde "Türkiye, İspanya'ya bir 'mega uçak gemisi' ve yeni denizaltılar inşa etmek için işbirliği teklif ediyor" başlığıyla yayımlanan haberde, Başbakan Pedro Sanchez ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Beştepe'de yaptığı görüşme analiz edildi.

Miguel Gonzalez imzasıyla çıkan haberde,  İspanya ve Türkiye arasında artırılacak savunma sanayii işbirliğine vurgu yapıldı:

 "Türkiye, İspanyol Navantia tarafından tasarlanan ve 2022'nin ilk çeyreğinde faaliyete geçmesi beklenen bir amfibi hücum gemisi (TCG Anadolu) inşa etti. İspanyol kamu tersanesi ile yapılan sözleşmede ikinci bir gemi inşa etme seçeneği de var. Ancak ilkinden daha büyük bir uçak gemisi yapımı toplantıda açıkça belirtildi" denildi.

Donanmanın gururu TCG ANADOLU 2022 yılında denize açılıyor

Türk Savunma Sanayi’sinin gelişiminde bağımsız, güvenilir ve tarafsızlık ilkesinden ödün vermeden ulaşılan son nokta olan, dünya denizlerinde artık Türk Deniz Kuvvet’lerinin hücum ve vurucu bir güç olduğunun altı kesin ifadelerle çiziliyor.

Türkiye -İspanya işbirliği ile tamamlanan İspanya’nın uçak gemisi Juan Carlos-1 ile benzer özelliklere sahip ilk uçak gemimiz çok maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) TCG ANADOLU denizlere 2022 yılında açılacak.

 Türk Silahlı Kuvvetlerinin günümüz değişen ihtiyaçlarına göre sağlam bir platform oluşturan bu gemide harp zamanında yeni nesil taktik savaş uçaklarının inebileceği bir güverteye ve tam zamanlı operasyonunu yapabilecek altyapıya sahip.

Ayrıca milli gururumuz ATAK helikopteri ve SİHA-TİHA insansız hava araçları da dâhil olmak üzere, çeşitli tip ve boyutlarda hava unsurlarının ağır deniz ve hava koşullarında dahi tam kapasite operasyonlarını yapabileceği bir platform.

Bunun yanında tam teçhizatlı bir tabur askerimizin, 100’lük tank filosunun çoğunluğunu teşkil eden ALTAY tankı ve mekanize destek araçları ile havadan ve denizden tam korumalı olarak intikaline olanak sağlamaktadır.

Barış zamanında ise Amfibi Hücum Gemisi (LHD) TCG ANADOLU, gerektiğinde Doğal Afet Yardım (DAFYAR) görevleri çerçevesinde de kullanılabilecektir.

Bünyesinde yer alan tam teşekküllü hastane ve ameliyathane imkânı sayesinde doğal afet yardımı, insani yardım ve mülteci tahliye harekâtları kapsamında tıbbi destek için kullanılabilecektir.

Sonuç

BÜYÜK LİDER BÜYÜK HAMLE YAPAR

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-İspanya hattını canlandırarak, Avrupa’ya “AKILLI OLUN. TÜRKİYESİZ BİR YERE VARAMAZSINIZ” demiştir.

Yunanistan ve Fransa'nın tarihi bir askeri anlaşma imzalamasının ardından İspanya-Türkiye yakınlaşması tesadüf değildir.

Bu beraberlik, Avrupa Birliği’ne anlayacakları dilden çok manalı bir mesajdır.

Türkiye-İspanya beraberliği Fransa ve Yunanistan’ın Akdeniz havzasında oluşturduğu kritik gelişmelere anlamlı bir vuruş özelliği göstermektedir.