Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Doğu Akdeniz’de ABD- İsrail-Rum-Mısır Tezgâhları

Bülent ERANDAÇ
25 Mart 2019 10:42
A-
A+

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo,  İsrail'de Kıbrıs çevresinde petrol arama çalışmaları yapan Yunan ve Kıbrıs Rum Kesimi'nden yetkililerle buluştu. Kudüs’te, İsrail Başbakanı Netanyahu'nun ev sahipliğinde yapılan zirvede ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Güney Kıbrıs Rum lideri Anastasiadis ve Yunanistan Başbakanı Çipras yer aldı.

Zirvede Doğu Akdeniz gazının Avrupa'ya ulaştırılmasını hedefleyen "East-Med" projesi detaylandırıldı. Girit adasından İtalya'ya kadar inşa edilmesi planlanan 2 bin kilometrelik doğalgaz boru hattı projesi de masanın konularından biriydi.

Yani AKDENİZ’DE 4 ÜLKE İTTİFAK KURDU. Herkes o masayı dikkatlice izlerken Trump sahne aldı. Amerika, İsrail’in Golan Tepeleri üzerindeki işgalini tanıma zamanının geldiğini söyledi.

Peki GOLAN TEPELERİ neden, ABD-İsrail-Mısır-Yunanistan buluşmasının hemen akabinde gündeme geliyordu acaba? Ne tesadüf. Enerji devi AFEK şirketi, 2013 yılından bu yana itirazlara ve direnişe rağmen Golan Tepeleri'nde çalışma yapıyordu.

AFEK gaz şirketi de  "Golan Tepeleri'nde milyarlarca varil petrol rezervi var" diyordu.
AFEK sondaj şefi Yuval Batov, "Bölgedeki petrol yatağı 350 metre kalınlığında bir rezerve sahip" açıklamasını yapıyordu. Şimdi, ABD’li Genie Enerji şirketi Golan Tepeleri'ndeki petrol ve gaz yataklarının sorumluluğunu üstlenmiş durumda.

Genie Enerji’nin yönetiminde çok derin adamlar var. ABD ESKİ BAŞKAN YARDIMCISI DICK CHENEY, RUPERT MURDOCH, CIA ESKİ BAŞKANI JAMES WOOLSEY, ABD HAZİNE ESKİ BAKANI LARRY SUMMERS.

İsrail’in işgal ettiği Golan tepelerinde ABD şirketleri petrol ve gazın çıkaracaklar, ABD Dışişleri Bakanı Pompei, yanına Yunan, Rum, İsrail Başbakanlarını alarak, Doğu Akdeniz’e uzanıyor.
Enerji de yeni paylaşım adımları peş peşe geliyor....

Ankara'nın bütün itirazlarına rağmen İsrail, Güney Kıbrıs ve Yunanistan, bölgede yeni tezgâhlar kuruyor. Dertleri belli ki, Doğu Akdeniz’de Türkiye’yi dışlama manevraları yapıyorlar.

Şaşırıyor muyuz? Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan-Türkiye’nin geçen aylarda gerçekleştirdiği 4 STRATEJİK KARAR, enerji paylaşımı yapanların farkında olduğumuzu, buna göre gardımızı aldığımızı gösteriyor.

1) Türkiye, ihtilaflı bölgede arama yapmak isteyen İtalyan petrol devi ENI’ ye ait gemiye savaş gemisiyle önleme yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada şunları söylemişti: "Türkiye'yi adeta denize ayak basamayacak hale getirmeyi amaçlayan çabalara asla izin vermeyeceğiz. Aynı şekilde Doğu Akdeniz'deki doğal kaynakların ülkemiz ve KKTC dışlanarak adeta gasledilmesine yönelik girişimleri kesinlikle kabul etmeyeceğiz. Türkiye'ye rağmen Doğu Akdeniz'de veya Ege'de adım atabileceklerini sananlar ne kadar büyük bir hata yaptıklarını anlamaya başladılar. Suriye'deki teröristlere nasıl günlerini gösterdiysek denizlerdeki haydutlara da meydanı bırakmayacağız."

2) Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen 2019'un ilk Milli Güvelik Kurulu toplantısında, Doğu Akdeniz'de adım adım büyüyen gaz krizi konusu da masaya yatırıldı. Toplantıdan sonra açıklanan bildiride Kıbrıs ve Doğu Akdeniz'deki gelişmelerin yakından izlendiği belirtilerek, "Uluslararası antlaşmalardan doğan hak ve menfaatlerimizin korunmasına yönelik bütün tedbirlerin alınmasına devam edileceği kuvvetle vurgulanmıştır" ifadeleri kullanıldı.

3) TÜRKİYE SONDAJA BAŞLADI

Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kıbrıs adasının güneyi de dâhil olmak üzere KKTC'nin belirlediği parsellerde doğalgaz sondajına başladı. Barbaros Hayreddin Paşa sismik arama gemisinin KKTC'nin F ve G ruhsat sahalarına intikal etti. Fatih sondaj gemisi, Türk donanmasıyla beraber Kıbrıs Rum kesimi deniz kesiminde çalışma yaptı. Aynı bölgeye yeni sondaj gemisi Yavuz gönderildi.

4) MAVİ VATAN TATBİKATIYLA MESAJ NET VERİLDİ. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Savaş gemilerimiz ve hava kuvvetlerimiz her türlü müdahaleyi yapma yetkisine sahip" diyerek, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki tavrını net olarak ortaya koydu. "Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin onay vermediği, rızasının olmadığı hiçbir projenin oldubittiye getirilmesine izin vermeyeceğimiz" kararlılığı deklare edildi. Cumhuriyet tarihinde ilk defa Anadolu'yu çevreleyen her 3 denizde aynı anda ve Deniz Kuvvetleri'nin, 103 gemisi, uçak, helikopter ve kıyı birliklerinin topyekûn iştirak ettiği tatbikat gerçekleştirildi.
Türkiye'nin stratejik hamleleri, dünyanın en büyük enerji şirketlerinden biri olan ABD merkezli Exxon Mobil'in Kıbrıs'ın güneyinde doğalgaz bulduğunu açıklaması ile üst üste oturdu.

Başkan Erdoğan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Doğu Akdeniz'de tek taraflı gayrimeşru faaliyetlerini engellemek üzere harekete geçmeye, İsrail, Rum Yönetimi, Mısır arasında yapılan anlaşmalara paralel, küresel güçlerin BİZANS OYUNLARINI yanlarında bırakmamaya kararlıydı.
Türkiye'nin AKDENİZ KALKANI STRATEJİSİNE göre, KKTC'nin TPAO'ya petrol ve doğalgaz arama ruhsatı verdiği E, F ve G sahaları, Rum Yönetimi'nin GAYRIMEŞRU belirlediği 1, 2, 3, 8, 9, 12 ve 13 numaralı bloklar ile çakıştığından, MAVİ VATAN TATBİKATI ile net mesaj vermeye yöneldik. Bu hareketle Türkiye'miz, KKTC'nin Ada üzerindeki eşit haklarından dolayı, Rumlar'ın tek taraflı anlaşmalarını kabul etmediğini, derin tezgâhları kırmaya kararlı olduğunu göstermektedir.

 

 

DOĞU AKDENİZ DENKLEMİ

Amerika’nın Jeolojik Araştırma Birimi (United States Geological Survey) Doğu Akdeniz’den çıkarılacak gazın Avrupa'nın toplam gaz ihtiyacını onlarca yıl boyunca karşılamaya yetecek kadar zengin olduğunu açıkladı.

Bir süre önce, Amerikan Exxon şirketi Kıbrıs Rum Kesimi'nin tek taraflı sahiplendiği alanlarda bir doğalgaz rezervi keşfetti. Mısır’da deniz sahasında potansiyeli büyük olan bir rezerv bulmuştuŞu anda üç dev gaz rezervi, Mısır, İsrail ve Kıbrıs Rum Kesimi arasında, Yunanistan’ı da aralarına alarak paslaşmalarda kullanılıyor.

Derin ABD-Avrupa, Kıbrıs Rum Kesimi ile Yunanistan üzerinden geçen boru hattı ile Avrupa’ya nakil için manevralar yapıyor Türkiye’den geçebilecek boru hattı projesine göre çok daha pahalı ve riskli olmasına rağmen sadece Türkiye Düşmanlığı nedeniyle neler yapacaklarını tartışıyorlar.

Bu vesileyle bir daha belirtelim. Türkiye’nin kararı: Kıbrıs Adası’nın petrol ve doğal gaz da dâhil, bütün kaynaklarının kapsamlı bir çözüm çerçevesinde Türk ve Rum toplumları arasında adilane paylaşılmasında kararlıdır. ABD-Avrupa’nın bölgedeki gerilimi artıracak hareketine SESSSİZ KALMAYACAKTIR.

Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan-Türkiye’de, A-B-C planlarını hazırlamış durumda. Türkiye ve KKTC'nin hakları için mücadelesini öncelikle diplomasi, bunu destekleyen askeri gücüyle Doğu Akdeniz'de RUM-YUNAN-MISIR-İSRAİL-ABD-FRANSA-İNGİLİZ tezgâhlarına karşı teyakkuz durumun da bulunuyor.

Türkiye’miz diplomatik protestolarının sonucunda artık tavrını gerçek eylemlerle ortaya koymaktadır. Bölgedeki oyunculara karşı askeri potansiyeli kullanmaya hazır olduğumuzu gösteriyoruz.  Yakın coğrafyamız da jeo-politik hamleleri sürdürüyoruz Katar, Cibuti, Somali,, Sudan Serakin adasında deniz üslerimiz var. Vites yükseltiyoruz.

İLK UÇAK GEMİMİZ İNŞALLAH 2019 SONUNDA AKDENİZ’DE BAYRAK GÖSTERECEK

Milli Uçak Gemimiz ile ilgili yapım çalışmaları gece gündüz sürüyor. TSK envanterine 2019 yılında sonunda girecek stratejik gemimizi, Ege, Karadeniz ve Akdeniz harekât alanlarında ve gerektiğinde Hint Okyanusu ile Atlantik Okyanusu'nda kullanacağız.