Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Doğu Akdeniz’deki Oyunların Deşifresi

Bülent ERANDAÇ
04 Mart 2019 11:09
A-
A+

Dünya'nın en büyük enerji şirketlerinden biri olan ABD merkezli Exxon Mobil Kıbrıs’ın güneyinde doğalgaz bulduğu nu açıkladı.  3 aydır sürdürülen çalışmalarda Glaucus-1 kuyusunda doğalgaz bulduğunu açıklayan Exxon, Kıbrıs Türk Cumhuriyet’in de hakkı olan 10. parselde keşfedilen gazla ilgili detaylı analizlerin önümüzdeki aylarda yapılacağını bildirdi.
Yapılan açıklamaya göre, Glaucus-1 kuyusu Kıbrıs Adası’nın güneybatısında Block 10 olarak tanımlanan bölgede 142-227 milyar metreküp arasında doğalgaz rezervi olduğu tahmin ediliyor.  10. Parselde Exxon Mobil’in yüzde 60 ve Katarlı Qatar Petroleum’un yüzde 40 hissesi bulunuyor.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Doğu Akdeniz’de tek taraflı gayrimeşru faaliyetlerini sürdürüyor. İsrail, Rum Yönetimi, Mısır arasında yapılan anlaşmalara paralel, küresel güçlerin OYUNLARI devam ediyor.

Bazı tespitler yaparak, Doğu Akdeniz’deki OYUNLARI deşifre edelim.

1)KKTC’nin TPAO’ya petrol ve doğalgaz arama ruhsatı verdiği E, F ve G sahaları, Rum Yönetimi’nin belirlediği 1, 2, 3, 8, 9, 12 ve 13 numaralı bloklar ile çakışıyor.

Exxon Mobil’in arama yaptığı 10 numaralı blok ise kesişen bölgelerin dışında kalıyor. Ancak, KKTC’nin Ada üzerindeki eşit haklarından dolayı Türkiye, Rumların tek taraflı anlaşmalarını kabul etmezken, derin tezgâhlar gözden kaçmıyor.

2)İsrail, Güney Kıbrıs Rumları, Mısır, Yunanistan, denizaltında boru hattı ile doğalgaz taşınmasına ilişkin anlaşma imzaladılar.

3) 31 Ocak 2019 tarihinde, Güney Kıbrıs Rumları ile Avrupa Birliği üyesi 7 Akdeniz ülkesinin oluşturduğu "MED 7" zirvesi Güney Kıbrıs'ta düzenlendi. Zirveye, Fransa, İtalya, İspanya, Yunanistan, Portekiz, Malta katıldı. Doğu Akdeniz enerjisi geniş biçimde konuşuldu.

4) Türkiye, geçen yıl İtalyan devletinin kontrolündeki enerji devi Eni'ye ait bir sondaj gemisinin Kıbrıs açıklarında doğal gaz aramasına engel olmuştu.

Amerikan enerji devi ExxonMobil'in ABD Donanması'na bağlı 6'ncı Filo'nun kanatları altında çalıştığı biliniyor.

5)İngiltere, Kıbrıs’ta bulunan Agratur üssünü genişletiyor. Deniz limanlarını daha muhkem hale getiriyor.

6) Fransa Doğu Akdeniz’e yerleşiyor. Larnaka-Limasol yolu üzerindeki Mari'deki Evangelos Florakis deniz üssünü Fransa alıyor. Mecvut haliyle firkateyn ve uçak gemisi gibi savaş gemilerinin yanaşmasına elverişli olmayan Mari üssünün Rum-Fransız ortak finansmanıyla büyütüleceği ve “Fransız üssü” olacağı, Fransız petrol şirketi TOTAL’in bu üssü, doğu Akdeniz doğalgaz işletilmesi konusunda kullanacağı belirtiliyor.

İstifa eden ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson göreve gelmeden önce ExxonMobil'de CEO'luk ve Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptığını belirten ABD basını, ExxonMobil'e ait iki geminin Napoli merkezli 6'ncı Filo eşliğinde, Güney Kıbrıs'ın tek taraflı olarak ilan ettiği 10'uncu parselde bulunduğunu yazmaları gündemde bulunuyor.

ABD’NİN GÖZÜNE BAKAN FRANSA

AMERİKA’nın gözünün içine bakan Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un, Doğu Akdeniz’de var olmak için Kıbrıs Rumları ile savunma işbirliği anlaşmasını genişletmesi dikkatlerden kaçmıyor.

Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian ile RumHristoforos Fokaides tarafından 4 Nisan 2017'de Paris’te imzalanan Anlaşmanın güncellenmiş hali iki temel yenilik getiriyor. Birincisi; enerji güvenliği, deniz emniyeti, erken uyarı, kriz anında Fransız uyrukluların Yakın Doğu ülkelerinden tahliyesi, kriz yönetimi, terör, korsanlık ve dışarıdan saldırıya karşılık verme ve doğal afetler konularında yardımlaşma ve enformasyon alışverişini öngörmekte. İkinci olarak da silahlı kuvvetlere (özellikle de Fransız silahlı kuvvetlerine) “kolaylık sağlanması” ve “lojistik desteğin geliştirilmesi” üzerine kurulu.

Fransa yeni anlaşmayla Doğu Akdeniz’e demir atıyor. Paris açısından anlaşma stratejik planda bir taşla birkaç kuş vurma olarak değerlendirilebilir. Yakın Doğu, Fransa için öncelikli bir yere sahip. Bölgedeki sorunların çözümünde söz sahibi olmak,

Fransa, Irak ve Suriye'de askeri operasyonlara ABD’nin ardından en fazla destek veren ülke. Bu nedenle Doğu Akdeniz’de daimi askeri mevcudiyete ihtiyaç duyuyor.

Brexit sonrası İngiltere’nin Kıbrıs’taki askeri üslerinin AB ülkelerine ne derece açık tutulacağı konusunda şüpheleri var. Son olarak da Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarından pay kapmanın hesaplarını yapıyor.

Rumların Fransa’yla savunma işbirliğini geliştirmek istemesi de birçok nedenden ötürü tesadüf sayılmaz. Avrupa Birliği’nin (AB) en önemli askeri gücü konumundaki Fransa, Yunanistan'ın ardından Rumların en önemli askeri ortağı. Fransa 2010’dan bu yana adanın güneybatısındaki Baf kentinde bulunan Andreas Papandreu hava üssünü kullanabiliyor. Rumlarla ortak tatbikat düzenliyor, Rum özel kuvvetlerini eğitiyor. Yeni savunma işbirliği anlaşmasıyla donanmasına da bölgede güvenli bir liman istiyor. Rumlar Fransa’nın adadaki askeri varlığını, olası “Türk saldırısına” karşı caydırıcı unsur ve Doğu Akdeniz’de doğalgaz arama çalışmaları yürüten Fransız petrol devi TOTAL için ek güvence olarak görmekte.

SONUÇ

Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan’ın savaş gemilerimizi ve hava kuvvetlerimizi her türlü müdahaleyi yapma yetkisine sahip diyerek,Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki tavrını net olarak ortaya koydu.

"Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin onay vermediği, rızasının olmadığı hiçbir projenin oldubittiye getirilmesine izin vermeyeceğiz" deklare edildi.

Barbaros Hayrettin Gemimiz, halen Güney Kıbrıs açıklarında dolaşıyor. Fatih sondaj gemimiz buralarda. İkinci sondah gemimizde yakında Kıbrıs’ın doğu ve Güneyinde görev alacak.

 Son olarak,MAVİ VATAN TATBİKATIMIZLA TÜRKİYE NET MESAJLAR VERİYOR.

Cumhuriyet tarihinde ilk defa Anadolu'yu çevreleyen her 3 denizde aynı anda ve Deniz Kuvvetleri'nin, 103 gemisi, uçak, helikopter ve kıyı birliklerinin topyekûn iştirak ettiği tatbikat sürüyor.

 Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Karadeniz, Ege ve Akdeniz'de eş zamanlı gerçekleştirilen Tatbikata 13 firkateyn, 6 korvet, 16 hücumbot, 7 denizaltı, 7 mayın avlama gemisi, 17 yardımcı sınıf gemi, 14 karakol gemisi, 22 çıkarma gemisi, 1 eğitim gemisi olmak üzere toplam 103 gemiyle, ayrıca deniz karakol uçakları, deniz helikopterleri, insansız hava araçları, SAT (Su Altı Taarruz), SAS (Su Altı Savunma) görev timleri, amfibi deniz piyade taburları, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan genel maksat ve taarruz helikopterleri, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan taktik hava gayreti ve havadan ihbar kontrol uçağı, Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan ise Sahil Güvenlik gemi ve botları katılıyor.

ANLAŞILDI MI? AMERİKA-AVRUPA… DÜNYA BEŞTEN BÜYÜKTÜR.