Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Dünyada Türk Diasporası Tahkimatı

Bülent ERANDAÇ
22 Haziran 2020 16:08
A-
A+

Diaspora'nın tarifi Vikipedi''de, anavatanlarından ayrılarak başka ülkelerde yaşayanlara verilen ad olarak geçer. Siyasal olarak ise o ülkelerde yaşayanların BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDE bulunarak güç birliği ve lobicilik yapması anlamına gelir.

Bu tarif çerçevesinde siyasi olarak bakarsak, yıllardır Yahudilerin, Ermenilerin, Rumların, ABD’de, Avrupa’da işbirliği ve lobicilik konusunda çok etkın olduklarını görmekte ve konuşmaktaydık. Maalesef, yabancı ülkelerde dikkati çekecek mahiyette TÜRKLERIN BULUNMASINA KARŞIN, TÜRK DİASPORASI oluşturmayı başaramıyorduk.  

Küllerınden yeniden doğan Türkiye, yılların emperyalist zincirlerini kıra kıra BÜTÜK TÜRKİYE yolunda emin adımlarla ilerlerken, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan-Türk Devlet Aklı, tarhı bir eksikliği gideriyor, STRATEJİK HAMLELERLE yabancı ülkelerdeki TÜRK DİASPORASI’nı tahkim ediyor.

TÜRK DİASPORASI TAHKİMATI’NI bir çerçeveye oturtmayı sağlayacak bir araştırmayı dikkatlere sunmak istiyorum.

DEİK’in (Dış Ekonomik ilişkiler Konseyi) yurt içinde veya yurt dışında ikamet eden Türk iş dünyası temsilcilerine yönelik yaptığı anketin sonuçları bir gerçeği rakamlarla ortaya koyuyor.

DEİK anketinde yer alan "Türk lobisinin yurt dışında yeterince etkin olduğuna inanıyor musunuz?" sorusuna katılımcıların yüzde 75,8''i, Türk lobisinin yurt dışında yeterli güce ve etkinliğe sahip olmadığı cevabını vermiş.

Türkiye’de ve yurt dışında faaliyetten bulunan Türk girişimcileriyle yapılan anketin sonuçlarına göre girişimciler, Türk lobisinin, istenildiği kadar etkin olmadığını düşünüyor.

Ankete göre, 233 katılımcının yüzde 54,2''si Türklerin dağınık bir görünüm sergilediğini, ortak hareket edemediğini söylüyor.

Dünyada 80 ülkeye yayılan 1 milyon girişimcisi olan Türk iş dünyası ve 152 ülkeyi kapsayan tabloya göre, 6 milyona yakın Türk vatandaşının yurtdışında yaşadığı belirlenirken, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan-Türk Devlet Aklı’nın harekete geçmesi STRATEJİK HAMLELER dönemini başlatmıştır.

Türkiye’nin Yumuşak Gücü?

21. yüzyıl dünyasında artık devletlerin arasındaki sorunları yalnızca topla tüfekle çözülmeyeceğini çok iyi biliyoruz. Devletlerin birbirleriyle olan rekabetlerinde avantajlı duruma geçmek için kullandıkları en önemli stratejilerden birisi de, günümüz dünyasında bir zorunluluk haline gelen yumuşak güç kavramıdır.

Bir taraftan, Türkiye’nin YUMUŞAK Gücü’nün etkin kuruluşlarından birisi olarak, THY, çok başarılı bir grafik çizmekte, Türk bayrağını başarıyla Dalgalandırmaktadır.

TİKA, Yunus Emre Enstitüsü, TRT, Yurt Dışı Akraba Toplulukları, Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) gibi kurumlarımız,  giderek yaygın hareket kabiliyeti yakalarken, gittiği ülkelerde yaşayan Türkleri, bir araya getirme, LOBİ ÖZELLİĞİ KAZANMALARI sağlanmaktadır. Artan Türk Büyükelçilikleri de nihayetinde TÜRK DİASPORA TAHKİMATINI genişletmektedir.

Dikkate Değer Bir Parametre

Yurt dışında 73 ülkede yaşayan 6 milyonu aşkın Türk var. Yaklaşık 4,6 milyonu Batı Avrupa ülkelerinde, 400 bin Türk Kuzey Amerika'da, 200 bin Ortadoğu'da, 150 bin de Avustralya'da… Birçoğunun kayıtlı olmadığını da unutmayalım.

Almanya’da 3.5 milyon Türk'ün yaşadığı tahmin ediliyor. Üstelik sadece işçi olarak değil. Avrupa'da iş yapan 150 bin Türk girişimci 80 milyar Euro'luk ciroya imza atıyor. Hatta bir kısmı da Almanya vatandaşı olarak… Almanya'da Ermeni nüfusu ise yaklaşık 60 bin kişi…

Almanya'nın Türk diasporasının en güçlü olduğu ülke olması gerekmez mi? ABD bu konuda önemli bir örnek… ABD'de lobicilik vasıtasıyla ABD yönetimini ve Kongre'yi kendi çıkarları doğrultusunda karar çıkarma çalışması bir endüstri olarak kabul ediliyor.

Washington'da 120 bin lobici ve 8 bin lobi şirketi lobicilik yapıyor ve bütçelerinin 5 milyar doları bulduğu söyleniyor.

Dışişleri Bakanlığı verilerine göre en çok Türk'ün yaşadığı 20 ülke şöyle:

1- ALMANYA

Listenin zirvesinde Almanya var. Ülkedeki Türk sayısı: 3.5 milyon.

2- FRANSA

Listenin ikinci sırasında Fransa bulunuyor. Ülkedeki Türk sayısı: 700 bin

3- HOLLANDA

Neşeli başkenti Amsterdam ile tanınan Hollanda sakin, yardımsever ve mutlu bir halka sahip durumda. Ruba, Çuraçao, Sint Marteen ve Hollanda’dan oluşan Hollanda Krallığı, 12 eyaleti oluşturan 61 şehri ile ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Ülkedeki Türk Sayısı: 500 bin.

4- İNGİLTERE

Listenin dördüncü sırasında yer alan İngiltere'deki Türk sayısı ise 400 bin.

5- ABD

Türklerin ABD'de en yoğun olarak yaşadıkları eyaletler New York, Kaliforniya, New Jersey, Florida, Teksas ve Illinois olarak biliniyor. Şehir olarak da Paterson, New York, Miami, Chicago, Boston ve Los Angeles'da Türkler çoğunlukta. Ülkedeki Türk sayısı: 300 bin.

6- AVUSTURYA

Listenin altıncı sırasında Avusturya var. Ülkedeki Türk sayısı: 250 bin.

7- BELÇİKA

Belçika'daki Türklerin çoğunluğu 1960'lı yıllarda ülkeye çalışmak amacıyla göç etmiş. Zamanla gidip yerleşenlerin sayısı da artmış. Ülkedeki Türk Sayısı: 240 bin. Ayrıca Belçika'da ilginç bir Türk köyü de bulunuyor. Faymonville köyü bildiğiniz bütün köyleri size unutturacak kadar ilginç bir özelliğe sahip. Çünkü bu köy hiçbir Türk’ün yaşamamasına rağmen 'Türk Köyü' olarak anılıyor. Ayrıca Türk adını nereden aldığı hâlâ kesin olarak bilinmiyor.

8- AVUSTRALYA

Dünyanın en yaşanılabilir şehirleri listelerinde genelde Avustralya'dan bir-iki şehir mutlaka yer alır. Birçok kültürden insanın huzurlu ve mutlu şekilde yaşadığı ülkede, tarihi ve kültürel açıdan da önemli olan birçok yer var. Ülkedeki Türk sayısı: 150 bin.

9- İSVİÇRE

Bilim insanlarıyla ünlü İsviçre, dünyanın en mutlu ülkelerinden biri. Bankacılık ve finans sektöründe, dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan İsviçre de halk fırsat ve imkanlardan oldukça memnun durumda. Ülkedeki Türk sayısı: 130 bin.

10- DANİMARKA

İklim şartları dikkate alındığında, Danimarkalıların mutlu olması için bir sebepleri kalmıyor. Avrupa’da önemli bir destinasyon merkezi olarak bilinen Danimarka’da gezmeye ve görmeye değer pek çok kültür-sanat ve eğlence merkezi yer alıyor. Mutluluk seviyesi en yüksek ülkelerden biri olan Danimarka’daki Türk Türki sayısı: 75 bin.

11- KANADA

Irk ve sınıf ayrımının en az olduğu ülkelerden biri olan Kanada, sosyal ilişkilerde de saygıyı ön planda tutuyor. Muhteşem bir doğaya sahip olan ülke de dünyanın dört bir tarafından gelmiş insanlar beraberce yaşayabiliyorlar. Ülkedeki Türk sayısı: 70 bin.

12- İSVEÇ

İskandinavya'nın en gelişmiş ülkelerinden olan İsveç eğitimdeki kalitesinin yanı sıra bilimsel ve teknolojik birçok gelişmede de öncülük yapıyor. Yarıdan fazlası ormanlarla kaplı, irili ufaklı yüz binden fazla göle sahip olan ülke adını milattan önce bölgede yaşayan Svear kabilelerinden alıyor. Ülkeye gelen misafirlerini gezilecek ve görülecek yerleriyle mutlu etmeyi başaran İsveç yerli halkını da gelişmişliği ve imkanları ile mutlu etmeyi başarmış durumda… Ülkedeki Türk sayısı: 62 bin 500

13- SUUDİ ARABİSTAN

Orta Doğu'da bulunan Suudi Arabistan'da 60 bin Türkiye vatandaşı bulunuyor. Ülkenin çeşitli bölgelerine yerleşmişler. 60 binin büyük çoğunluğu inşaat işçiliği ve lokantacılık, berberlik, oto tamirciliği, mobilyacılık gibi işlerde çalışmakta. Ayrıca bazıları doktor, öğretmen ve mühendis olarak da çalışmakta.

14- BULGARİSTAN

Listede 14'üncü sırada Bulgaristan yer alıyor. Ülkedeki Türk sayısı: 60 bin

15- AZERBAYCAN

Türkiye ve Azerbaycan arasındaki vize uygulaması 1 Eylül 2019 itibariyle kaldırıldı. Bu durum yanı başımızdaki güzellikleri keşfetmek için güzel bir fırsat oldu. Azerbaycan ulaşımı kolay, kültürü, dili, dini, yemekleri, örf ve âdetleriyle bize oldukça benziyor. Özellikle Bakü daha çok kültür ve sanat turizmiyle öne çıkıyor ve şehir 24 saat yaşıyor. Ülkede de oldukça fazla Türk bulunuyor. Ülkedeki Türk sayısı: 55 bin.

16- İTALYA

İtalya'ya her noktasında farklı bir kültür ve tarih barındırıyor. Güneyinde deniz, kum, güneşin tadı çıkarılırken, Milano’da moda, Venedik’te kanallar arasında keşif, Floransa’nın sokaklarında ise enfes İtalyan yemekleri göze çarpıyor. Son yıllarda İtalya'ya yerleşen Türklerin sayısında da artış var. Ülkedeki Türk Sayısı: 50 bin.

17- RUSYA

Listenin 17'nci sırasında Rusya bulunuyor. Ülkede yaşayan Türklerin sayısı 40 bin.

18- YUNANİSTAN

Türkiye’ye yakın konumuyla Yunanistan ve adalar Türk tatil sevenlerin de tercihleri arasında yer alıyor. Akdeniz ikliminin bütün güzelliklerini yaşandığı ülkede yaşayan birçok Türk bulunuyor. Yunanistan'daki Türk sayısı: 25 bin.

19- GÜRCİSTAN

Son yıllarda eğlence ve gece hayatıyla dikkatleri çeken Gürcistan; doğa, tarih, sanat ve lezzet gibi alanlarda da farklı alternatifler sunuyor. Ülkenin sakin ve huzurlu havası, ucuzluğu ve insanların yardımseverliği burayı cazip kılan özellikler arasında yer alıyor. Gürcistan ülkedeki Türk sayısı: 22 bin.

20- NORVEÇ

Kuzey Avrupa’nın en özel ülkelerinden Norveç… Ekonomik refahıyla tanındığı kadar doğal güzellikleriyle de insanı kendisine çekiyor. Yeşilin her tonunu barındıran, birçok şelale ve mimari yapıya ev sahipliği yapan ve Kuzey Işıkları’na sahip olan Norveç gidip de dönmek istenmeyen rotalardan… Ülkede yaşayan Türk sayısı: 21 bin.

Artan Türk Büyükelçilikleri

Türkiye Cumhuriyeti yurtdışında 243 dış Temsilcilikle temsil edilmektedir. Yurtdışı Temsilciliklerimizin 142'si Büyükelçilik, 13'ü Daimi Temsilcilik, 86'i Başkonsolosluk, 1'i Ticaret Ofisi ve 1'i Konsolosluk Ajanlığıdır.

Coğrafi dağılım bakımından 243 dış Temsilciliğimizden 94’ü Avrupa, 69’u Asya, 46’sı Afrika, 30’u Amerika ve 4’ü Okyanusya’dadır.

ÖRNEK AFRİKA. Toplamda 54 Afrika ülkesi var. Bugün, Türkiye’nin 42 büyükelçiliği bulunuyor. Hedef 2022’de,50 Büyükelçilik,2023’TE 54 büyükelçilik.