Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Dün, İHA İçin ABD-İSRAİL’in Gözüne Bakardık. Bugün…

Bülent ERANDAÇ
06 Aralık 2020 17:44
A-
A+

Dünlerde İnsansız Hava Aracı almak için, ABD’nin, İsrail’in gözünün içine bakardık. Bugün,TÜRK İHA‘ları Türk semalarında, Irak’ta, Suriye’de, Libya’da, Akdeniz’de tarih yazıyor.Dün yalvardığımız ülkeler, bugün Türkiye’yi gıbtayla izliyorlar. Nereden nereye?

Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan’ın YERLİ VE MİLLİ GÜÇLE kendisini gelecek savaşlara hazırlamakta olan TÜRK Ordusu, dostlarına müşfik, düşmanlarına karşı kahredici özelliklerini geliştiriyor. SİHA'larımız Türkiye’nin 21. yüzyıl yeni savaş mantığını ortaya koymayı sürdürüyor.

Dün

ABD ile İsrail, terörle mücadelede en etkili araçlardan biri olan Silahlı İnsansız Hava Aracı’nın (SİHA) satışı ve kiralanması konusunda Türkiye’ye çok kötülük yaptı. Türkiye, 1990’lı yıllarda terörle mücadelede ABD’nin GNAT ile İsrail’in HERON adı verilen insansız hava araçlarını kullanmak için, çırpındı, durdu. Ancak bu araçların kullanımı konusunda ABD ile İsrail sürekli sorun çıkardı. Türkiye, 2008’de MQ-1 Predator ve MQ-9 Reaper silahlı insansız hava aracı alımı için ABD yönetimine talep mektubu göndermişti.

Ancak, ABD yönetimi Türkiye’yi oyalayarak, bu SİHA’ların Türkiye’ye satışına onay vermedi.

ABD, PKK hedeflerinin havadan vurulmasında etkili olan akıllı mühimmatların satışı konusunda da, Türkiye’ye devamlı sorun çıkardı. 

Türkiye, bir dönem İsrail’den 10 Heron’u kiralamıştı. Ancak İsrail, Türkiye tarafından görüntü sistemi yerleştirilecek silahlı Heron projesini daha sonra iptal etti. Milli Savunma Bakanlığı bir acı gerçeği açıklamıştı:

 “İsrail’den aldığımız İHA’ların ürettiği bilgilere dayanarak yapılan bu bombalamaların önemli bir bölümünün isabetsiz olduğunu sonradan anladık. Sonradan anladık ki dağı taşı bombalamışız aslında…”

Bugün 

Türkiye, ABD ve İsrail’in bu tavırlarının ardından yerli İHA ve SİHA üretimine yöneldi. Yüzde 96 yerlilik oranı ile üretilen İHA’lar 2015’ten itibaren kullanılmaya başlandı. 2016’dan itibaren de SİHA’lar terörle mücadelede etkin bir şekilde devreye sokuldu. 

İçinde bulunduğumuz süreçte, Üçüncü Dünya Savaşı (Küresel salgın) cephelerini tek tek kazanmakta olan Türkiye, günümüzde ve gelecekte çatışmaların asli unsuru olacak insansız sistemlere yatırım yapmayı çok akıllı hamlelerle yürütüyor.

Havadan gözlem ve üzerindeki patlayıcı ile hedeflere kamikaze dalışı yapacak YERLİ VE MİLLİ KARGU-2 Vurucu İnsansız Hava Aracı (İHA)'nın teslimatı, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne gerçekleştirildi.

TÜRK Ordusu, düşman İHA'larına karşı da İHASAVAR ‘larla da donatılıyor.Bir gün gelecek, KAMİKAZE İHA’LARIMIZ GÖKTEN YAĞACAK.

Yerli ve Milli İHA VE SİHA' larla Türkiyemizi yabancıların eline bakmaktan kurtaran Milli Teknokrakraımız Selçuk Bayraktar’ın hakkını teslim edelim.Helal olsun Selçuk Bayraktar.

TÜRK SİHA'ları Dünya Gündeminde 

Geçen aylarda Suriye’de,TÜRK SİHA’LARI SURİYE’DE TARİH YAZDI. Türkiye'nin Bahar Kalkanı Harekatı kapsamında Suriye ordusuna karşı kullanıldığı Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA), birçok dünya basınında geniş yer bulmuştu.

Bahar Kalkanı Harekatı ile teknolojik üstünlüğünü ortaya koyan Türkiye'nin operasyon kabiliyeti Amerika'nın ünlü dergisi Forbes tarafından analiz edildi. “Türk yapımı İHA’lar ve topçu atışları İdlib’de Esed rejimini yıkıma uğrattı” başlıklı yazıda "Türkiye 21. yüzyılın yeni savaş mantığını ortaya koydu" değerlendirmesi yapıldı.

“Türkiye bu alanda dünya lideridir”başlıklı yazıda,1 Mart'ta rejime ait Su-24 tipi uçakların düşürülmesinden bahsedilirken, "Sadece 3 gün içinde Türk drone'ları ve topçu atışları 100'den fazla zırhlı aracı ve düzinelerce topçu sistemini imha etti ve yüzlerce rejim yanlısı askeri öldürdü" ifadeleri kullanıldı.

"Türk saldırıları neden Esad'ın güçlerine bu kadar kısa sürede çok zarar vermeyi başardı ve neden bu kadar yıkıcıydı?" ifadeleri kullanılırken açıklamada, operasyon kapsamında kullanılan İHA ve SİHA'ların başarısına dikkat çekildi.

Burnundan kıl aldırmayan,emperyalıst Fransa’nın L'Opinion gazetesi: içınden gelmese de Türk SIHA’larına övdü."Bir haftadır, Türk ordusu SİHA konusundaki kapasitelerini çarpıcı bir şekilde gösteriyor. Türkiye on yıldır ulusal sanayi kapasitesini geliştirdi. Türkiye bu alanda Fransa gibi ülkeleri geçti" ifadelerini kullandı.

Fransız haber ajansı AFP (Agence France-Press), " " Dünyada öncü üreticilerinden olan Türkiye, silahlı drone sürüsünü kullanıyor.İHA'lar İdlib'de rejim güçlerine büyük kayıp yaşatıyor.İHA'lar Türk pilotların hayatını tehlikeye atmadan Suriye'yi devamlı vuruyor’’ dıyordu.

Türkiye dostu Polonya Gazeta.pl adlı haber sitesi,"Türk drone'ları pençelerini gösterdi. Rusya'nın zafer yerine baş ağrısı var Avrupa,Türk SİHA’larını gördükçe, acizliğini çok iyi anlıyor’’ diye yazmıştı.

KAMİKAZE TÜRK SİHA’LARI GÖKTEN YAĞMAK ÜZERE BEKLİYOR

(Kamikaze : Japonca ’da kami ALLAH, kaze ise RÜZGAR demektir. Türk kamıkaze’lerı,ALLAHIN RÜZGARI demektir)

Hem Esad ve Hafter’in insan kasalarını, hem de Batı’nın kuklası PKK’yı mezara gömmeye kararlı Türk Sıha’ları devamlı geliştiriliyor. TSK'ya menzili 10.km olan 356 adet KARGU-2 Vurucu İHA teslım edildi. TSK'ya 500'den fazla İHASAVAR VAR.

KAMİKAZE YERLİ VE MİLLİ SİHA ,tek er tarafından taşınabiliyor, otonom veya uzaktan kumanda ile çalışabiliyor, döner kanatlı, gövde içerisindeki 40 mm'lik bombaatar mühimmatı kamikaze dalışı ile kendisini hedef üzerinde de patlatabiliyor.

Hassas noktaları İHA'lara karşı koruyacak.İHASAVAR'lar, drone/mini-İHA'ların, uzaktan komuta, GPS/ GLONASS uydu seyrüsefer, veri ve görüntü aktarım frekanslarının tamamını aynı anda karıştırarak drone/mini-İHA kullanılarak oluşturulabilecek tehditleri bertaraf edebiliyor

LİBYA SEMALARINDA TÜRK SİHA’LARI DENGE DEĞİŞTİRDİ

Türkiye'nin rolü

Trablus'u düşürmek için 4 Nisan 2019'da büyük bir kampanya başlatan Hafter, Eylül 2019'dan itibaren BAE'nin askeri yığınağı ve Rus Wagner paralı askerleri sayesinde önemli ilerlemeler kaydetmişti; az kalsın amacına ulaşıyordu. Libya'da güç dengesini değiştiren ve UMH'ye son başarıyı da getiren Türkiye’nin Kasım ayından itibaren denkleme müdahil olmasıdır. 

Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan-Türk Devlet Aklı’nın geleceği iyi okuyarak yürüttüğü LİBYA Stratejisi sonucu, 26 Kasım 2019'da Serrac Hükümeti ile imzaladığımız güvenlik mutabakat muhtırasının sahaya yansıması müthiş oldu.

Libya'daki iç savaşın seyrini TÜRK SIHA’LARI ,Kukla Hafter’ın elınden aldı.Trablus açıklarındakı TÜRK DONANMASI-HAVA-DENIZ harekatını başarı ile yürütüyor.

Hafter’e kadim Libya toprakları mezar olacak. BM çağrısıyla 22 Mart'ta "İnsani Ateşkes" ilan edilmesine rağmen Fransa-Rusya-Mısır-BAE kuklası Hafter, 

Trablus'u ele geçirme tezgahlarını hızlandırmıştı. Satılmış adam Hafter, Hafter, Mart ve Nisan ayında Trablus'taki hastaneleri, ilaç depolarını ve sağlık çalışanlarını hedef almıştı. Sadece Nisan ayında 61 sağlık tesisine zarar verdi.

Hatta 6 Nisan'da Kovid-19 hastalarının tedavi edildiği Hadra hastanesini vurdu. 7 Nisan'da 2 milyonu aşkın insanın yaşadığı başkentin suyunu kesti. 10 Nisan'da doğalgaz vanalarını kapatarak, elektrik üretilmesini engelledi. Hafter'in hukuk ve insanlık tanımayan saldırıların karşılıksız kalması mümkün değildi. 

BAE , İsrail, Mısır üzerinden Hafter'e hava savunma sistemleri ulaştırıyor. Rusya, Suriye'den Wagner şirketi vasıtasıyla milis toplayarak Hafter'e gönderiyor.

Hafter’e anlayacağı dılden bir ders verılmesı zamanı gelmiştı.Nısan ayında,

Türk Özel Kuvvetlerı’nın çok akıllı savaş planlarıyla hareket eden UMH güçleri 25 Mart'taki "Barış Fırtınası" adlı karşı saldırıyla Hafter'in hücumlarını durdurdu. Nisan aylarında Trablus'un batısında, güneybatısında ve doğusunda çatışmalar devam etti. Güneybatı cephesinde iki taraf da bir ilerleme sağlayamazken doğu cephesinde UMH güçleri, Hafter milislerinin saldırısını 27 Mart'ta Abu Grein bölgesinde püskürttü.

Hafter'in Sirte Operasyon Odası vurularak Tümgeneral Salim Diryak ve ekibi etkisiz hale getirildi.13 Nisan'da UMH, batı cephesinde daha önce kaybedilen Rikdalin, el-İsa, Ajaylat, Zlatan, Sabrata ve Surman'ı yeniden ele geçirdi. Böylece Tunus ile sınır kapısının olduğu Ras Ajdir ile yeniden kara bağlantısı sağlanmış oldu.

İngiltere ve Tunus'tan Türk Dostu Serrac'a Destek

Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan-Türk Devlet Aklı’nın çok akıllı manevraları,Lı9bya savaş cephesınde önemli denge değişiklıklerıne sahne oldu.

Libya’nın komşusu Tunus ve Otadoğu’nun kılcal damarlarında sessizce gezmekte olan İngiltere, Türkiye hamlelerinin tesiriyle, Libya’lı kardeşimiz Serrac’ı destekleme kararı aldılar.

16 NİSAN 2020: Tunus Cumhurbaşkanı Said: Libya'da meşru hükümetten yanayız’açıklaması yaptı.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, Libya'nın Birleşmiş Milletler nezdindeki temsilcisi Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Fayiz es-Serrac ile telefon görüşmesinde Tunus'un Libya meselesinde 'yasal meşruiyetten' yana olduğunu ve aksi yöndeki hiçbir beyanın gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Brexit sonrası (Avrupa Birliğinden ayrılan) İngiltere'nin bu hamlesi çok dikkate değerdir. 

17 Nısan 2020: İngiltere'nin Orta Doğu'dan Sorumlu Devlet Bakanı James Cleverly, ülkesinin Libya'da Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde meşru Ulusal Mutabakat Serrac Hükümeti'nin (UMH) yanında olduğunu belirtti.

İngiltere’nin bu açıklamayı,Türk Özel Kuvvetlerı’nın çok akıllı savaş manevralarıyla yürüttüğü UMH güçlerinın , 13 Nisan'da "Barış Fırtınası" operasyonu kapsamında yaklaşık 3 bin kilometrekarelik alanı Hafter milislerinden temizleyerek büyük bir başarıya imza atması, Başkent Trablus'tan Tunus sınırına kadarki bölgede Sabrata ve Surman başta olmak üzere 7 belde ve bir şehri, Hafter milislerinden geri alan UMH, ülkenin batısındaki sahil şeridi boyunca kontrolü sağlaması üzerıne gerçekleştirdiğini anlamak yeter.

SONUÇ

ORTADOĞU’NUN KOD’LARINI ANLATAN ÇOK İYİ BİR TARİHİ ANEKDOT VARDIR. ‘’'Ortadoğu'da, önemli bir yemeğin davetli listesinde adınız yoksa, bir de menüye bakın. Adınız orada olabilir' 

TÜRKİYE HEM Sahada, HEM Masada. OLMAK VEYA OLMAMAK İŞTE BÜTÜN MESELE BUDUR…